Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Marek Niklewicz nie żyje. Był architektem miasta Tychy

Mat. prasowe/red. WG

W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz - autor i współautor wielu projektów architektonicznych i licznych projektów urbanistycznych. Przez 10 lat był architektem miasta Tychy.

Marek Niklewicz w czerwcu 2019 roku.
Marek Niklewicz w czerwcu 2019 roku.
Fot. Adam Natkaniec

W tym tygodniu, w wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz. Był autorem i współautorem wielu zrealizowanych projektów architektonicznych m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu, oraz licznych projektów urbanistycznych, m.in. osiedli mieszkaniowych F 1, F 2, F 4 i D 3 w Tychach, osiedla „Sikornik” w Gliwicach i osiedli „Złote Łany” i ZOR VII w Bielsku–Białej. Był współautorem aktualizacji planu ogólnego miasta Tychy (1962, 1978). Stworzył projekt herbu Tychów, który funkcjonował do 1989 roku.

Kaplica na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu. Proj. Marek Niklewicz
Kaplica na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu. Proj. Marek Niklewicz
Fot. mat. Muzeum Miejskiego w Tychach

Marek Niklewicz urodził się 24 sierpnia 1929 roku w Samborze. W latach 1948–1953 studiował na Wydziałach Architektury, Inżynierii i Komunikacji Akademii Górniczej w Krakowie (od 1949 roku Wydziały Politechniczne Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie). W latach 1953–1956 zatrudniony w Miastoprojekcie Wrocław. Od 1956 do ok. 1977 roku był pracownikiem Miastoprojektu Nowe Tychy. Równocześnie w latach 1967–1977 pełnił funkcję architekta Miasta Tychy. W latach 1977–1989 był kierownikiem Pracowni Regionalnej w Biurze Planowania Przestrzennego.

Marek Niklewicz nad modelem kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu (pierwotna niezrealizowana koncepcja) ok. 1962 roku.
Marek Niklewicz nad modelem kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu (pierwotna niezrealizowana koncepcja) ok. 1962 roku.
Fot. archiwum rodziny

Jedną z ostatnich wypowiedzi Marek Niklewicz udzielił Marcinowi Zasadzie i Marcinowi Nowakowi – twórcom filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury“, którego producentem są Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach, a premierowy pokaz odbył się 27 czerwca 2020 roku. Więcej o filmie przeczytacie tu>>

O śmierci Marka Niklewicza poinformowali nas przedstawiciele Muzeum Miejskiego, którego architekt był prawdziwym przyjacielem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Marek Niklewicz nie żyje. Był architektem miasta Tychy