Mus od Easst architects - bar na ostatnim piętrze wieżowca Bałtyk w Poznaniu
Mus bar na ostatniej kondygnacji wieżowca Bałtyk w Poznaniu, zaprojektowany został przez Easst architects. W eleganckich wnętrzach zestawiono naturalne i szlachetne materiały. Widok na panoramę miasta gra tu pierwsze skrzypce.
Mus to bar zlokalizowany na ostatniej kondygnacji wielokrotnie nagradzanego, zaprojektowanego przez MVRDV wieżowca Bałtyk w Poznaniu. Wszystkie obwodowe ściany są w pełni przeszklone. Siatka elewacji jest regularna, a między słupami wykonanymi z czarnego betonu znajdują się ogromne tafle szkła. Rozpościera się stąd widok na panoramę miasta.
Główne pomieszczenia funkcjonalne baru Mus skomponowane są wokół trzonu budynku, w którym zlokalizowano klatki schodowe oraz windy oraz główny trzpień konstrukcyjny. Wydzielono dwie główne sale, każda z nich obsługiwana będzie przez osobny bar. W sali głównej zlokalizowano małą i kompaktową kuchnię z pomieszczeniami pomocniczymi. W tej przestrzeni znalazło się też miejsce na scenę, na której mają odbywać się np. kameralne koncerty. Dodatkowo z przestrzeni wydzielono biura oraz szatnie dla gości.
Projektanci z Easst architects chcieli, aby to widok grał pierwsze skrzypce. Zdecydowali się więc na maksymalne ograniczenie materiałów i kolorów. Na podłodze znajduje gładź betonową w ciemnym, grafitowym kolorze. Elementy wykończeniowe ścian pomieszczeń oraz barów zaprojektowano jako kompozycje szlachetnych materiałów: miedzi, czarnej stali i czarnej siatki cięto-ciągnionej oraz drewna zastosowanego przy produkcji stołów i blatów. Z białymi słupami i podciągami kontrastuje sufit w ciemnym kolorze.
Umeblowanie lokalu zaprojektowano jako mobilne, co pozwoli na dowolne kształtowanie przestrzeni w przypadku imprez o różnym charakterze. Do przestrzeni należą dwa tarasy, na których również znajdują się bary i siedziska. Latem będzie to idealne miejsce na spotkania koktajlowe oraz wydarzenia kulinarne. Projekt mebli powstał specjalnie dla tego miejsca. Siedziska zostały wybrane z minimalistycznej kolekcji polskiej firmy Noti.
Oświetlenie, pomyślane jako miriady punktów świetlnych, delikatnie podkreśla charakter przestrzeni. Różne grupy oświetleniowe mają zapewnić możliwość zmian scen oświetleniowych w zależności od pożądanego efektu.
Bar Mus to również przestrzenne prace Bartosza Sucharskiego. Odpowiedzialny był on za oprawę graficzną lokalu - przygotował typografię, logotyp oraz karty menu. Odpowiada również za przygotowanie plakatów na poszczególne wydarzenia artystyczne.
---
Fot. Błażej Pszczółkowski
- Więcej o:
Adolf Szyszko-Bohusz - twórca wszechstronny [ZNANI ARCHITEKCI]
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Nowy budynek projektu WXCA
Katowice: Pałac Kota przy Warszawskiej. Dawna siedziba PKO BP zmieni się w miejsce pełne rozrywki i gastronomii
Kino Fala w Giżycku - jaki los czeka ten budynek? Mozaiki z PRL-u robią ogromne wrażenie!
Wodny i naturalny plac zabaw w Parku Jaworek w Tychach. To projekt pracowni RS+ Robert Skitek
Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski
Przedwojenny basen termalno-solankowy w Ciechocinku przejdzie rewitalizację? Nazywano go „Małym Adriatykiem”
Nadmotławie w Gdańsku projektu SiM Architekci. Frontem do rzeki