Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modernizm na co dzień. Historie mieszkańców osiedla WuWa i "Sedesowców"

red

Projekt "Kto widział modernizm...?" we Wrocławiu wraca w nowej wersji. Zamiast zastanawiać się nad formą modernistycznych osiedli, członkowie stowarzyszenia PAKT pytają mieszkańców o to, jak się w nich mieszka. Tym samym sprawdzają modernistyczne założenia w praktyce.

Projekt 'Kto widział... modernizm?' RE-AKTYWACJA
Projekt 'Kto widział... modernizm?' RE-AKTYWACJA
mat. prasowe

W październiku rozpoczęły się pierwsze działania w ramach reaktywacji projektu Kto widział... modernizm? Tym razem objęły one znacznie szerszą grupę odbiorców, w tym głównie dorosłych mieszkańców flagowych obiektów przed- i powojennego modernizmu - tzw. „Sedesowców” i budynków mieszkalnych na terenie osiedla WuWa. Organizatorzy zaprosili ich do dzielenia się wspomnieniami związanymi z modernistycznym miejscem zamieszkania, archiwalnymi zdjęciami i historiami rodzinnymi.

Zależy nam na zupełnie innym, „humanitarnym” spojrzeniu na dziedzictwo epoki modernizmu. Bardziej niż fakty historyczne i wyróżniki stylowe interesują nas ludzkie historie. Jak czas zweryfikował wielkie idee i jak przełożyły się one na faktyczną jakość życia w modernistycznych wnętrzach? Jak się tam mieszka, odpoczywa, wychowuje dzieci?

- pytają organizatorzy.

Jeśli byłeś lub jesteś mieszkańcem jednym z wysokościowców na Placu Grunwaldzkim lub obiektu na osiedlu WuWa, weź udział w projekcie „Kto widział... modernizm? Re-aktywacja”. Wypełnij krótką ankietę i podziel się swoją historią. Kwestionariusz dla mieszkańców „Sedesowców” dostępny jest pod adresem: www.utn.pl/sedesowce, a dla mieszkańców osiedla WuWa tutaj: www.utn.pl/wuwa. Jeśli wyrazisz taką ochotę, w październiku i listopadzie organizatorzy wrócą z dyktafonem i/lub kamerą, by przeprowadzić dłuższą rozmowę i obejrzeć twoje pamiątki związane z miejscem zamieszkania.

Po co to wszystko?

Twórcy projektu wierzą, że nie tylko oni są zafascynowani ideami modernizmu. Chcieliby podzielić się z szerokim gronem odbiorców tym, co dla wielu pozostaje zagadką - jak teorie i koncepcje sprawdziły się w życiu. Zebrane historie i kopie fotografii posłużą im do przygotowania wystawy podsumowującej projekt w grudniu 2017, a następnie krótkiej publikacji. „Kto widział… modernizm? Re-aktywacja” nie zapomina też o dzieciach, dla których przewidziano warsztaty z tworzenia poezji awangardowej.

Kto za tym stoi?

Stowarzyszenie PAKT zrzesza praktyków pracy projektowej w obszarze edukacji oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. W ramach swojej działalności PAKT organizuje wystawy, przygotowuje publikacje oraz wdraża projekty w obszarze kultury. PAKT tworzą: Aleksandra Krupa, Joanna Panciuchin, Piotr Jakub Fereński, Ola Solińska, Anna Sztromwasser i Mateusz Stefaniak.

    Więcej o:

Skomentuj:

Modernizm na co dzień. Historie mieszkańców osiedla WuWa i "Sedesowców"