Tak będzie wyglądało Pole Mokotowskie. Zobaczcie zwycięski projekt
Rozstrzygnięto konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego w Warszawie. Koncepcja autorstwa pracowni architektonicznej WXCA została zainspirowana czterema żywiołami.
Król warszawskich parków?
Pole Mokotowskie to jeden z największych warszawskich parków. Jego powierzchnia to prawie 70 ha. Chociaż nazwa może sugerować coś innego, tylko mała część Pola Mokotowskiego znajduje się na Mokotowie; jego przeważająca część leży na Ochocie i w Śródmieściu
Warszawiacy już w chwili obecnej uwielbiają Pole Mokotowskie i chętnie spędzają tam czas, dlatego rewitalizacja kompleksu ma być płynną ewolucją, nie rewolucją. Urzędnicy od architektów startujących w konkursie oczekiwali wrażliwego podejścia i podkreślenia walorów parku, bez kontrowersyjnych pomysłów.
Natura i nauka
Koncepcja pracowni WXCA zakłada, że Pole Mokotowskie stanie się miejscem, gdzie złączą się natura i nauka. W parku powstaną dwie strefy zieleni. Jedna z nich będzie systematycznie strzyżona i pielęgnowana, natomiast druga zachowa naturalny dziki charakter. W zachodniej części kompleksu, na terenach dawnej bazy MPO, wysiana zostanie wielka łąka. Tuż obok, za gmachem Biblioteki Narodowej, pojawi się sawanna z tematycznym placem zabaw. Nie zapomniano również o ogólnodostępnych ogródkach działkowych, sadach owocowych i punktach ornitologicznych.
Oferta kulturalno-edukacyjna Pola Mokotowskiego będzie realizowana w czterech strefach interaktywnych - każda będzie odpowiadała danemu żywiołowi. W przestrzeni poświęconej powietrzu pojawi się taras, nad którym będą unosić się trzy sferyczne balony. Ich kolor będzie odzwierciedlał aktualną jakość powietrza. Pawilon wodny wyróżni dach w kształcie kielicha, który jednocześnie będzie fontanną typu „wodospad”, dającą ochłodę w upalne dni i tworzącą ślizgawkę zimą.
Wyremontowana aleja główna nabierze bardziej reprezentacyjnego charakteru. Na odcinku przy rondzie Jazdy Polskiej prezentowana będzie historia parku i informacje o ekologicznych wyzwaniach Warszawy. Aleję Okrężną ozdobią domki fińskie, a kładka przerzucona nad al. Niepodległości zmieni się w zielony taras widokowy.
Projekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego opracował interdyscyplinarny zespół w składzie: Paweł Grodzicki, Szczepan Wroński, Łukasz Szczepanowicz, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin, Magdalena Julianna Nowak, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko, Anna Wilczyńska, Krzysztof Herman, Grzegorz Gądek, Marcin Gąsiorowski.
- Więcej o:
Na skraju obszaru Natura 2000 powstaje ogromny zamek!
15 najpiękniejszych ogrodów Warszawy [PRZEGLĄD]
Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie
W Gdyni powstanie park z podziemnym parkingiem
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami