Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Patchwork - wśród 10 najlepszych książek architektonicznych na świecie!

red

Angielska wersja monografii "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" autorstwa Michała Dudy z Muzeum Architektury we Wrocławiu została uznana za jedną a najlepszych książek architektonicznych 2017 roku!

Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak, autor: Michał Duda, projekt graficzny: Kama Sokolnicka, wydawca Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2017
Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak, autor: Michał Duda, projekt graficzny: Kama Sokolnicka, wydawca Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2017
fot. Mirosław Lanowiecki

Dziś wieczorem w Deutches Architekturmuseum we Frankfurcie zostaną wręczone nagrody DAM Architectural Book Award dla 10 najlepszych książek architektonicznych wydanych w 2017 roku. Laureatem nagrody, a zarazem jedyną nagrodzoną publikacją wydaną w Polsce, została książka "Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak" autorstwa Michała Dudy z Muzeum Architektury we Wrocławiu!

Organizatorami międzynarodowego konkursu DAM Architectural Book Award są Frankfurckie Targi Książki i Deutsches Architekturmuseum (DAM) we Frankfurcie n. Menem. Do udziału w tegorocznej, dziewiątej edycji zgłosiło się 89 wydawców z całego świata, którzy łącznie przesłali do oceny 215 publikacji.

Nagrodzone publikacje będzie można zobaczyć na Targach Książki we Frankfurcie

13 września jury złożone z niezależnych ekspertów i pracowników DAM wyłoniło 10 tytułów, które zostały uznane za najlepsze pod względem zawartości merytorycznej, nowatorskiego projektu graficznego, doboru i jakości materiałów ikonograficznych oraz jakości druku.

Wszystkie nagrodzone książki będą prezentowane na Targach Książki we Frankfurcie od 12 do 15 października 2017 roku. Będzie je można również zobaczyć na wystawie Best of DAM Architectural Book Award w Deutches Architekturmuseum czynnej do 14 stycznia 2018 roku.

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak - o książce

Angielska wersja publikacji “Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak”, towarzyszyła wystawie pod tym samym tytułem prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu w dniach 17 czerwca - 4 września 2016 roku w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Projekty Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak

To pierwsza tak obszerna monografia jednej z najważniejszych postaci polskiej architektury powojennej. Działalność Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak była ściśle związana z Wrocławiem – tu jako pierwsza kobieta po wojnie otrzymała dyplom architekta. Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie wrocławskich zabytków, projektowała pierwsze wrocławskie osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne.

Chociaż zasłynęła przede wszystkim projektem wrocławskiego „Manhattanu”, w jej dorobku dzieł wyjątkowych jest znacznie więcej. Zaskakują projektowane w latach pięćdziesiątych szkoły, w tym jedna o niemal całkowicie przeszklonych elewacjach. Intryguje wielkie osiedle wznoszone wśród ruin jako kolaż radykalnej, nowoczesnej urbanistyki z resztkami przedwojennego miasta. Śródmiejski „mezonetowiec” – wielki blok z dwupoziomowymi mieszkaniami – do dziś ujmuje odwagą konceptu. Porywają zarówno futurystyczna szkoła muzyczna, jak i „barokowe” kamienice wrocławskiego Rynku. Każde z tych dzieł stanowi fragment fascynującej opowieści o architekturze, polityce i jednym z najdziwniejszych miast powojennej Polski.

Mówiąc o nowoczesnej architekturze Wrocławia trudno pominąć jej nazwisko

Jadwiga Grabowska-Hawrylak jest związana z Wrocławiem niemal od początku jego powojennej polskości miasta. Rozpoczęła tutaj studia jesienią 1945 roku wraz z pierwszym powojennym rocznikiem studentów, a jej dyplom ukończenia studiów architektonicznych nosi numer szesnasty – i jest pierwszym uzyskanym po wojnie we Wrocławiu przez kobietę.

Uczestniczyła niemal we wszystkich etapach odbudowy i tworzenia „nowego” Wrocławia. To właśnie on był największym patchworkiem i to nad nim pracowała przez całe życie zawodowe. Miasto, jakie zastała w 1945 roku, było organizmem rozdartym na strzępy, który trzeba było na nowo pozszywać. Mimo zmieniających się wytycznych, mód i obowiązujących tendencji, „łaty” wstawione przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak do dziś należą do najciekawszych. Niemal wszystkie zaraz po zbudowaniu zajęły ważne miejsce w zbiorowej wyobraźni. Pojawiając się na pocztówkach i w poświęconych miastu publikacjach, dowodziły nowoczesności powojennego Wrocławia.

Nagrodzony Patchwork to zbiór architektonicznych esejów

Publikacja nie jest ani katalogiem, ani klasyczną monografią. Składa się z dwunastu w dużym stopniu niezależnych esejów, skoncentrowanych na różnych zagadnieniach. Punktem wyjścia poszczególnych rozdziałów są niekiedy pojedyncze projekty, innym razem grupy obiektów o zbliżonej funkcji czy zbliżonym typie, czasem zaś zjawiska stylistyczne lub uwarunkowania społeczno-polityczne.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Książka jest w sprzedaży w księgarni stacjonarnej w Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5 oraz online: http://ma.wroc.pl/pl/ksiegarnia/wydawnictwa/patchwork-en/

    Więcej o:

Skomentuj:

Patchwork - wśród 10 najlepszych książek architektonicznych na świecie!