Dom w Tychach II od DD Architekci. Pochwała prostoty i funkcjonalności
Dom w Tychach II autorstwa DD Architekci to wyraz funkcjonalnego minimalizmu. Powstała rozczłonkowana, ale spójna biała bryła, która robi ogromne wrażenie.
Zaprojektowany przez pracownię DD Architekci Dom w Tychach II inspirowany jest pracami Shigeru Bana i Eduardo Souto de Moury, architektów minimalistów, koncentrujących się na łączeniu cech miejsca i tradycji z nowoczesnością.
Dom w Tychach II: dwie idee
W projekcie domu w Tychach II nacisk położono na dwie idee. Po pierwsze, architekcie kierowali się zasadą, że forma architektoniczna powinna być kreowana potrzebami funkcjonalnymi budynku. Po drugie, założyli, że tożsamość obiektu zaczyna się na pograniczu strefy zewnętrznej i wewnętrznej, nie kończy się na jego ścianach, ale rozciąga się poza granice bryły. To zaś oznacza, że dom jest nie tylko miejscem do mieszkania, ale także żywym elementem środowiska, w którym się znajduje.
Dom w Tychach II: funkcjonalizm prostopadłościanu
Architekci zaproponowali w Tychach II podział prostopadłościanu, z którego po kolei wydzielane są poszczególne strefy domu. W ten sposób powstała rozczłonkowana, ale spójna bryła.
Dom jest piętrowy, całość ma 280 mkw. powierzchni. Na parterze poza strefą wejściową znajduje się strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem oraz strefa dzieci i garaż. Całość zespolona jest z częścią ogrodową i strefą wypoczynku zewnętrznego. Na piętrze zlokalizowano część sypialną dla rodziców z wyjściami na taras. Dwa zielone dachy stanowią integralną część przestrzeni mieszkalnej – są miejscami wypoczynku i oazą spokoju.
Dom w Tychach II: minimalizm
Budynek przykryty jest zielonymi dachami, a elewacje oraz wnętrza wykończone są na biało. Rezygnacja z nadmiernych dekoracji i detali podkreśla minimalistyczny charakter tej nieruchomości. Obiekt jest przykładem nowoczesnego domu jednorodzinnego.
Dom, projektu DD Architekci, był jednym z dwóch budynków, który znalazł się w finale konkursu „Architektura Województwa Śląskiego 2023” w kategorii „Dom jednorodzinny”.
- Więcej o:
Glass House - szklany dom Philipa Johnsona [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom wpisany w leśną wydmę na skraju Puszczy Kampinoskiej
Dom Uniesiony Ponad Drogą w Gdańsku. Nowy projekt Z3Z ARCHITEKCI
Dom z Jabłonią projektu BXB studio
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami