Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Laureaci 9. Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Grand Prix dla xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych we wsi Jankowice

red. WG

Poznaliśmy laureatów 9. Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Jury jednogłośnie przyznało Grand Prix pracowni xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej w maleńkich Jankowicach. Decyzją internautów najlepszą ubiegłoroczną realizacją został biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa.

Dom dla Bezdomnych w Jankowicach. Proj. xystudio
Dom dla Bezdomnych w Jankowicach. Proj. xystudio
Fot. xystudio

Już dziewiąty raz redakcja tygodnika POLITYKA przyznała swoje Nagrody Architektoniczne, promujące polskie realizacje funkcjonalne, przyjazne ludziom, wyznaczające trendy i poprawiające estetykę otoczenia. Niemal jednogłośnie jury uznało, że Grand Prix w tej edycji otrzymuje Dom dla Bezdomnych Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej w maleńkiej wsi Jankowice, zaprojektowany przez pracownię xystudio.

To prosta, skromna i wpisująca się w kontekst architektura. Budynek z pofalowanym dachem świetnie wkomponował się w okoliczne pola i pagórki. Wykonany jest z materiałów porozbiórkowych pozbieranych z różnych stron - ze starych młynów i stodół.

Obiekt podzielony na trzy główne strefy oddzielone ceglanymi murami. W strefie wejścia znajduje się część otwarta i przeszklona ogólnodostępna - kaplica, gabinety, sale rehabilitacyjne, świetlica i stołówka i kuchnia. Następna część do strefa mieszkalna - znajdziemy tu 19 dwuosobowych pokoi z łazienkami. Trzecia część budynku to trzy małe mieszkania z aneksami kuchennymi przeznaczone dla opiekunów.

Najważniejszym miejscem w całym Domu dla Bezdomnych jest przeszklony dziedziniec ozdobiony muralem „Cztery pory roku” autorstwa Marcina Czai. Kolorowy mural to pomysł siostry Małgorzaty Chmielewskiej

Przeczytaj więcej o Domu dla Bezdomnych w Jankowicach od xystudio>>

Budynek biurowy Nowy Targ we Wrocławiu
Budynek biurowy Nowy Targ we Wrocławiu
Fot. Maciej Lulko

W plebiscycie internautów przeprowadzonym między 8 a 19 kwietnia w serwisie Polityka.pl zwyciężył biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu, zaprojektowany przez Maćków Pracownia Projektowa. Otrzymał on 33% głosów.

W tegorocznym finale Nagrody Architektonicznej POLITYKI znalazły się także: Dom Kwadrantowy w okolicach Warszawy, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu oraz Baza Kajakarska w Augustowie.

Gratulujemy wszystkim laureatom i finalistom!

Skomentuj:

Laureaci 9. Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Grand Prix dla xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych we wsi Jankowice