Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom dwuplanowy na niewielkiej i nieregularnej działce [PROJEKT]

mat. architekta/red. WG

Dom dwuplanowy, zaprojektowany przez Marcina Wierzbickiego, składa się z dwóch połączonych ze sobą brył. Pater został podstawą, na której umieszczono rozrzucone w różnych kierunkach kostki.

Dom dwuplanowy. Proj. Marcin Wierzbicki
Dom dwuplanowy. Proj. Marcin Wierzbicki
Mat. architekta

Jak zapewnić inwestorowi poczucie prywatności na dość gęsto zabudowanym osiedlu? Jak ukształtować bryłę na niewielkiej, nieregularnej działce? I wreszcie, jak zaplanować przestronne i odpowiednio doświetlone pomieszczenia? Z tymi problemami zmierzył się Marcin Wierzbicki. Rozwiązaniem okazały się dwie połączone bryły. Oto, co o projekcie "domu dwuplanowego" pisze architekt:

Idea

Projekt zaczęto od analizy działki, jej granic i geometrii, sąsiedniej zabudowy oraz uciążliwości jakie mogą się pojawić w trakcie jej użytkowania. Od strony północnej i wschodniej działka sąsiaduje z drogami osiedlowymi a od strony południowej i zachodniej z istniejącą zabudową. Wiec gdzie prywatność? Tym bardziej, że szerokość działki jest niewielka… a kształt nieregularny.

W pierwszej kolejności pojawił się standardowy pomysł aby zacząć projekt organizacji funkcji na planie prostokąta mając z tyłu głowy, że prostokąt ciężko będzie wpisać w nieregularną działkę - zawsze będzie krzywo niezależnie od usytuowania budynku. I tu pojawił się pomysł!!! Potraktujmy parter jako podstawę na której umieścimy rozrzucone w różnych kierunkach kostki dla odwrócenia uwagi od nieregularnych ścian działki. Poziom parteru przybliżono maksymalnie do granicy z sąsiednią nieruchomością tworząc więcej wolnej przestrzeni pomiędzy budynkiem a drogą osiedlową.

Forma budynku

Budynek roboczo nazwany ,,domem dwuplanowym” z uwagi na kontrast geometrii pomiędzy poziomem parteru a piętrem. Bryła budynku podzielona jest w poziomie na 2 części. Czy jest zwarta? Trudno powiedzieć z uwagi na kompozycje brył poziomów.

Istotnym rozwiązaniem był kształt wyjściowy – plan prostokąta, w który na parterze wpisano wszystkie pomieszczenia/ strefy, natomiast na piętrze pomieszczenia potraktowano jako osobne części budynku –bryły ograniczane obrysem prostokątnym. Dlaczego ograniczane a nie ograniczone? Ponieważ na wstępie wykluczyliśmy detale, ozdobniki , typowe oświetlenie budynku typu kinkiety, plafony ścienne itp. I to właśnie wystające narożniki budynku nad częścią parteru tworzą elementy świecące. Całość bryły można określić jako sterylną formę uwydatnioną grą światłocienia.

Funkcja

Budynek zaprojektowano jako piętrowy z podziałem na strefę dzienną- parter oraz nocną- piętro czysto prywatną.
Część parterowa zawiera pomieszczenia takie jak hol wejściowy, łazienkę dla gości, kuchnie, jadalnie, salon oraz garaż i 2 pomieszczenia biurowe połączone wspólnym korytarzem. Ważnym założeniem w projekcie była wspomniana wcześniej prywatność dlatego zaprojektowano wewnętrzny zamykany przesuwną ścianą dziedziniec jako prywatny bufor włączający część zewnętrzną w obrys budynku. Co ciekawe z każdego pomieszczenia na parterze można swobodnie wyjść niekoniecznie zauważonym przez sąsiadów czy przechodniów.

W skład pomieszczeń piętra wchodzi komunikacja łącząca 2 sypialnie, 2 łazienki oraz na życzenie klienta pomieszczenie przeznaczone na kino domowe odsunięte od sypialni. Rozkład funkcji stanowi odmienny od części parterowej sposób ukształtowania. Każde z pomieszczeń to osobna geometrycznie zbliżona do sześcianu bryła. Z uwagi na rozszczepienie formy pierwszego piętra uzyskaliśmy niestandardowe części tarasowe oraz założenie dotyczące eliminacji okien od elewacji frontowej - prywatność w tym dobre nasłonecznienie pomieszczeń.

 

Skomentuj:

Dom dwuplanowy na niewielkiej i nieregularnej działce [PROJEKT]