Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Interaktywny przystanek autobusowy. Światło i dźwięk w oczekiwaniu na autobus

Redakcja Pressland/WG

Na przystanku w szwedzkim mieście Umeå nie trzeba nerwowo wypatrywać autobusu. O przyjeździe właściwego pojazdu poinformuje nas specjalnie zaprojektowany układ świateł i dźwięków.

Przystanek w Umeå.  Proj. Rombout Frieling Lab
Przystanek w Umeå. Proj. Rombout Frieling Lab
Fot. Samuel Petterson

Coraz więcej krajów ogranicza ruch samochodowy w centrach miast, namawiając mieszkańców to wyboru transportu publicznego. Aby to się powiodło, potrzebne są nie tylko dobre środki komunikacji ale i nowoczesna, przyjazna i przemyślana infrastruktura.

W Umeå, zdecydowana większość autobusów ma przyjazny środowisku napęd elektryczny. Pojazdy te niemal bezszelestnie pojawiają się na przystankach. Szwedzki Instytut Badawczy w Umeå, zlecił projektantom z Rombout Frieling Lab, zaprojektowanie eksperymentalnego przystanku autobusowego. Architekci mieli za zadanie nie tylko stworzyć koncepcję samego obiektu, ale również "zaprojektować doznania".

Przystanek w Umeå.  Proj. Rombout Frieling Lab
Przystanek w Umeå. Proj. Rombout Frieling Lab
Fot. Samuel Petterson

Przystanek nazwany został "Przystankiem bycia" (ang. station of being). Sama betonowa bryła nasuwa skojarzenie z ogromnym stołem. Do zadaszenia przystanku przytwierdzono kilka drewnianych "kokonów", w których można schować się np. przed wiatrem. Elementy te można obracać. Zostały zaprojektowane tak, by można się było o nie wygodnie oprzeć.

Przede wszystkim jednak, przystanek niweluje problem nerwowego wypatrywania właściwego autobusu. Gdy tylko autobus zbliży się do przystanku, dach zostaje podświetlony a z głośników wydobywają się charakterystyczne dźwięki. Dla każdej linii autobusowej został rozpisany osobny "scenariusz dźwiękowo-świetlny".

Jak Wam się podoba ten projekt? Polecamy krótki film na stronie projektantów>>
---
Fot. Samuel Pettersson

Skomentuj:

Interaktywny przystanek autobusowy. Światło i dźwięk w oczekiwaniu na autobus