Monolit - osiedle domów z kamienia pod Gdańskiem
W Straszynie powstaje osiedle, a właściwie wyjątkowa kolekcja domów, których bryły zostały wykończone kamieniem. To dzieło pracowni Paweł Lis Architekci.
Oczekiwaniem inwestorów było stworzenie osiedla, w którym każdy dom będzie inny, gdzie jakość architektury ma stanowić o jego oryginalności. Kiedy zobaczyłem teren inwestycji, od razu w mojej głowie pojawił się widok dryfujących gór lodowych. Stojąc na krawędzi skarpy patrzyłem na teren, jaki formował się tutaj przed milionami lat.
Budynki zainspirowane zostały torosami, czyli spiętrzonymi przez wiatr i prądy morskie „górami lodowymi”, występującymi na Bałtyku w okolicach Półwyspu Helskiego. Bryły budynków zwieńczone kamiennymi skosami dachów, ukośne linie okien czy dynamiczne nadwieszenia pięter nawiązują do geometrii połamanej i spiętrzonej kry lodowej. Całość wpisuje się w uformowaną przed wiekami skarpę z potokiem, porośniętą starymi dębami, których konary przecinają powietrze w różnych kierunkach.
Wędrujące torosy to absolutnie wyjątkowe zjawisko, które w istotny sposób wpłynęło na ostateczny wygląd budynków.
Osiedle swoją nazwę zawdzięcza monolitom, czyli ogromnym głazom narzutowym pozostawionym przez epokę lodowcową, które występują w rejonie Żuław Wiślanych. Często takie głazy stanowiły miejsce kultu dla zamieszkujących tutaj ludów, które kojarzone było z płodnością i urodzajem. Struktura Monolitu znalazła swoje odbicie w kamiennym wykończeniu dachu i elewacji budynku. Uzyskana w ten sposób spójna forma domów i jej skalny rzeźbiarski charakter dobrze oddaje ducha tej nazwy.
Osiedle zostało zlokalizowane na unikalnej działce, której teren jest wyniesiony ponad metr nad poziom ulicy, a jej krawędź kończy się skarpą porośniętą starodrzewiem. Na kamienistym dnie skarpy przepływa strumień Raduni.
Konstrukcja domów została oparta o żelbetowe ściany gr. 18 cm i stropy monolityczne. Elewacje i dach zostały zaprojektowane w systemie wentylowanym i wykończone płytami szarego twardego piaskowca z Męciny obok Nowego Sącza. Na parterze została zaprojektowana strefa dzienna z salonem, jadalnią i otwarta kuchnią. Jest także gabinet oraz łazienka. Wysokość użytkowa parteru wynosi 3 m. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, pokój gościnny i 2 łazienki. Wysokość użytkowa piętra to 2,7 m. Budynki zostaną wyposażone w klimatyzację i rekuperację. Każdy lokal posiada 2-stanowiskowy garaż na parterze, wraz z pomieszczeniem technicznym. Bramy garażowe zostały zlicowane z elewacją.
- Funkcja: MONILIT-Osiedle 8 domów w zabudowie bliźniaczej i wolno stojącej
- Lokalizacja: Straszyn pod Gańskiem, ul. Marsa/Jowisza
- Powierzchnia użytkowa: 2160 m kw.
- Rok: 2021, w trakcie budowy
- Inwestor: 4 KONCEPT sp. z o.o. i HERZINVEST sp. z o.o.
- Autor projektu: mgr arch. Paweł Lis
- Współpraca: mgr arch. Piotr Gasparski
- Konstrukcja: mgr inż. Jan Tolksdorf
- Fotorender: Outrun
- Więcej o:
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie
W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?
Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować. Zapotrzebowanie na biura wzrasta tylko w Warszawie
Żyrandol Odyssey 12 od Schwung. Łączy przeszłość z teraźniejszością