Dom w Podkowie Leśnej

Przed architektami z pracowni Z3Z Architekci stanęło zadanie zaprojektowania domu jednorodzinnego na porośniętej starymi sosnami działce w Podkowie Leśnej. Bryła miała zostać wpisana w teren w taki sposób, aby nie naruszać istniejącej zieleni.
Zespół projektowy założył, że obiekt będzie się składał z dwóch jednakowych części. W pierwszej, dziennej, znalazły się: salon, kuchnia, jadalnia, spiżarnia i gabinet. Druga, o przeznaczeniu prywatnym, zawiera dwie sypialnie i łazienki, ponadto garderobę, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż.
W celu realizacji programu funkcjonalnego wymaganego przez inwestorów bryłę nocną wydłużono. Ze względu na liczne drzewa na działce została ona obrócona, dzięki czemu dom dopasował się do uwarunkowań działki.
Proste w formie bryły połączono wspólną strefą wejściową. Uzupełnia je taras z ruchomym zadaszeniem zlokalizowany przy salonie. W bryle prywatnej zaprojektowano dwa podcięcia, wyróżnione na tle elewacji materiałem wykończeniowym. Podcięcie od frontu podkreśla strefę wejściową oraz tworzy naturalne zadaszenie, natomiast podcięcie od strony ogrodu tworzy przestrzeń na zadaszony taras.
Dom od frontu jest "zamknięty" w formie, otwiera się licznymi przeszkleniami z tyłu - na ogród z piękną roślinnością.
Architekci zaprojektowali elewację z ciemnego drewna ułożonego pionowo, które koresponduje z licznie występującymi na działce drzewami. Dodatkowym materiałem są ciemne płyty włókno-cementowe. Chcąc zachować minimalistyczny charakter budynku, zaprojektowano pokrycie dachowe z blachy trapezowej, która rozstawem i kolorem nawiązuje do drewna na elewacji.
Koncepcja współgra z otoczeniem, naturalne materiały doskonale wpisują się w charakter działki i okolicy. Pomimo dużych przeszkleń w domu zapewniono poczucie prywatności.
Dom w Podkowie Leśnej
- Rok projektu: 2022
- Obecnie w realizacji
- Lokalizacja: Pod Warszawą
- Powierzchnia: 165 m kw.








- Więcej o:
Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?
IKEA zaprezentowała nową kolekcję STOCKHOLM 2025. Zrobili to świetnie!
Otl Aicher. Jego piktogramy z Olimpiady w Monachium w 1972 roku zna cały świat
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL