Najmłodsze polskie lotnisko. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach [ZDJĘCIA]
Lotnisko Olsztyn-Mazury to najmłodszy polski port lotniczy. Budowa terminalu zakończyła się pod koniec 2015 roku, a pierwsze regularne loty są obsługiwane od 20 stycznia. Jak wygląda nowe lotnisko i czy mazurskie okno na świat to poza okazją do wygodnego podróżowania także ciekawa realizacja architektoniczna? Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

























Pierwsze regularne loty z lotniska Olsztyn-Mazury rozpoczęły się 20 stycznia bieżącego roku. Na razie siatka połączeń jest raczej nieduża. Stałe połączenie obejmuje jedynie dwa kierunki - Berlin i Kraków. Władze lotniska zabiegają o rozbudowę dostępnych połączeń - czy to się uda? Na tą informację musimy jeszcze trochę zaczekać.
Za to już dziś możemy ocenić architekturę gmachu terminalu obsługującego pierwszych podróżnych. Zwycięski projekt wyłoniony w konkursie architektonicznym zaprojektowała pracownia Studio Form Architektonicznych PANTEL z Olsztyna. Zwycięski gmach to nowoczesna przeszklona bryła,w której odnajdziemy nawiązania do tradycyjnej architektury Warmii i Mazur. Znajdziemy tu dużo drewnianych elementów, słupy podtrzymujące konstrukcję dachu mogące kojarzyć się z drewnianymi pomostami nad jeziorem czy wreszcie wejścia do terminalu, które przypominają małe domki o spadzistych dachach.
Sala odpraw to 1 300 m kw. powierzchni i 6 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej check in. Piętro to taras widokowy, powierzchnie gastronomiczne i sale konferencyjne. Oprócz wspomnianych stref w budynku znajdziemy też część VIP, punkty gastronomiczne, sklepy w strefie wolnocłowej czy specjalną strefę dla dzieci.
Wnętrza, choć nowoczesne, dzięki dużej ilości drewna i miękkich mebli mają przytulny i ciepły charakter. Podczas oczekiwania na samolot wzrok podróżnych wędruje pomiędzy rzeźbiarskimi formami dzikich ptaków ustawionych w przestrzeni lotniska, efektownych, szklanych szybów windowych, a poprzez duże przeszklone elewacje na otaczającą piękną przyrodę.
Pozostaje życzyć najmłodszemu portowi zadowolonych pasażerów i coraz większej siatki połączeń, choć to, czy młode polskie lotniska mają szansę zaistnieć jako konkurencja dla największych portów lotniczych oferujących połączenia do dziesiątek miejsc na świecie, to już zupełnie inna i szersza dyskusja. Podzielcie się w komentarzach swoimi opiniami na temat architektury warmińsko-mazurskiego lotniska.
Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: www.makowski.co, w poszukiwaniu informacji o lotnisku zapraszamy też na oficjalną stronę portu: mazuryairport.pl.
- Więcej o:
Biel, czerń i samoloty. Rozbudowa pirsu lotniska w Kopenhadze
Rozbudowa gdańskiego lotniska ukończona [ZDJĘCIA]
Lotnisko w Baku z nagrodą Red Dot [ZDJĘCIA]
Lotnisko w Lublinie Ulubieńcem Polski
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie