Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Magazyn energii – czy to się opłaca?

Artykuł zewnętrzny

Magazyn energii to urządzenie, które pozwala na niezależność energetyczną. Decyduje się na nie coraz więcej użytkowników prywatnych oraz firm. Czy jednak zastosowanie tego rozwiązania rzeczywiście pozwala na obniżenie wydatków związanych z energią elektryczną?

Magazyn energii – czy to się opłaca?
Magazyn energii – czy to się opłaca?
Soltec

Jak działa magazyn energii?

Mianem magazynu energii określa się urządzenie lub zespół urządzeń stworzonych z myślą o przechowywaniu energii w postaci elektrochemicznej i niepowodujących szkodliwej dla środowiska emisji. Urządzenia te działają dzięki akumulatorom. Mogą one gromadzić i uwalniać energię elektryczną dzięki odwracalnym procesom chemicznym. Jedną z popularnych metodą przechowywania prądu są obecnie akumulatory litowo-jonowe.

Magazyny pozwalają sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. To świetny sposób na oszczędność, tym bardziej że w ciągu dnia instalacja fotowoltaiczna potrafi zaspokoić zapotrzebowanie domu na energię i dodatkowo naładować akumulatory. Z kolei sprzedawca prądu musi odkupić od ciebie nadwyżki energii.

Magazyn energii — cena

Ceny magazynów energii zależą od kilku czynników, takich jak pojemność, żywotność i sprawność akumulatorów, a także obecność zaawansowanych systemów zabezpieczeń lub funkcji umożliwiających monitorowanie pracy systemu. Urządzenia dedykowane zastosowaniom domowym kosztują średnio od 5 do 50 tys. zł. Nietrudno się domyślić, że różnice pomiędzy parametrami dostępnych modeli są ogromne. Z tego powodu wyboru magazynu warto dokonywać z pomocą specjalisty.

Planujesz wzbogacić posiadaną instalację fotowoltaiczną o magazyn energii? Świetna decyzja! Pamiętaj, że skoro już decydujesz się na modernizację, warto połączyć ją z innymi pracami, które trzeba wykonać? Chcesz wymienić falowniki do fotowoltaiki? A może zastosować inny stelaż? Zaplanuj wszystkie prace na jeden okres — w ten sposób oszczędzisz czas, siły i środki.

Magazyn energii — opłacalność

Zakup magazynu energii połączonego z instalacją fotowoltaiczną zdecydowanie się opłaca. Oczywiście ilość możliwych zastosowań takiego rozwiązania i sposobów wkomponowania go w docelową infrastrukturę jest przeogromna. Tym samym nie jest możliwe przytoczenie w tym miejscu konkretnych statystyk, które trafnie obrazowałyby długość oczekiwania na zwrot z inwestycji dla każdego. Ten z reguły następuje jednak po kilku latach. Planując zakupy, warto wziąć pod uwagę także możliwość wzięcia udziału w programach dotacyjnych, takich jak Mój Prąd oraz zmieniające się zasady rozliczenia energii dostarczanej przez prosumenta do sieci. System Net bilingu oraz przyszłe taryfy dynamiczne będą promowały instalację z magazynami energii.

Żywotność i gwarancja magazynu energii

Uśredniona żywotność magazynu energii wynosi 6000 cyklów ładowania. Zakładając jedno pełne ładowanie dziennie, daje to ponad 16 lat pracy urządzenia. Oczywiście poszczególne modele różnią się od siebie w tym zakresie. Co więcej, na rynku wciąż pojawiają się coraz nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania.

Gwarancja magazynów energii formułowana jest przez producentów na różne sposoby. Czasami podaje się okres, przez jaki urządzenie ma działać, czasami ilość cykli, a czasami obie te informacje. Gwarancja może dotyczyć także degradacji pojemności, czyli obietnicy, że pojemność akumulatorów nie spadnie poniżej określonego poziomu w określonym odcinku czasu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Magazyn energii – czy to się opłaca?