Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z dziedzińcem w Gdańsku [PROJEKT]

red

Dom zostanie zbudowany w kameralnej dzielnicy Gdańska - Strzyży. Charakter okolicy definiuje zabytkowa zabudowa willowa. Architekci z pracowni Marek + Sikora Architektura chcąc uszanować charakter otoczenia, zdecydowali się na przetworzenie za pomocą nowoczesnych form typowej dla tego miejsca architektury z przełomu XIX i XX wieku.

Dom z dziedzińcem - wizualizacja
Dom z dziedzińcem - wizualizacja
Projekt: Marek+Sikora Architektura

Dodatkowym zadaniem projektowym, sformułowanym przez inwestora, było takie ukształtowanie budynku, aby powstało jak najwięcej kameralnej przestrzeni zewnętrznej. Architekci połączyli więc przesłanki wynikające z kontekstu historycznego i wymogów inwestora w jedną, spójną koncepcję.Zaprojektowali wąski, długi budynek, o wysokiej bryle, z mocno nachylonym dachem. Taka forma jednoznacznie nawiązuje do architektury historycznych sąsiadów.

W celu uwolnienia jak największej powierzchni działki, dosunięto planowaną bryłę ścianą bez okien na minimalną odległość od granicy działki. W ten sposób powstał dziedziniec, który dodatkowo osłonięto od strony ulicy i sąsiadów wolno stojącym budynkiem garażu.

Część mieszkalna z garażową jest połączona drewnianym  podcieniem, dzielącym działkę na dwie strefy - półpubliczną i prywatną. Część ogrodu od strony ulicy stanowi rodzaj buforu i śluzy pomiędzy światem zewnętrznym i domem.

Widoki elewacji
Widoki elewacji
Projekt: Marek+Sikora Architektura

Drewniany podcień jest bramą wejściową na dziedziniec. Został on potraktowany bardziej jako część salonu niż ogród. Jest to już strefa całkowicie prywatna. To tu będzie się toczyło w dużej mierze życie domowników. W tym obszarze zaplanowano dodatkową zieleń izolacyjną wzdłuż granic działki, jako osłonę prywatnego dziedzińca.

Architekci zastosowali bezpretensjonalne materiały wykończeniowe, takie jak beton w szalunkach drewnianych, nieimpregnowane drewno izolacyjne, aluminiowe nowoczesne okna. O wyrazie zewnętrznym domu stanowi kontrast a zarazem podobieństwo pomiędzy naturalnym drewnem a betonem z odciśniętymi deskami.

ZOBACZ PROJEKT >>>

 Projekt: Marek+Sikora Architektura: mgr inż. Andrzej Marek i dr hab. Jan Sikora

Skomentuj:

Dom z dziedzińcem w Gdańsku [PROJEKT]