Słynny neon zabłysnął na nowo. Wzorowy remont Pawilonu Zodiak w Warszawie
Neon z charakterystyczną gwiazdką znów rozświetla Pasaż Wiecha, a to znak, że nowy Zodiak jest już gotowy. W budynku będzie działał Warszawski Pawilon Architektury - miejsce, które będzie otwartą dla wszystkich przestrzenią do rozmowy o architekturze i potencjale stolicy.
Pięćdziesięciolatek
Zodiak został oddany do użytku 50 lat temu - w 1968 roku. Pawilon stanowił część Ściany Wschodniej - założenia urbanistycznego przy ul. Marszałkowskiej, które miało być przeciwwagą dla ciężaru Pałacu Kultury i Nauki.
Pawilon został zaprojektowany przez prof. arch. Jana Bogusławskiego i arch. Bohdana Gniewiewskiego. W dwukondygnacyjnym budynku pierwotnie mieścił się bar szybkiej obsługi. Charakterystyczny przeszklony parter projektanci skontrastowali z mocną bryłą piętra. Lekka konstrukcja kawiarni z tarasem i pergolą oraz ażurowymi schodami, które łączyły ją z Pasażem Wiecha, podkreślała finezję kompozycji.
Lekkie poprawki
Przebudowa pawilonu (według koncepcji Kalata Architekci) zakładała podkreślenie najbardziej wartościowych elementów pierwotnego budynku, ale także dostosowanie go do dzisiejszych potrzeb. Dawny taras na piętrze został zabudowany (dzięki czemu powstał poziom +1). W jego wnętrzu widoczna jest kontynuacja belkowego charakteru oryginalnej pergoli. Wnętrze pawilonu zostało ocieplone i wygłuszone. Instalacje poprowadzono pod podłogami, pozostawiając odkryte betonowe stropy.
Neon z charakterystyczną gwiazdką, zaprojektowany przez prof. Jana Bogusławskiego także doczekał się renowacji. Nieodłączny element kompozycji, oplatającej cały pawilon został wyremontowany w pracowni Jacka Hanaka, który pracował wcześniej przy oryginalnej konstrukcji. Granitowy plac przed pawilonem to projekt pracowni Gowin & Siuta.
Liczą się detale
To co może zadziwiać, to użycie dość rzadkich w dzisiejszej rzeczywistości budowlanej materiałów. Przykładem może być lastryko, jak i zawieszona w powietrzu klatka schodowa z opartymi na belce prefabrykowanymi lastrykowymi stopniami i wypuszczoną bezpośrednio z nich balustradą.
Inny przykład to wysoka na trzy kondygnacje mozaika „Kosmos”, którą zaprojektowała Magdalena Łapińska-Rozenbaum. Nawiązuje ona do mozaiki Marii Leszczyńskiej, która pokrywała oryginalnie ścianę tarasu pawilonu. Mozaika została wykonana z odzyskanych fragmentów stłuczki szklanej pierwowzoru i uzupełniona odpadami z huty szkła. Rozwiązanie to z jednej strony odnosi się do technik i materiałów stosowanych przez artystów w latach 50. i 60. XX wieku, a z drugiej promuję idee recyklingu.
Przestrzeń poświęcona architekturze
Nowy Zodiak to teraz Warszawski Pawilon Architektury. Planowane są spotkania, wykłady, dyskusje, warsztaty i wystawy, adresowane zarówno dorosłym i dzieciom, oraz nowe formaty wydarzeń, które będą przybliżać zagadnienia związane z architekturą, inwestycjami i rozwojem gospodarczym miasta, pokazujące ich wpływ na mieszkańców oraz przestrzeń wokół nich. Zodiak ma stać się miejscem dyskusji o przyszłości miasta, które dzięki swojej wyjątkowej lokalizacji w ścisłym centrum przyciągnie nie tylko architektów, projektantów czy inwestorów, ale przede wszystkim mieszkańców.
Oddajemy dziś naszemu miastu modernistyczny Zodiak, który powraca w nowej odsłonie i z nowymi funkcjami. Pawilon ma przede wszystkim służyć Warszawie i jej mieszkańcom. Tu będą odbywały się dyskusje o architekturze, planach, studium Warszawy, przyszłości i potencjale gospodarczym. Nie zabraknie wystaw. Zapowiada się forum debaty publicznej, laboratorium pomysłów na nowoczesne miasto, miejsce badań i refleksji nad wyzwaniami, które stoją przed metropoliami w XXI wieku
- mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy
W sobotę 1 grudnia w Zodiaku odbędą się dwa wykłady, m.in. „Retrofuturologie. Jak mieliśmy mieszkać w roku 2000?”. Wieczorem, o godz. 20, zaplanowano koncert – ensemble okolicznościowy złożony z muzyków i grających architektów. W niedzielę pierwszy weekend z Zodiakiem zakończy o godz. 17 wykład przedstawicieli z pracowni JEMS Architekci „Futurama Warszawa suplement”.
- Więcej o:
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Zespół domów jednorodzinnych Park Hill na Mokotowie od Z3Z ARCHITEKCI. "Podmiejskie" życie w mieście
Kraków: Stradom House zdobywa kolejne nagrody w międzynarodowych konkursach
Poznań: kolejny etap inwestycji Wieża Jeżyce. Architekci z Maarte zaprojektowali siedmiokondygnacyjny obiekt,
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte
Warszawa: Skyliner II - fundamenty już gotowe [WIEŚCI Z BUDOWY]
Rezydencja Rytmiczna. Najnowsza realizacja projektu pracowni Exterio
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO