Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mediateka w Tychach od Atelier Loegler Architekci. Powstała w niedokończonym budynku Zespołu Szkół Municypialnych

WG

To miała być jedna z największych inwestycji oświatowych w kraju. Budowa Zespołu Szkół Municypalnych w Tychach ruszyła w 1998 r., ale nigdy nie została ukończona. Dziś w jednym jego skrzydle działa nowoczesna Mediateka.

Mediateka w Tychach
Mediateka w Tychach
Fot. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach
Mediateka w Tychach
Mediateka w Tychach
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach

Co to jest mediateka?

Mediateka to coś więcej niż biblioteka. To instytucja XXI wieku. Działa podobnie jak biblioteka, ale gromadzi, przechowuje i udostępniająca nie tylko książki, lecz też materiały multimedialne, nagrania i różnego rodzaju teksty kultury. Jedna z nowocześniejszych mediatek w Polsce znajduje się w Tychach, przy Piłsudskiego 16. Powstała w części niedokończonej budowli Zespołu Szkół Municypalnych.

Kompleks miał pomieścić szkołę podstawową, trzy szkoły średnie i uczelnię. Miały też być baseny i boiska. Jednak w 2003 r. przedsięwzięcie upadło, bo zabrakło pieniędzy. Budynek lata stał w stanie surowym, bez dachu. Aż wreszcie jedno skrzydło przerobiono na halę sportowa, a w drugim powstała Mediateka.

Zobacz także: Lśniący pawilon o dwóch ścianach w Tychach>>

Mediateka - projekt

Projekt adaptacji niedokończonego budynku w Tychach powstał w krakowskiej pracowni Atelier Loegler Architekci. W Mediatece, bo tak nazwano całą inwestycję, znalazła się biblioteka, a także sala koncertowa i przestrzeń restauracyjna.

Mediateka w Tychach ma trzy naziemne kondygnacje. Poszczególne działy Mediateki łączy hol, część wspólna. W nim znalazły się szatnie dla całego obiektu z foyer sali koncertowej oraz otwarty cafe-bar ze strefą internetową wifi i lokale użytkowe.
Sala koncertowa o powierzchni 770 m. kw. ma eliptyczny kształt. Wyposażona jest w najwyższej klasy system video-konferencyjny oraz system do projekcji filmowej 3D. Na widowni znajdują się 334 miejsca. Goście dostają się do niej dwoma biegami schodów lub panoramiczną windą.

Z holu wejść można też do biblioteki. Na kolejnych poziomach znajduje się czytelnia prawna i naukowa. Całość - biblioteka główna Miejskiej Biblioteki Publicznej z czytelnią multimedialną i wypożyczalnią zajmuje 2744 m. kw. W obiekcie wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania w bibliotekarstwie – np. zabezpieczenie i wypożyczanie zbiorów odbywa się przy zastosowaniu techniki radiowej RFID (do tej pory wykorzystywane były kody kreskowe). Do dyspozycji jest również całodobowa „wrzutnia książek” oraz stanowiska samodzielnego wypożyczania. Powstał też nowy dział - czytelnia multimedialna ze stanowiskami internetowymi. Najmłodsi mają dostęp do dziecioopaca - katalogu elektronicznego. Jest również sala spotkań i plac zabaw dla dzieci

Na najwyższych kondygnacjach znajduje się również część administracyjna. Główny magazyn zbiorów, a także urządzenia techniczne ulokowane są w części podziemnej.

Zobacz także: Małe jest piękne. Mostki w parku miejskim w Tychach>>

Mediateka w Tychach

Bryła Mediateki to kompozycja surowego betonu i szkła. Dominuje kolor surowego betonu (szarość) i czerwieni. Dominującym elementem wystroju wnętrza i elewacji jest szkło. Są to przeszklone elewacje, świetliki w połaci dachowej, szklane ściany wewnętrzne oraz szklane balustrady.  Szklane powierzchnie zajmują 4500 m.kw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mediateka w Tychach od Atelier Loegler Architekci. Powstała w niedokończonym budynku Zespołu Szkół Municypialnych