Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawianka - krajobrazowe dziedzictwo Warszawy [Tu Było Tu Stało]

red

W sobotę 18 czerwca Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Okolska zapraszają na spacer po terenie KS Warszawianka i zachęcają do współtworzenia społecznego archiwum poprzez dzielenie się wspomnieniami i zdjęciami dotyczącymi Warszawianki. Wspomnienia będą zbierane na Mokotówce – zabawie 100 lecia – święcie mieszkańców Mokotowa w parku Morskie Oko.

Warszawianka
Warszawianka
mat. prasowe

Miejsce SKS Warszawianka
sobota 18 czerwca, 13:00
Zbiórka: park Morskie Oko, stoisko Tu było, tu stało i Stowarzyszenia Okolska na Mokotówce
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz
Wstęp wolny!
Więcej informacji na profilu w serwisie Facebook.

Warszawianka, choć większości warszawiaków kojarzy się po prostu z basenami i wodną rekreacją, to jednak coś znacznie więcej. To „poetycko-przestrzenny wykład o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka”, jak pisał o kompleksie SKS Warszawianka wybitny architekt Oskar Hansen.

W sobotę (18.06) o godz. 13 Małgorzata Kuciewicz, architektka z grupy Centrala poprowadzi spacer po tym niezwykłym kompleksie, który mimo wielu lat zaniedbań i dewastacji nadal pozwala dostrzec walory pierwotnego założenia. W czasie spaceru przybliży historię i architekturę Warszawianki i pomoże odkryć wartości, które pomimo zniszczenia, nadal można dostrzec w jej przestrzeni. Wycieczka towarzyszy akcji zbierania wspomnień i archiwalnych fotografii dotyczących tego założenia.

Kompleks sportowy Warszawianka został zaprojektowany w 1954 roku przez Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego. Projekt ten był przykładem nowatorskiego myślenia o architekturze jako sztuce integrującej różne dziedziny wiedzy, kultury i natury. Krajobraz i natura stanowiły integralną część projektu architektonicznego. W kształtowaniu terenu ważną rolę odgrywał czynnik plastyczny. Stadion został wkomponowany w malowniczy krajobraz skarpy wiślanej, ukazując jej geologiczne nawarstwienia.

Dziś pierwotny zamysł architektoniczny jest już prawie niewidoczny dla oka – formy wyrzeźbione w skarpie zostały porośnięte przez wybujałą roślinność, budynki sportowe zostały znacznie przebudowane, a relację stadionu do doliny Wisły zaburzyły powstające wokół niego wysokie bloki. Jednak nie jest to (jeszcze) dziedzictwo całkiem utracone.

ZBIERANIE WSPOMNIEŃ // MOKOTÓWKA

WARSZAWIANKA RE-WITALIZACJA

W sobotę 18.06 Tu było, tu stało będzie także obecne na Mokotówce – zabawie 100 lecia – święcie mieszkańców Mokotowa w parku Morskie Oko.

Podczas pikniku w godz. 12–20 na stoisku Tu było, tu stało i Stowarzyszenia Okolska zbierane będą wspomnienia i zdjęcia dotyczące Warszawianki (ale i innych mokotowskich i warszawskich obiektów i przestrzeni, które zniknęły z mapy miasta po 1989 r. lub zostały w znaczący sposób przekształcone).

Zebrane wspomnienia i zdjęcia będą częścią archiwum społecznego, którego zbiory znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej dotyczącej kompleksu Warszawianki – jego założeń, architektury, krajobrazu oraz idei rewitalizacji.
Działania są częścią projektu Warszawianka – krajobrazowe dziedzictwo Warszawy, który ma na celu popularyzację tego wybitnego założenia architektoniczno-krajobrazowego oraz jego rewitalizację.

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawianka - krajobrazowe dziedzictwo Warszawy [Tu Było Tu Stało]