Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wodny Park Tychy w finale konkursu World Building of the Year 2019

Redakcja Pressland/WG

Na tegorocznym Światowym Festiwalu Architektury, który odbędzie się 4 - 6 października w Amsterdamie, o tytuł najlepszego budynku świata w kategorii "Budynki ukończone: produkcja energii i recykling", ubiegać się będzie TKHolding - Truszczyński & Kobierzewski z projektem Wodnego Parku Tychy.

Wodny Park Tychy. Proj. TKHolding.
Wodny Park Tychy - widok zewnętrzny. Proj. TKHolding.
Fot. mat. TKHolding

Wodny Park Tychy został oddany do użytku 30 kwietnia 2018 roku. Projekt jest dziełem Pawła Kobierzewskiego i Andrzeja Truszczyńskiego z TKHolding. W bryle dominują miękkie, płynne linie faliste. To nawiązanie do dynamicznych, falujących kształtów tafli pobliskiego jeziora Paprocańskiego. „Wodne” skojarzenie podkreślają też płyty elewacyjne – panele Rockpanel Chameleon, które w zależności od kąta patrzenia i kierunku padania promieni słonecznych zmieniają kolor. W Tychach zastosowano wariant fioletu, który przeistacza się w zielony i niebieski.

Równie intrygujący jak mieniąca się elewacja, jest świetlik dachowy w kształcie fali. Część dachu została wykonana z membrany z folii ETFE o wysokiej przepuszczalności światła. W Tychach można więc opalać się również zimą, a docierające przez cały rok światło przyczynia się do wzrostu roślin, które pochłaniają hałas. 

Wodny Park Tychy z lotu ptaka.
Wodny Park Tychy z lotu ptaka.
Mat. TKHolding

Bryła Parku została podzielona na dwie części: basenową oraz usług towarzyszących. Poza kompleksem basenów krytych oraz całorocznych zewnętrznych (całkowita powierzchnia lustra wody wynosi 1 700 m2, z czego 400 m2 to baseny zewnętrzne), w Parku znajduje się m.in. sauna piwna (wszak Tychy z piwa słyną), batyskaf dostępny dla najmłodszych pływaków, 45-metrowy most linowy, jedyna w Polsce zjeżdżalnia AquaLoop o pionowym starcie i symulator surfingu. Jest także edukatorium, w którym poprzez zabawę wyjaśnia się wiele zagadnień związanych z wodą. 

Wodny Park Tychy - symulator surfingu.
Wodny Park Tychy - symulator surfingu.
Fot. mat. TKHolding

Park w Tychach to jeden z najnowocześniejszych obiektów basenowych w kraju, ekologiczny i energooszczędny. Nie korzysta np. z energii elektrycznej i cieplnej z zewnętrznej sieci, wytwarza je samodzielnie. Stało się to możliwe dzięki synergii Parku z oczyszczalnią ścieków Tychy – Urbanowice. Wytworzony w niej biogaz ze ścieków Parku, jest transportowany nowatorskim, ponad 6-km gazociągiem do kogeneratorowni znajdującej się na terenie Parku, w której silniki spalinowe przetwarzają go na energię cieplną oraz elektryczną. Co ważne, nadwyżki energii (agregaty pokrywają zapotrzebowanie energetyczne budynku aż w 190 procentach) zasilają i ogrzewają mieszkania w pobliskich osiedlach. Wykorzystanie energii odnawialnej przyczynia się także do zmniejszenia ilości emisji dwutlenku węgla do środowiska.

Wodny Park Tychy - basen sportowy.
Wodny Park Tychy - basen sportowy.
Fot. mat. TKHolding

W Parku Wodnym w Tychach odzyskuje się także ciepło. Systemy wykorzystujące ciepło z wód popłucznych ( pochodzących z instalacji filtracji i uzdatniania wody w obiegach basenowych) ograniczają zużycie ciepła na cele technologiczne nawet o 80 procent. Zastosowano także instalację odzysku ciepła. 

Pracę wszystkich urządzeń technologicznych w Parku integruje rozbudowany system BEMS (ang. Building Energy Management System), czyli System Zarządzania Energią w Budynku.

Nowatorskie i ekologiczne rozwiązania już zostały docenione. Obiekt zdobył m.in. nagrodę I stopnia w prestiżowym konkursie „Budowa Roku” 2017, a także „Śląską wielką nagrodę budownictwa – 2018”, przyznawaną przez Śląską Izbę Budownictwa. Obecnie Wodny Park Tychy walczy o nagrodę w tegorocznej edycji World Architecture Festival.

Wodny Park Tychy
Wodny Park Tychy.
Mat. TKHolding
    Więcej o:

Skomentuj:

Wodny Park Tychy w finale konkursu World Building of the Year 2019