Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już otwarte! To projekt Nizio Design International

Mat. prasowe

W ostatni majowy weekend odbyło się uroczyste otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej, które jest częścią legendarnego Studia Filmów Rysunkowych. Za architekturę nowego obiektu, a także za renowację zabytkowej Willi Rotha oraz projekt zagospodarowania terenu odpowiada pracownia Nizio Design International, która w 2016 roku wygrała konkurs architektoniczny.

Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. Proj. Nizio Design International
Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. Proj. Nizio Design International
Fot. Marcin Czechowicz

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej wreszcie uhonorowane

Założone w 1947 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej należy do najważniejszych ośrodków animacji w Polsce. Tutaj powstały kultowe postaci, które bawiły kolejne pokolenia: Bolek i Lolek (od 1963 roku), Reksio (1967), czy Profesor Baltazar Gąbka w wesołym towarzystwie Smoka Wawelskiego oraz Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka (1969). Z instytucją współpracowali najwybitniejsi twórcy, m.in.: Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Krzysztof Komeda czy Krzysztof Penderecki. 

Misją nowo otwartego Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO jest przybliżenie fenomenu Studia Filmów Rysunkowych dzisiejszej publiczności. Przeszłość łączy się tu z teraźniejszością na różnych płaszczyznach, także poprzez architekturę. - Zależało nam na wypracowaniu spójnej, estetycznej formy, która szanując dziedzictwo wprowadzi jednocześnie nową jakość - mówi Mirosław Nizio, autor koncepcji. - Z tą myślą projektowaliśmy łącznik między nową strukturą a fasadą o historycznych podziałach i zdobieniu, a także szukaliśmy optymalnego sposobu wpisania minimalistycznego obiektu w tradycyjną tkankę urbanistyczną miasta. Wierzę, że umiejętnie zbudowane napięcia dodają projektom dynamiki i przyczyniają się do ciekawszej narracji.

Od konkursu do realizacji

W 2016 pracownia Nizio Design International wygrała konkurs architektoniczny. Jury przyznając pierwszą nagrodę wskazywało na „trafne rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne, w szczególności (1) artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową, (2) stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne, (3) dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej”. 

Realizacja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej trwała w sumie ponad 4 lata. Podzielono ją na 2 etapy: najpierw poddano rewitalizacji zabytkową Willę Rotha, w której mieści się siedziba SFR. Kolejnym krokiem była realizacja nowego budynku wraz z łącznikiem i zagospodarowaniem otaczającego terenu.

Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. Proj. Nizio Design International
Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. Proj. Nizio Design International
Fot. Marcin Czechowicz

Centrum Bajki i Animacji - nowy budynek 

W pierwszej kolejności uwagę odwiedzających Centrum Bajki i Animacji przyciąga minimalistyczna fasada nowego budynku wykonana z architektonicznego betonu z wycięciami nawiązującymi do taśmy filmowej. Charakterystycznym elementem jest także nietypowa konstrukcja części obiektu „zawieszonej” nad parterem. Wydaje się, że jest ona oparta, bez żadnych podpór, bezpośrednio na szkle. Przyjęte rozwiązania powiększyły optycznie przestrzeń parteru, a także wizualnie zintegrowały wnętrze budynku z przestrzenią na zewnątrz.

W strefie wejścia do nowego budynku Centrum architekci usytuowali hall, sklepik z pamiątkami, recepcję oraz bufet. Na parterze znajduje się również sala kinowa na ok. 120 miejsc, w której będą odbywać się projekcje filmów, pokazy multimedialne, konferencje, wykłady oraz imprezy kulturalne - zarówno powiązane ze ścieżką edukacyjną i ekspozycją Centrum, jak i te organizowane niezależnie. Główna część wystawiennicza umieszczona jest na pierwszym oraz drugim piętrze. Na pierwszym piętrze ulokowano także archiwum materiałów cyfrowych, na drugim - salę konferencyjną i pomieszczenie animatorów. Na tym poziomie znajduje się również przejście między budynkami. Łącznik, dzięki transparentnym, szklanym ścianom zapewnia ciekawy punkt widzenia na bryły obu budynków oraz przyległe ulice i otoczenie.

W istniejącym zabytkowym budynku (Willa Rotha) architekci nie wprowadzili zasadniczych zmian funkcjonalnych. Przeprowadzone zostały tu prace budowlane i remontowe polegające przede wszystkim na wymianach (posadzek wewnętrznych, części tynków wewnętrznych, grzejników i niezbędnego zakresu instalacji sanitarnych, opraw oświetleniowych wraz z niezbędnym zakresem instalacji elektrycznych i teletechnicznych,) a także kompleksowa renowacja elewacji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już otwarte! To projekt Nizio Design International