Tak będzie wyglądało Pole Mokotowskie. Zobaczcie zwycięski projekt
Rozstrzygnięto konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego w Warszawie. Koncepcja autorstwa pracowni architektonicznej WXCA została zainspirowana czterema żywiołami.


Król warszawskich parków?
Pole Mokotowskie to jeden z największych warszawskich parków. Jego powierzchnia to prawie 70 ha. Chociaż nazwa może sugerować coś innego, tylko mała część Pola Mokotowskiego znajduje się na Mokotowie; jego przeważająca część leży na Ochocie i w Śródmieściu
Warszawiacy już w chwili obecnej uwielbiają Pole Mokotowskie i chętnie spędzają tam czas, dlatego rewitalizacja kompleksu ma być płynną ewolucją, nie rewolucją. Urzędnicy od architektów startujących w konkursie oczekiwali wrażliwego podejścia i podkreślenia walorów parku, bez kontrowersyjnych pomysłów.
Natura i nauka
Koncepcja pracowni WXCA zakłada, że Pole Mokotowskie stanie się miejscem, gdzie złączą się natura i nauka. W parku powstaną dwie strefy zieleni. Jedna z nich będzie systematycznie strzyżona i pielęgnowana, natomiast druga zachowa naturalny dziki charakter. W zachodniej części kompleksu, na terenach dawnej bazy MPO, wysiana zostanie wielka łąka. Tuż obok, za gmachem Biblioteki Narodowej, pojawi się sawanna z tematycznym placem zabaw. Nie zapomniano również o ogólnodostępnych ogródkach działkowych, sadach owocowych i punktach ornitologicznych.

Oferta kulturalno-edukacyjna Pola Mokotowskiego będzie realizowana w czterech strefach interaktywnych - każda będzie odpowiadała danemu żywiołowi. W przestrzeni poświęconej powietrzu pojawi się taras, nad którym będą unosić się trzy sferyczne balony. Ich kolor będzie odzwierciedlał aktualną jakość powietrza. Pawilon wodny wyróżni dach w kształcie kielicha, który jednocześnie będzie fontanną typu „wodospad”, dającą ochłodę w upalne dni i tworzącą ślizgawkę zimą.
Wyremontowana aleja główna nabierze bardziej reprezentacyjnego charakteru. Na odcinku przy rondzie Jazdy Polskiej prezentowana będzie historia parku i informacje o ekologicznych wyzwaniach Warszawy. Aleję Okrężną ozdobią domki fińskie, a kładka przerzucona nad al. Niepodległości zmieni się w zielony taras widokowy.
Projekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego opracował interdyscyplinarny zespół w składzie: Paweł Grodzicki, Szczepan Wroński, Łukasz Szczepanowicz, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin, Magdalena Julianna Nowak, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko, Anna Wilczyńska, Krzysztof Herman, Grzegorz Gądek, Marcin Gąsiorowski.
Na skraju obszaru Natura 2000 powstaje ogromny zamek!
15 najpiękniejszych ogrodów Warszawy [PRZEGLĄD]
Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie
W Gdyni powstanie park z podziemnym parkingiem
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
High Line - park na trasie dawnej linii kolejowej w Nowym Jorku [IKONY ARCHITEKTURY]
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu. Architektura, która integruje się z otoczeniem
Spacer w koronach drzew pod Warszawą, czyli Park Dolina Wkry w Pomiechówku