Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Centrum Badawczo – Rozwojowe firmy High Technology Machines w Gliwicach. Bryła jak precyzyjnie działająca maszyna

mat. architektów/red. WG

Budynek Centrum Badawczo – Rozwojowego firmy High Technology Machines w Gliwicach powstał w 2019 roku. Projektując nowoczesną, elegancką bryłę, architekci z Zalewski Architecture Group inspirowali się działalnością firmy i jej dalekowschodnimi korzeniami.

Centrum Badawczo – Rozwojowe firmy High Technology Machines w Gliwicach. Proj. Zalewski Architecture Group
Centrum Badawczo – Rozwojowe firmy High Technology Machines w Gliwicach. Proj. Zalewski Architecture Group
Fot. Tomasz Zakrzewski / Archifolio

Firma High Technology Machines jest dostawcą specjalistycznych rozwiązań numerycznych centrów obróbczych japońskiego producenta. Architekci z Zalewski Architecture Group zaprojektowali Centrum Badawczo - Rozwojowe firmy, składające się z dwukondygnacyjnego obiektu biurowego (o powierzchni ok. 2000 m kw.) i hali wystawienniczo-laboratoryjnej (o powierzchni ok. 1000 m kw.).

Część biurową podzielono na trzy segmenty rozdzielone atriami - część szkoleniową, biurową oraz biura Zarządu. Atria poza funkcją doświetlającą i rekreacyjną stanowią przestrzenie komunikacyjne budynku. Pozostała część mieści funkcje związane z prezentacją i konfiguracją maszyn dla potrzeb klienta końcowego. W części laboratoryjnej prowadzone są specjalistyczne badania z zakresu obróbki precyzyjnej - z tego względu dostosowano ją także do wysokich wymagań klimatycznych i wibromechanicznych.

Budynek Centrum Badawczo – Rozwojowego w Gliwicach miał być firmą opowieści o firmie, rdzeniu jej działalności oraz postrzeganiu biznesu. Zarówno precyzja, z jaką kojarzy się działalność High Technology Machines , jak i dalekowschodnie pochodzenie rozwiązań, zostały potraktowane jako baza projektu obiektu. Elementy narracji obejmują inspiracje dokładnością - (można dopatrzyć się tu licznych kontynuacji formalnych w rozwiązaniach budowlanych i materiałowych) i odniesienia do wątków tradycji architektury japońskiej.


Choć daleko tu do odniesień „wprost” do Japonii - wykorzystano koncepcje i związaną z nimi kreację nastrojów. Są tu więc - przenikanie przestrzeni wnętrza i zewnętrza, które podkreśla zieleń wnikająca do wnętrza budynku oraz elementy budynku i wyposażenia potraktowane jako fragmenty abstrakcyjnych kompozycji, wielowidokowość, przezierność, czy długie perspektywy. Wszystko to zrealizowano z logiką i starannością użycia elementarnych geometrycznych form, monochromatycznych barw i elementów natury.

Zobacz także: Niczym pudełko z czekoladkami - agencja reklamy w Gliwicach>>

Obiekt staje się sprawnie działającą „maszyną” służącą celom firmy i estetyczną przestrzenią szanującą potrzeby użytkowników.

---

Centrum Badawczo – Rozwojowe firmy High Technology Machines

Autor projektu: Zalewski Architecture Group
Architekci: Krzysztof Zalewski, Grzegorz Ziębik
Autor zdjęć: Tomasz Zakrzewski / Archifolio
Lokalizacja: Gliwice
Data realizacji: 2019

Skomentuj:

Centrum Badawczo – Rozwojowe firmy High Technology Machines w Gliwicach. Bryła jak precyzyjnie działająca maszyna