Agora przejdzie lifting. Nowe wnętrza autorstwa Projektu Praga
Chociaż od oddania warszawskiej siedziby Agory, zaprojektowanej przez architektów JEMS minęło już 17 lat, budynek jest ciągle uznawany za jeden z najlepszych biurowców w stolicy. Z okazji osiągnięcia "pełnoletności", gmach zyska nowe wnętrza.












Budynek wydawnictwa Agora na warszawskich Sielcach zaprojektowali JEMS Architekci. Otwarty w 2001 roku gmach wyróżnia „żyletkowa” fasada z drewnianych paneli, ogromne przeszklenia i zielone patia. Otwartość i transparentność gmachu miała być wyrażeniem ideałów młodej demokracji.
Po 17 latach od otwarcia przyszedł jednak czas na lifting przestrzeni biurowych. W konkursie architektonicznym zorganizowanym przez Agorę najlepszą koncepcję przedstawiło biuro Projekt Praga. Nowa aranżacja będzie kontynuacją pierwot-nych idei funkcjonalnych i przestrzennych, ale przy tym stanie się dostoso-wana do zmieniających się realiów technologicznych i stworzenie środowiska pracy odpowiadającego współczesnym potrzebom użytkowników.
Przestrzeń biurowa zostanie czytelnie podzielona na wyodrębnione przestrzenie pracy dla stosunkowo niedużych grup pracowników, co sprzyja tworzeniu odrębnych klimatów i łatwej identyfikacji z miejscem pracy. Sposób podziału zapewni przy tym poprawę warunków akustycznych. Miejsca pracy rozmieszczono w strefach dobrze doświetlonych, co jednak nie zamknęło możliwości zlokalizowania tam miejsc spotkań czy nawet „samotni".
Zagospodarowanie stref pracy cechuje nieformalny swobodny układ elementów w konsekwentnie wydzielonych obszarach. Wydzielenia — sale spotkań, aneksy do rozmów indywidualnych, kabiny telefoniczne, miejsca na ubrania, boksy na rzeczy osobiste itp. mogą być, zgodnie z potrzebami, kształtowane różnorodnie jednak w oparciu o ten sam zestaw elementów i mebli.
Agora przejdzie lifting. Nowe wnętrza autorstwa Projektu Praga
"Trzeba mieć mocną głowę" - wywiad z Maciejem Miłobędzkim z JEMS Architekci
"Przy projektowaniu placu trzeba myśleć o każdej skali i wszystkich aspektach" - Piotr Orzeszek ze studia Stvosh [WYWIAD]
Nowy magazyn zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie - betonowa, nowoczesna bryła z wewnętrnym ogrodem
Dom pod Krosnem Odrzańskim. Nawiązanie do architektury polskiej wsi w niecodziennym układzie przestrzennym
Biuro Codelab i umlaut w Szczecinie od MIXD. Motywem przewodnim stała się podróż
Osiedle Finale Apartments na warszawskim Mokotowie. Trzy nowoczesne bryły projektu Bogdana Kulczyńskiego
F25 - drewniany budynek mieszkalny na warszawskiej Pradze. Projekt nawiązuje do dawnej architektury dzielnicy