Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Tychach II od DD Architekci. Pochwała prostoty i funkcjonalności

Mat. architektów/red. WG

Dom w Tychach II autorstwa DD Architekci to wyraz funkcjonalnego minimalizmu. Powstała rozczłonkowana, ale spójna biała bryła, która robi ogromne wrażenie.

Dom w Tychach II. Proj. DD Architekci
Dom w Tychach II. Proj. DD Architekci
Fot. Tomasz Burzyński

Zaprojektowany przez pracownię DD Architekci Dom w Tychach II inspirowany jest pracami Shigeru Bana i Eduardo Souto de Moury, architektów minimalistów, koncentrujących się na łączeniu cech miejsca i tradycji z nowoczesnością.

Dom w Tychach II: dwie idee

W projekcie domu w Tychach II nacisk położono na dwie idee. Po pierwsze, architekcie kierowali się zasadą, że forma architektoniczna powinna być kreowana potrzebami funkcjonalnymi budynku. Po drugie, założyli, że tożsamość obiektu zaczyna się na pograniczu strefy zewnętrznej i wewnętrznej, nie kończy się na jego ścianach, ale rozciąga się poza granice bryły. To zaś oznacza, że dom jest nie tylko miejscem do mieszkania, ale także żywym elementem środowiska, w którym się znajduje.

Dom w Tychach II: funkcjonalizm prostopadłościanu

Architekci zaproponowali w Tychach II podział prostopadłościanu, z którego po kolei wydzielane są poszczególne strefy domu. W ten sposób powstała rozczłonkowana, ale spójna bryła.

Dom jest piętrowy, całość ma 280 mkw. powierzchni. Na parterze poza strefą wejściową znajduje się strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem oraz strefa dzieci i garaż. Całość zespolona jest z częścią ogrodową i strefą wypoczynku zewnętrznego. Na piętrze zlokalizowano część sypialną dla rodziców z wyjściami na taras. Dwa zielone dachy stanowią integralną część przestrzeni mieszkalnej – są miejscami wypoczynku i oazą spokoju.

Dom w Tychach II: minimalizm

Budynek przykryty jest zielonymi dachami, a elewacje oraz wnętrza wykończone są na biało. Rezygnacja z nadmiernych dekoracji i detali podkreśla minimalistyczny charakter tej nieruchomości. Obiekt jest przykładem nowoczesnego domu jednorodzinnego.

Dom, projektu DD Architekci, był jednym z dwóch budynków, który znalazł się w finale konkursu „Architektura Województwa Śląskiego 2023” w kategorii „Dom jednorodzinny”.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom w Tychach II od DD Architekci. Pochwała prostoty i funkcjonalności