Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łódź: Kapelusz Anatola do remontu. Powstanie tu nowa miejska przychodnia

WG

W łódzkim Kapeluszu Anatola, modernistycznym pawilonie z lat 60. autorstwa Aleksandra Zwierki, powstanie miejska przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej. Inwestycja ma ruszyć w październiku.

Kapelusz Anatola w Łodzi
Kapelusz Anatola w Łodzi
Fot. Google Maps

Kapelusz Anatola - Łódź

Kapelusz Anatola to zaprojektowany przez Aleksandra Zwierkę w 1959 roku pawilon handlowo-usługowy, znajdujący się na rogu ul. Paderewskiego i Ciołkowskiego w Łodzi. Powstał jako obiekt towarzyszący zespołowi czterech dziesięciopiętrowych bloków mieszkalnych na osiedlu Kurak, w południowej części miasta. Oryginalny obiekt budowano w latach 1962-1964.

Pawilon to całkowicie przeszklona bryła uformowana na planie zbliżonym do okręgu. Całość przykryto dachem, wysuniętym przed fasadę budynku. Wzniesiony z żelbetonu, ze ścianami z cegły ceramicznej obiekt, przypomina odwrócony kapelusz. Mieszkańcy Łodzi zaczynają nazywać pawilon "kapeluszem Anatola". Dlaczego? W 1957 roku odbyła się premiera filmu Jana Rybkowskiego "Kapelusz Pana Anatola", opowiadającego historię skromnego urzędnika, który właśnie przez swoje nakrycie głowy wplątuje się w nie lada kłopoty.

Zobacz także: Łódź: WI-MA zmieni się w wielofunkcyjny kompleks z z biurami, mieszkaniami i sklepami. Prace ruszą już we wrześniu>>

Niestety, łódzki Kapelusz Anatola szybko podzielił los innych polskich modernistycznych pawilonów handlowych. Ogromne szklane witryny zaklejono kolorowymi reklamami. Nieremontowany budynek zaczął zamieniać się w ruinę. Co kilka lat pojawiały się głosy domagające się jego rozbiórki. Wiosną 2020 roku procedurę o wpis obiekty do rejestru zabytków wszczęła Aleksandra Stępień, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W uzasadnieniu pisała:

Całość stanowi cenny w skali ponadlokalnej przykład powojennej architektury modernistycznej o zachowanej pierwotnej funkcji.

Kapelusz Anatola - przychodnia

Kilka dni temu poinformowano, że w Kapeluszu pana Anatola powstanie nowa miejska przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Inwestycja za około 1 mln zł ma ruszyć w październiku.

Zobaczcie wizualizacje:

Halo, mieszkańcy Górnej! Kapelusz Anatola przejdzie modernizację, aby w przyszłym roku służyć Wam jako nowoczesna przychodnia. Czapki (albo raczej kapelusze) z głów! 👒

Opublikowany przez Łódź Piątek, 18 września 2020

"Pierwszy etap, związany z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i dokumentacji, już zaczęliśmy. Czeka nas jeszcze wymiana witryn, instalacji okiennych, instalacji elektrycznej na zewnątrz - będzie to kosztować ok. 300 tys. zł. Prace wewnątrz, czyli drugi etap modernizacji, pochłoną ok. 700 tys. zł. Wymienimy wszystkie instalacje i założymy klimatyzację, a pomieszczenia zyskają nowy podział funkcjonalny - powstaną gabinety lekarza POZ dla dorosłych i oddzielne wejście oraz gabinet dla dzieci"

- mówiła dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego Górna Żaneta Iwańczyk.

Zakończenie planowane jest na jesień 2021.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Łódź: Kapelusz Anatola do remontu. Powstanie tu nowa miejska przychodnia