Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsze lotnisko na świecie? Changi w Singapurze. Ranking Skytax

WG

Skytax - firma konsultingowa, prowadząca badania pasażerskich linii lotniczych z całego świata, kolejny raz przyznała nagrody World Airport Awards 2020. Za najlepsze lotnisko na świecie kolejny raz uznano port lotniczy Changi w Singapurze.

Nowa część lotniska Jewel Changi Airport w Singapurze. Proj. Safdie Architects.
Nowa część lotniska Jewel Changi Airport w Singapurze. Proj. Safdie Architects.
Fot. mat. Jewel Changi Airport.

W corocznym plebiscycie Skytax, wyróżnienia przyznawane są w kilkunastu kategoriach (np. najczystsze lotnisko czy najlepsza załoga pokładowa). Skupmy się jednak na najważniejszej z nich - najlepsze lotnisko na świecie. Jakie porty lotnicze znalazły się w finałowej dziesiątce?

1.  Singapur-Changi - najlepsze lotnisko na świecie

Kolejny raz za najlepsze lotnisko na świecie uznano Changi w Singapurze - jeden z pięciu najważniejszych portów lotniczych Azji.  Obsługuje 60-70 milionów pasażerów rocznie. Każdego tygodnia odbywa się tu 5000 odlotów i przylotów.

Lotnisko Changi otwarto oficjalnie 29 grudnia 1981 roku. Składa się z czterech terminali. Perłą lotniska Changi jest otwarty w 2019 roku kompleks pomiędzy terminalami 1, 2 i 3 nazwany Klejnot (ang. Jewel) autorstwa Sadife Architect. To ogromna szklana budowla z 40-metrowym wodospadem i tropikalnymi roślinami.

Nowa część lotniska Jewel Changi Airport w Singapurze. Proj. Safdie Architects.

2. Lotnisko Tokio-Haneda

Port lotniczy Tokio-Haneda powstał w 1931 roku. Przez 47 lat był jedynym lotniskiem obsługującym stolicę Japonii (do czasu otwarcia lotniska Narita).  Tokio-Haneda położone jest w dzielnicy Ōta na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej. Składa się z dwóch terminali krajowych, terminalu cargo i otwartego w 2010 roku terminalu międzynarodowego. Lotnisko jest w stanie obsłużyć nawet 90 milionów pasażerów rocznie.

3. Lotnisko Doha Hamad

Otwarty w 2014 roku port lotniczy Hamad, położony niedaleko Dohy (stolicy Kataru) zastąpił dotychcasowe lotnisko Doha. Lekka, zgrabna przeszklona bryła to dzieło architektów z pracowni HOK.  Lotnisko składa się z jednego terminalu, podzielonego aktualnie na pięć hal. Władze Kataru planują rozbudowę lotniska, w związku z organizację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku.

Zobacz także: Centralny Port Komunikacyjny - tak może wyglądać. Koncepcje zaprezentowali m.in Zaha Hadid Architects i Foster+Partners>>

4. Lotnisko Seul-Inczon (Incheon International Airport)

Lotnisko Seul-Inczon, oddalone o 52 km od Seulu, jest głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej i jednocześnie jednym  z najruchliwszych portów przesiadkowych w Azji. Na terenie otwartego w 2001 roku lotniska znajdują się m.in. pole golfowe, zadaszone ogrody i Muzeum Kultury Korei.

5. Lotnisko w Monachium im. m. Franza Josefa Straußa

Port lotniczy oddalony 28 km od Monachium jest pierwszym europejskim lotniskiem, które znalazło się w rankingu Skytax. To drugi co do wielkości (po Fankfurcie) port lotniczy w Niemczech, obsługujący prawie 35 milionów pasażerów rocznie. Regularnie korzysta z niego około 100 linii lotniczych. W kwietniu 2016 roku otwarto Terminal Satelite (część terminala 2). To elegancki, przeszklony budynek (z pięknym widokiem na płytę lotniska i Alpy), do którego dostać się można całkowicie zautomatyzowanymi i energooszczędnymi pociągami.

6. Port lotniczy Hongkong (ang. Hong Kong International Airport)

Oddany do użytku w 1998, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Foster+Parners, port lotniczy w Honkgongu to jedno z największych lotnisk świata (w 2016 roku obsłużyło ponad 75 mln pasażerów). Teren na którym znajduje się lotnisko, było niegdyś dwiema górzystymi wyspami. Usunięto ponad 200 milionów ton skał, a do zasypania terenu między wyspami użyto 600 milionów ton ziemi.

7. Lotnisko Narita

Ten międzynarodowy port lotniczy, położony 65 km od Tokio, otwarty został w 1978 po 12 latach budowy. Składa się z trzech terminali oraz części cargo. Największe wrażenie robi terminal 3 - stworzyło go japońskie biuro architektoniczne NIKKEN SEKKEI oraz creative lab PARTY. Jedną z projektantek wnętrz terminalu była Ryohin Keikaku z Muji.

8. Lotnisko Chūbu (Nagoja)

Międzynarodowy port lotniczy Chūbu, położony jest 33 od japońskiego miasta Nagoja. Znajduje się na sztucznej wyspie w zatoce Ise koło Tokoname. Lotnisko otwarto w lutym 2005 roku – było inwestycją zrealizowaną na Expo 2005. Uznawane jest za jedno z najwygodniejszych i najbardziej przyjemnych lotnisk w Japonii.

9. Lotnisko Amsterdam-Schiphol

Amsterdm-Schiphol to największy port lotniczy w Holandii. Zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Zanim w 1917 roku powstało lotnisko, na tym terenie gromadzono statki przeznaczone do kasacji. Port lotniczy jest stale rozbudowywany i modernizowany.

Zobacz także: Lotnisko w Baku z nagrodą Red Dot>>

10. Port lotniczy Kansai

Otwarty w 1994 roku port lotniczy Kansai jest największym na świecie lotniskiem wzniesionym na sztucznej wyspie. Od wybrzeży największej japońskiej wyspy Honsiu dzieli go 5 kilometrów a od Kobe 28 kilometrów. Teren lotniska łączy z lądem najdłuższy na świecie most dwukondygnacyjny (ma 3,7 km). Terminal, zaprojektowany przez Renzo Piano, robi spore wrażenie – to długa na 1,7 km przeszklona i lekka konstrukcja.

Skytax przygotowało też ranking 100 najlepiej ocenianych lotnisk z całego świata. Tylko jedno polskie lotnisko znalazło się tym zestawieniu. Warszawski port lotniczy im. Fryderyka Chopina zajął 88 miejsce (w ubiegłorocznym rankingu był na 91 pozycji).

Zobacz także: Architektoniczne atrakcje w pobliżu popularnych lotnisk>>

 

Skomentuj:

Najlepsze lotnisko na świecie? Changi w Singapurze. Ranking Skytax