Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najdłuższy most na świecie - gdzie się znajduje? Rekord już wkrótce może zostać pobity

WG

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje się najdłuższy most na świecie? Rekordowo długi most drogowy otwarto pod koniec 2018 roku. Przeprawa o długości 55 km połączyła Hongkong, Zhuai i Makau.

Najdłuższy most na świecie - Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge
Najdłuższy most na świecie - Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge
Fot. shutterstock/ tmlau

Najdłuższy most na świecie (drogowy)

Najdłuższy most na świecie - HZMB (Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge), powstał w Chinach. Przeprawa o długości aż 55 kilometrów, połączyła Hongkong, Zhuai i Makau. Przeprawa składa się z trzech podwieszanych mostów, podmorskiego tunelu o długości ok. 6,7 km i czterech sztucznych wysp. Budowa kosztowała prawie 19 miliardów dolarów.

Koncepcja budowy połączenia drogowego łączącego kontynentalne Chiny, Hongkong i Makau pojawiła się już w latach 80. XX-wieku. W macu 2009 roku zaakceptowano ostatecznie projekt HZMB. Rząd centralny Chin, rządy Hongkongu i Makau miały sfinansować 22% całkowitych kosztów budowy. Pozostałe 78% kosztów stanowić miały pożyczki udzielane przez konsorcjum banków, z Bank of China na czele. Budowa najdłuższego mostu świata ruszyła pod koniec 2009 roku. Pierwsze elementy konstrukcji zaczęto wznosić od strony Zhuhai. Budowa odcinka od strony Hongkongu rozpoczęła się w grudniu 2011 r. Pierwsze samochody przejechały tędy w październiku 2018 roku.

Najdłuższy most na świecie składa się z trzech odcinków - mostu głównego u ujścia Rzeki Perłowej (o długości 29,6 km, w skład którego wchodzi most właściwy i podwodny tunel), Hong Kong Link Road (12 km) na wschodzie i Zhuhai Link Road (13,4 km) na zachodzie. Na jednej ze sztucznych wysp znajdują się przejścia graniczne.

Co ciekawe, HZMB łączy tereny o ruchu lewostronnym (Hongkong i Makau) z prawostronnym (Chiny) . Na całej długości najdłuższego mostu na świecie obowiązuje ruch prawostronny. Wyzwaniem dla inżynierów było zaprojektowanie specjalnych zjazdów przekierowujących na odpowiednie pasy.

Przed budową HZMB podróż lądem z Zhuhai do Hongkongu trwała 4 godziny. Teraz z jednego miasta do drugiego można dostać się w... 30 minut.

-----

Najdłuższy most na świecie - nazwa

Oficjalna nazwa najdłuższego mostu na świecie to HZMB, czyli Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge. Powstała od pierwszych liter największych miast Rzeki Perłowej, które połączyła przeprawa.

Ile km ma najdłuższy most na świecie?

Najdłuższy drogowy most na świecie - HZMB, Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge, ma 55 km. długości. Najdłuższy kolejowy most na świecie - Wielki Most Danyang-Kunshan w Chinach ma 164,8 km.

O najdłuższych mostach w Europie przeczytacie tu>>>

Najdłuższy drogowy most na świecie jest w Kuwejcie?

W maju 2019 roku otwarto budowaną przez Hyundai E&C przeprawę przez Zatokę Kuwejcką. Projekt Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah Causeway (nazwany imieniem trzynastego Emira Kuwejtu) to jedna z największych inwestycji na całym Bliskim Wschodzie. Zakładał budowę dwóch połączeń - Main Link, łączącego Kuwejt z nowym miastem Subiya oraz Doha Link, który połączy Kuwejt z miastem Doha.

Pierwszy etap projektu - budowa mostu między Kuwejtem a miastem Subija, ruszył w marcu 2013 roku.Most ma ponad 48 km długości. Projektantami konstrukcji była firma American Association of State Highways and Transportation Officials. Znakiem charakterystycznym przeprawy jest charakterystyczny pylon, którego kształt inspirowany jest tradycyjną żaglówką. Pylon ma wysokość około 151 metrów (to więcej niż mają Wieże Kuwejckie). Most został otwarty w maju 2019 roku.

