Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z kamienia

Red./C

W nowoczesnym budownictwie na nowo odkrywa się domy z kamienia naturalnego. Projekty domu tego typu cieszą się dużą popularnością i coraz częściej występują w dużych miastach i na przedmieściach.

Dom z kamienia
Dom z kamienia
Santiago Cornejo/Shutterstock

Zalety i wady domu z kamienia

Jak każde rozwiązanie, domy z kamienia mają swoje plusy i minusy. Wykorzystanie kamienia polnego czy kamienia wapiennego pozwala zbudować dom masywny i piękny. Takie projekty domów niekiedy przypominają miniaturowe zamki (nawet w małym miasteczku), które łączą szlachetny charakter z solidnością i wysoką jakością wykonania.

Dom z kamienia - zalety. Kamień jest trwałym materiałem, więc domy nie tylko przetrwają lata, ale też po długim czasie nie stracą na atrakcyjności - kamień na ścianach budynku zawsze będzie się prezentował dobrze. Jedną z zalet kamiennych domów jest to, że budynkom i ich poszczególnym częściom można nadać niemal dowolny kształt, dzięki czemu będą wyglądać szczególnie efektownie.

Oprócz niepowtarzalnego charakteru kamień naturalny posiada dodatkowe zalety - jest niepalny i doskonale znosi niekorzystne oddziaływanie środowiska (zmiany temperatury, silne wiatry, opady atmosferyczne). Kamienny dom jest ponadczasowy.

Zaletą kamiennych domów jest również wysoka przewodność cieplna, jaką ma kamień polny. W praktyce oznacza to, że łatwo jest ocieplić dom. Przed wiekami kamienne domy miały bardzo grube ściany, dzięki czemu zimą wnętrza były ciepłe. Komfortowo mieszkało się w nich także latem, kiedy dom z kamienia absorbował żar słoneczny i chronił wnętrza przed przegrzaniem.

Dom z kamienia - wady. Jedną z głównych wad kamienia jest jego duża masa, sięgająca kilku ton na 1 m3 materiału. Wymaga to mocnego, dobrze zakopanego fundamentu, zdolnego do utrzymania ciężaru masywnej konstrukcji. To skomplikowana budowa, gdzie niezbędne jest duże doświadczenie projektowe i wykonawcze.

Dom z kamienia
Dom z kamiennym wykończeniem
Jodie Johnson/Shutterstock

Dom z kamienia naturalnego

Budowa domu z kamienia może odbywać się z wykorzystaniem naturalnego i sztucznego kamienia. Budynki wykonane z naturalnego materiału mają najbardziej atrakcyjny wygląd, ponadto żywotność takich domów jest dość długa. Kiedy wykorzystujemy jako materiał budowlany naturalny kamień, mamy w zasadzie gotową elewację, ponieważ będzie się on prezentował atrakcyjnie sam w sobie. Taka elewacja wygląda ponadto pięknie w otoczeniu zieleni. Jednak budowę domu z kamienia należy zlecić specjalistycznej firmie, a jego koszt będzie wyższy niż domu z cegły.

 

Dom z kamienia
Dom z kamienia
Santiago Cornejo/Shutterstock

Domy z cegły ceramicznej

Ten materiał jest dość drogi, a mimo to wiele osób woli budować kamienne domy z cegieł ceramicznych. Spośród wszystkich odmian materiałów nieorganicznych jest najbardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ jest wykonana z gliny z dodatkiem niewielkiej ilości naturalnych składników. Główną zaletą takich kamiennych domów jest to, że ich ściany oddychają, więc w środku powstaje optymalny mikroklimat do życia, zwłaszcza dla małych dzieci. Kolejną cechą budynków z cegły jest to, że materiał ten nie przenosi dźwięku, dzięki czemu w domu zawsze jest cicho i komfortowo.

W porównaniu z kamieniem cegła ma niższą przewodność cieplną. Ale ponieważ ma dużą masę, taki budynek potrzebuje solidnego fundamentu. Bezwładność cieplna ścian wykonanych z cegły jest dość wysoka. Oznacza to, że dom będzie się długo nagrzewał, jednak długo też będzie zatrzymywał ciepło. Ta cecha jest zarówno zaletą, jak i wadą. Dom nie będzie doświadczał codziennych wahań temperatury. Jednak w sezonie zimowym (jeśli dom nie był ogrzewany) pełne ogrzanie zajmie 2-3 dni.

Inną wadą tego typu domów z kamienia jest to, że przy ostrych zmianach temperatury poza sezonem wilgoć skrapla się na wewnętrznych powierzchniach ścian. Ponadto z tego materiału nie jest łatwo zbudować dom. Technologia obejmuje skomplikowane prace budowlane. Na przykład, jeśli na zewnątrz robi się zimno lub pada deszcz, budowa będzie musiała zostać przerwana. Ponadto zakup samego materiału wiąże się z dużym wydatkiem.

Dom z kamienia
Dom z kamienia
Jeff Whyte/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Dom z kamienia