Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niemczyk – ostatni buntownik architektury. Pierwszy film dokumentalny poświęcony Stanisławowi Niemczykowi

Mat. prasowe/red. WG

Marcin Zasada i Marcin Nowak zrealizowali film dokumentalny "Niemczyk - ostatni buntownik architektury". To pierwszy obraz poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku, wybitnemu architektowi Stanisławowi Niemczykowi.

Kadr z filmu "Niemczyk – ostatni buntownik architektury" - kościół pw. Ducha Świętego w Tychach
Kadr z filmu "Niemczyk – ostatni buntownik architektury" - kościół pw. Ducha Świętego w Tychach
Mat. prasowe

W sobotę, 27 czerwca w Sali Koncertowej orkiestry AUKSO w Mediatece w Tychach, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Marcina Zasady i Marcina Nowaka "Niemczyk - ostatni buntownik architektury".

Stanisław Niemczyk był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego w Tychach — jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego (przeczytacie o nim TU>>), Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich i medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego.

Przeczytaj także: Stanisław Niemczyk nazywany był "polskim Gaudim">>

Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu.Jestem ogromnie dumna, iż film powstał i udało się namówić do jego stworzenia autorów <<Archikosmosu>> z jednej strony i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziubę – z drugiej

mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, które jest producentem filmu.
Stanisław Niemczyk
Stanisław Niemczyk
Fot. Kadr z filmu "Niemczyk – ostatni buntownik architektury"

Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka, którego producentem są Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach, pokazuje w nieszablonowy sposób twórczość projektową Stanisława Niemczyka w szerokim kontekście współczesnej architektury. Wśród rozmówców znaleźli się czołowi, nie tylko śląscy, współcześni architekci: Tomasz Konior, Przemo Łukasik (Medusa), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), dr Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek (RS+), Dietmar Eberle, a także przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak.

Nieco inne światło na postać i dziedzictwo projektowe bohatera filmu rzucają perspektywy historyka dr. Sebastiana Rosenbauma, reportażystki Doroty Brauntsch (autorki książki „Domy bezdomne") i filozofki Ewy Chudyby.

Aby uczestniczyć w pokazie premierowym wymagane jest zaproszenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Niemczyk – ostatni buntownik architektury. Pierwszy film dokumentalny poświęcony Stanisławowi Niemczykowi