Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

My z osiedla A - Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia mieszkańców najstarszego tyskiego osiedla

Mat. prasowe/red. WG

Muzeum Miejskie w Tychach prowadzi badania i gromadzi wspomnienia mieszkańców tyskiego Osiedla A. Ocalmy te historie od zapomnienia.

Osiedle A w Tychach (1979)
Osiedle A w Tychach (1979)
Fot. ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Osiedle A (zwane też Osiedlem Anna) to najstarsze osiedle Nowych Tychów - pierwsze wzniesione po podjęciu decyzji o rozbudowie dawnej osady w 1951 roku. Osiedle powstało w pracowni NMT w „Miastoprojekcie” Gliwice, pod kierunkiem Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Osiedle A, porównując z innymi socrealistycznymi odsiedlami, ma kameralny, intymny charakter. Niewysokie budyni ozdobione są charakterystycznymi, zrównoważonymi detalami. Osiedle ukończono 1956 roku.

Muzeum Miejskie w Tychach zbiera historie mieszkańców osiedla. Jak mówią przedstawiciele Muzeum:

Dzięki dotychczasowym działaniom wśród i wspólnie ze społecznością Osiedla, jak tym prowadzonym od 2018 roku w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy, wiemy, że to zbiorowość szczególna. Tę „wielobarwną” społeczność tworzą niejednokrotnie osoby pochodzące z różnych, dalekich zakątków Polski. Część mieszka tu od dziecka, niektórzy sprowadzili się w młodości. Za każdym razem są to jednak świadkowie wyjątkowych przemian, przez doświadczenie specyfiki czasów, przechowujący indywidualną pamięć o nich. Wielu z nich to ludzie starsi lub w sędziwym wieku, których świadectwa czasów narażone są na bezpowrotną utratę. Dlatego chcemy ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców. Tym samym przybliżyć nieco realia życia nie tylko w początkach rozbudowy miasta Tychy, ale życia na jego pierwszym osiedlu.

Podzielcie się swoimi historiami!

Więcej tu: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/my-z-osiedla-a/>>

My z osiedla A
My z osiedla A
Mat. Muzeum Miejskiego w Tychach
    Więcej o:

Skomentuj:

My z osiedla A - Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia mieszkańców najstarszego tyskiego osiedla