Katowicki Supersam na nowo. Projekt przebudowy przygotowało Konior Studio
Po niespełna dwóch latach, jesienią tego roku, zakończyła się przebudowa katowickiego Supersamu. Za projekt odpowiada Konior Studio pod kierunkiem Tomasza Koniora.
Po niespełna dwóch latach, jesienią tego roku, zakończyła się przebudowa katowickiego Supersamu. To popularne miejsce zakupów i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków wielofunkcyjnych w centrum Katowic. W ramach inwestycji w przebudowę właściciel i zarządca, firma Globalworth, zrealizował działania mające na celu m.in. powiększenie metrażu funkcji biurowej, czy podniesienie standardu budynku. W efekcie metamorfozy odwiedzający zyskali jedną z największych ofert handlowo-usługowych w budynku typu mixed-use. Dziś Supersam oferuje blisko 23 000 mkw. powierzchni komercyjnej. Za projekt przebudowy Supersamu odpowiada zespół Konior Studio pod kierunkiem znanego śląskiego architekta Tomasza Koniora.
Supersam w Katowicach: kiedyś i dziś
Supersam jest nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym łączącym ofertę usługowo-handlową z powierzchniami biurowymi, położonym w samym centrum Katowic – sercu aglomeracji śląskiej, w tradycyjnie handlowej części miasta, w pobliżu rynku. Lokalizacja jest nieprzypadkowa, bowiem w tym właśnie miejscu mieszkańcy miasta i regionu robią zakupy już od ponad 70 lat.
Nawiązaniem do istniejącej tu wcześniej, otwartej we wrześniu 1936 roku hali targowej są stalowe dźwigary , które zostały odrestaurowane i wyeksponowane we wnętrzu budynku. Warto przypomnieć, że projektantem szkieletu hali o łukowej, spawanej konstrukcji stalowej był dr inż. Stefan Bryła.
Nowy Supersam to kilkadziesiąt sklepów oraz punktów usługowych i gastronomicznych. Na wyższych piętrach zlokalizowany jest klub Fitness Academy oraz powierzchnia biurowa. Ostatnie kondygnacje zostały przeznaczone na parking liczący około 400 miejsc. Budynek posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Nasz katowicki Supersam świetnie wpisuje się w ideę miasta 15-minutowego. W efekcie, takie inwestycje z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców i inwestorów. Firmy dostrzegają przewagę miejsc takich jak Supersam, gdzie biurowiec i jego otoczenie przestają być wyłącznie miejscem pracy, a stają się przestrzenią również do spędzania wolnego czasu, destynacją zakupowo-usługową i rozrywkową. Dzięki metamorfozie udowodniliśmy, że mamy pomysł na to, jak w Katowicach stworzyć unikatową przestrzeń, która odpowie na oczekiwania zarówno mieszkańców, naszych klientów, jak i najemców. Dbamy o to, żeby proponowane przez nas rozwiązania były zgodne z rynkowymi trendami. Supersam to przykład budynku wielofunkcyjnego, który dodatkowo sprzyja synergii z najbliższym otoczeniem
Supersam w Katowicach: zielona ściana
Symbolem nowego Supersamu jest zielona instalacja między poziomem +1 a +4. Konstrukcja ma 22 metry wysokości i 15 metrów szerokości, a całość tworzy 7 tysięcy odpowiednio dobranych gatunków roślin. Zielona ściana jest wyposażona w oszczędny system nawadniający, a rośliny są doświetlane specjalistycznym oświetleniem odżywiającym, wyposażonym w zegar sterujący. Oprócz walorów estetycznych zielona instalacja ma właściwości zdrowotne -oczyszcza powietrze z toksyn, produkuje również tlen. To jedna z największych tego typu konstrukcji na Śląsku.
Projekt autorstwa firmy Calla Poland zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie EILO. Zielona ściana wygrała w kategorii super transformacji na zielono. Jury nagrodziło ją za walory artystyczne, doskonałą technikę integrowania ogromnych ilości żywej zieleni w istniejący obiekt mieszanego przeznaczenia, z poszanowaniem historii tego miejsca poprzez wykorzystanie istniejącej konstrukcji stalowej.
- Więcej o:
Hotel PURO przy al. Korfantego w Katowicach. To projekt Tomasza Koniora
Więcej zieleni na terenach Portu Lotniczego Katowice. Rozpoczęto wdrażanie projektu LIFE Archiclima
Siedziba NOSPR w Katowicach - akustyczny eksperyment Tomasza Koniora
Katowicki Craft oddany do użytku
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu