Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kasia Rysiak i Agnieszka Wach zaprojektowały minimalistyczne szachy A00 w duchu Bauhausu

Redakcja Pressland/WG/mp

A00 to minimalistyczny komplet szachowy, będący ukłonem w stronę stylistyki Bauhausu. Nawiązuje on do kompletu szachowego, zaprojektowanego przez Josefa Hartwiga w 1924 roku.

Komplet szachowy A00. Proj. Kasia Rysiak i Agnieszka Wach
Komplet szachowy A00. Proj. Kasia Rysiak i Agnieszka Wach
Fot. a00.pl

W 20019 roku cały świat świętuje stulecie Bauhausu. Powstają nowe muzea, otwierane są kolejne wystawy poświęcone tej najsłynniejszej na świecie szkole projektowania. Firmy odzieżowe lub producenci zegarków tworzą specjalne kolekcje inspirowane Bauhausem.

Również artyści z Polski dołączają się do świętowania tego wyjątkowego jubileuszu. Kasia Rysiak i Agnieszka Wach zaprojektowały A00 - unikatowy komplet szachowy, nawiązujący do projektu związanego z Bauhausem Josefa Hartwiga z 1924 roku. Polskie projektantki do zrobienia A00 użyły tradycyjnych technik stolarskich i wysokiej jakości drewna - czarnego dębu (o barwie naturalnej, wpadającej w zieleń czerni) oraz buku (o jasnej, ciepłej barwie drewna).

Budynek Bauhausu w Dessau

W wykonanej z okazji setnych urodzin Bauhausu serii, znajduje się 15 numerowanych kompletów. Każdy wykonany jest ręcznie. Nad każdym pracowali trzej rzemieślnicy - stolarz, rzeźbiarz i sitodrukarz.

W zastawie znajduję się szachownica, z oznaczeniami pól, wykonanymi w technice sitodruku, oraz pudełko na piony, które nawiązuje wizualnie do najniższych w hierarchii szachowej - pionków. Oryginalny kształt każdej figury jest wynikiem studium jej ruchu w grze. Wszystkie elementy kompletu są wykonane z litego drewna i zabezpieczone olejem. Powstało 15 numerowanych kompletów.

Jak mówił Walter Gropius "forma podąża za funkcją". Tak jest w przypadku tego projektu. Forma wynikająca z funkcji tworzy nową ikonografię klasycznej gry.

A nazwa? Oznacza ona nic innego, jak nietypowe otwarcie szachowe.

Autorkami tych niezwykłych szachów są Kasia Rysiak i Agnieszka Wach - duet artystek wizualnych związanych z dziedzinami rzeźby, grafiki i projektowania. Obie ukończyły warszawską ASP. Kasia przez ostatnie siedem lat współtworzyła markę odzieżową Mamapiki. Agnieszka od 2012 współpracuje z Romanem Woźniakiem w Pracowni Działań Przestrzennych na macierzystym wydziale. Pracuje w zespołach projektowych. Jest autorką i współautorką licznych projektów konkursowych na realizacje w przestrzeni publicznej.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Kasia Rysiak i Agnieszka Wach zaprojektowały minimalistyczne szachy A00 w duchu Bauhausu