Dom w Podkowie Leśnej

Przed architektami z pracowni Z3Z Architekci stanęło zadanie zaprojektowania domu jednorodzinnego na porośniętej starymi sosnami działce w Podkowie Leśnej. Bryła miała zostać wpisana w teren w taki sposób, aby nie naruszać istniejącej zieleni.
Zespół projektowy założył, że obiekt będzie się składał z dwóch jednakowych części. W pierwszej, dziennej, znalazły się: salon, kuchnia, jadalnia, spiżarnia i gabinet. Druga, o przeznaczeniu prywatnym, zawiera dwie sypialnie i łazienki, ponadto garderobę, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż.
W celu realizacji programu funkcjonalnego wymaganego przez inwestorów bryłę nocną wydłużono. Ze względu na liczne drzewa na działce została ona obrócona, dzięki czemu dom dopasował się do uwarunkowań działki.
Proste w formie bryły połączono wspólną strefą wejściową. Uzupełnia je taras z ruchomym zadaszeniem zlokalizowany przy salonie. W bryle prywatnej zaprojektowano dwa podcięcia, wyróżnione na tle elewacji materiałem wykończeniowym. Podcięcie od frontu podkreśla strefę wejściową oraz tworzy naturalne zadaszenie, natomiast podcięcie od strony ogrodu tworzy przestrzeń na zadaszony taras.
Dom od frontu jest "zamknięty" w formie, otwiera się licznymi przeszkleniami z tyłu - na ogród z piękną roślinnością.
Architekci zaprojektowali elewację z ciemnego drewna ułożonego pionowo, które koresponduje z licznie występującymi na działce drzewami. Dodatkowym materiałem są ciemne płyty włókno-cementowe. Chcąc zachować minimalistyczny charakter budynku, zaprojektowano pokrycie dachowe z blachy trapezowej, która rozstawem i kolorem nawiązuje do drewna na elewacji.
Koncepcja współgra z otoczeniem, naturalne materiały doskonale wpisują się w charakter działki i okolicy. Pomimo dużych przeszkleń w domu zapewniono poczucie prywatności.
Dom w Podkowie Leśnej
- Rok projektu: 2022
- Obecnie w realizacji
- Lokalizacja: Pod Warszawą
- Powierzchnia: 165 m kw.








- Więcej o:
Polska artystka tworzy jedną z największych szklanych instalacji w Dubaju. Spektakularny projekt Edyty Barańskiej dla Dubai Mall
Wykład Philippe’a Rahma "Architektura klimatyczna" w MOCAK-u
Skandynawskie brzmienie w Saski Crescent – nowe, wielofunkcyjne biuro GN Polska zaprojektowane przez BIT CREATIVE
W Warszawie powstało pierwsze w Europie modularne biuro
Sektor budowlany coraz bardziej zanieczyszcza środowisko. WBCSD i Arup przedstawiają plan działań, który może to zmienić
Światło, komfort i zrównoważony design – ponadczasowa perspektywa dla wnętrz
Gdańsk: porządkują teren dawnej "Blaszanki" pod nową inwestycję
Gdańsk: Pixel XL – nowy format rozrywki w Olivia Centre. Kilkanaście sal z różnorodnymi wyzwaniami