Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płonął Służewski Dom Kultury w Warszawie

red.

Budynek zapłonął w nocy z wtorku na środę. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. Na nagraniach kamer z monitoringu widać, jak pod dom kultury podjeżdża samochód, wysiada z niego osoba i rzuca racę w kierunku drewnianych zabudowań.

Służewski Dom Kultury płonął w nocy
Służewski Dom Kultury płonął w nocy
Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

Szczęście w nieszczęściu, ucierpiała tylko elewacja. Ogień nie wdarł się do środka, a w momencie zdarzenia nikogo nie było we wnętrzu. Pożar ugaszono w ciągu godziny i 20 minut. Strażacy rozebrali 80 mkw. spalonej okładziny. Elewację wykończono modrzewiem syberyjskim, więc straty mogłyby być znacznie większe.

Służewski Dom Kultury
Służewski Dom Kultury
fot. Jakub Certowicz

Służewski Dom Kultury to prężnie działająca instytucja kultury, która mieści się w siedzibie zaprojektowanej przez pracownię WWAA i 137 kilo.Obiekt tworzy kompleks pięciu budynków. Nawiązują one swoim kształtem, wielkością oraz użytymi materiałami  do gospodarstw istniejących na Służewie jeszcze na początku lat 70. XX wieku. To rodzaj ekologicznej enklawy znajdującej się na obrzeżu blokowiska. Domki z dwuspadowymi dachami, pokryte modrzewiowymi deskami, otacza wybieg dla kóz, minipasieka i niewielki warzywny ogródek edukacyjny.

Centralnym punktem kompleksu jest amfiteatr z umieszczoną pośrodku odkrytą sceną i rozchodzącymi się schodkowo rzędami drewnianych siedzisk dla widzów. Dzięki pomysłowej koncepcji architektonicznej schowania amfiteatru w wykopie nie jest on widoczny z ulicy. Takie rozwiązanie osłoniło przestrzeń od wiatru oraz nadało jej  kameralny charakter.

Służewski Dom Kultury został finalistą plebiscytu BRYŁA ROKU 2013.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Płonął Służewski Dom Kultury w Warszawie