Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesny dom w Gliwicach od Medusa Group. Siła prostoty

mat. architektów/red. WG

Ten dom jednorodzinny w Gliwicach, zaprojektowany przez architektów z Medusa Group, zachwyca prostą, elegancką formą i świetnymi proporcjami.

Dom w Gliwicach. Proj. Medusa Group
Dom w Gliwicach. Proj. Medusa Group
Fot. Tomasz Zakrzewski

Dom w Gliwicach powstał w 2018 roku. W okolicy znajdują się budynki mieszkalne i gospodarcze nie posiadające jednorodnego charakteru. Uniemożliwiało to architektom z Medusa Group zdefiniowanie cech stylistycznych, do których należałoby nawiązać w projekcie. Projekt domu podporządkowano więc wymaganiom funkcjonalnym postawionym nam przez inwestora oraz walorom krajobrazowym okolicy.

Dom w Gliwicach jest prosty i elegancki. Ma współczesną formę i dużą ilość przeszkleń od strony południowej. Dzięki delikatnemu nadwieszeniu masywna horyzontalna bryła zyskała oddech i lekkość. Część parterowa pozostała w projekcie wycofana względem obrysu dachu budynku. tworząc wokół zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną z oczkiem wodnym, tarasami i ogrodem żwirowym. Dzięki temu zabiegowi prostopadłościenna bryła zyskała sporo lekkości. Powierzchnia dachu pełni w tych miejscach funkcję okapów, które podkreślają półprywatny charakter tych, otwartych kieszeni domu.

Zobacz także: Dobra architektura w Gliwicach>>

Na parterze w części północnej znajduje się główna strefa wejścia, połączoną bezpośrednio z garderobą. W części wschodniej umieszczono garaż dwustanowiskowy, pomieszczenia gospodarcze oraz kuchnia.

Południową część parteru zajmuje przestronny salon z jadalnią, przylegający do centralnie umieszczonego patio. Pokój dzienny połączyliśmy funkcjonalnie z ogrodem poprzez przeszklenia, umożliwiające wyjście na taras.

Strefa dzienna od części rekreacyjnej oddzielona jest wewnętrznym patio. Od zachodu znajdują się niewielkie domowe SPA i siłownia, studio oraz pokój gościnny z łazienką od wschodu.

Dom w Gliwicach. Proj. Medusa Group
Dom w Gliwicach. Proj. Medusa Group
Fot. Tomasz Zakrzewski

Schody prowadzące na piętro ze strefą nocną znajdują się pomiędzy głównym wejściem a strefą dzienną. Piętro podzielone jest na dwie niezależne części. Od wschodu mieści się tu główna sypialnia z garderobą, łazienka i gabinetem. W północnym skrzydle piętra znalazły się pokój dziecka wraz z łazienką i biblioteką.

Elewację domu pokryto okładziną z płyt kompozytowych w kolorze szarym. Nadają one budynkowi elegancji, szlachetności i minimalizmu.

---

Lokalizacja: Gliwice
Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Daria Cieślak, Konrad Basan, Marcel Badetko
Inwestor: prywatny
Konstrukcja: Statyk
Powierzchnia terenu: 9849 m²
Powierzchnia zabudowy: 733 m²
Powierzchnia użytkowa: 542 m²
Powierzchnia całkowita: 724 m²
Projekt: 2013
Realizacja: 2018
Fotografie: Tomasz Zakrzewski

Skomentuj:

Nowoczesny dom w Gliwicach od Medusa Group. Siła prostoty