Chociaż przeprawa w Kuwejcie jest kilka kilometrów krótsza niż HZMB w Chinach, niektórzy twierdzą że to właśnie ten most powinien mieć tytuł najdłuższego mostu na świecie. Dlaczego? Część Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge biegnie w tunelu.

Najdłuższy most kolejowy na świecie - Wielki Most Danyang-Kunshan
Najdłuższy most kolejowy na świecie - Wielki Most Danyang-Kunshan
Fot. By MNXANL - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47607233

Najdłuższy most na świecie (kolejowy)

W księdze rekordów Guinnessa, pod hasłem "najdłuższy most na świecie" widnieje budowany w latach 2006–2010 Wielki Most Danyang-Kunshan w Chinach. Ten most kolejowy ma aż 164,8 km długości. Znajduje się na trasie szybkiej kolei Pekin-Szanghaj. Łączy Szanghaj i Nankin w chińskiej prowincji Jiangsu. Wielki Most Danyang-Kunshan przebiega przed deltę rzeki Jancy. 9 kilometrów wiaduktu rozciągniętych jest nad jeziorem Yangcheng w Suzhou.

Most Akashi Kaikyō - najdłuższy most wiszący na świecie
Most Akashi Kaikyō - najdłuższy most wiszący na świecie
Fot. shutterstock/ Sean Pavone

Najdłuższy most wiszący na świecie

Most Akashi Kaikyō biegnący od Kōbe na wyspie Honsiu aż do wyspy Awaji to najdłuższy wiszący most na świecie - ma aż 3911 m długości. Jest też rekordzistą pod względem długości środkowego przęsła. Pylony mostu mają 298,3 m (więcej niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie). Most Akashi Kaikyō dzieli się na 3 przęsła oparte na dwóch wieżach.

Jest częścią drogi ekspresowej Kobe-Awaji-Naruto. 6-pasmowy most przystosowany jest wyłącznie dla ruchu samochodowego. Budowla kosztowała około 5 miliardów dolarów.

Budowa mostu rozpoczęła się w 1986 roku. Prace zakończono po 12 latach. Oficjalnie najdłuższy most wiszący na świecie otwarto 5 kwietnia 1998.  Po raz pierwszy do budowy mostu zastosowano technologię TMD (tuned mass damper, czyli masowy eliminator drgań). Technologia ta, dotychczas stosowana przy budowie wysokościowców, pozwala na eliminowanie drgań wynikających z naporu wiatru lub ruchów ziemi.

Most i systemy TMD przeszły test jeszcze zanim zostały ukończone. 7 styczna 1995 miało miejsce ogromne trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajdowało się prawie dokładnie pod mostem. Pylony pozostały nietknięte.

Budowa mostu Çanakkale 1915 w Turcji
Budowa mostu Çanakkale 1915 w Turcji
Fot. Shutterstock / Cem Ersoy

Najdłuższy most wiszący na świecie - rekord zostanie pobity już wkrótce?

W 2017 roku w Turcji ruszyła budowa mostu Çanakkale 1915. Wiszący most między miastami Gallipoli w Europie i Lapseki w Azji, połączyć ma dwa brzegi cieśniny Dardanele, która łączy Morze Egejskie z Morzem Marmara. Most Çanakkale 1915 ma mieć 4608 metrów długości, a a przęsło nad cieśniną ma mieć długość 2023 m. Projekt przygotowała duńska firma COWI.

Most jest sporym wyzwaniem. Cieśnina Dardanele słynie z bardzo silnych wiatrów. To teren aktywny sejsmologiczne. Ukończenie budowy planowane jest na 2023 rok. Otwarcie Çanakkale 1915 ma być częścią obchodów 100. rocznicy powstania Republiki Turcji.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Najdłuższy most na świecie - gdzie się znajduje? Rekord już wkrótce może zostać pobity