Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najmłodsze polskie lotnisko. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach [ZDJĘCIA]

red

Lotnisko Olsztyn-Mazury to najmłodszy polski port lotniczy. Budowa terminalu zakończyła się pod koniec 2015 roku, a pierwsze regularne loty są obsługiwane od 20 stycznia. Jak wygląda nowe lotnisko i czy mazurskie okno na świat to poza okazją do wygodnego podróżowania także ciekawa realizacja architektoniczna? Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
fot. Bartosz Makowski - <a href=http://www.makowski.co><span style=

Pierwsze regularne loty z lotniska Olsztyn-Mazury rozpoczęły się 20 stycznia bieżącego roku. Na razie siatka połączeń jest raczej nieduża. Stałe połączenie obejmuje jedynie dwa kierunki - Berlin i Kraków. Władze lotniska zabiegają o rozbudowę dostępnych połączeń - czy to się uda? Na tą informację musimy jeszcze trochę zaczekać.

Za to już dziś możemy ocenić architekturę gmachu terminalu obsługującego pierwszych podróżnych. Zwycięski projekt wyłoniony w konkursie architektonicznym zaprojektowała pracownia Studio Form Architektonicznych PANTEL z Olsztyna. Zwycięski gmach to nowoczesna przeszklona bryła,w  której odnajdziemy nawiązania do tradycyjnej architektury Warmii i Mazur. Znajdziemy tu dużo drewnianych elementów, słupy podtrzymujące konstrukcję dachu mogące kojarzyć się z drewnianymi pomostami nad jeziorem czy wreszcie wejścia do terminalu, które przypominają małe domki o spadzistych dachach.

Sala odpraw to 1 300 m kw. powierzchni i 6 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej check in. Piętro to taras widokowy, powierzchnie gastronomiczne i sale konferencyjne. Oprócz wspomnianych stref w budynku znajdziemy też część VIP, punkty gastronomiczne, sklepy w strefie wolnocłowej czy specjalną strefę dla dzieci.

Wnętrza, choć nowoczesne, dzięki dużej ilości drewna i miękkich mebli mają przytulny i ciepły charakter. Podczas oczekiwania na samolot wzrok podróżnych wędruje pomiędzy rzeźbiarskimi formami dzikich ptaków ustawionych w przestrzeni lotniska, efektownych, szklanych szybów windowych, a poprzez duże przeszklone elewacje na otaczającą piękną przyrodę.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Pozostaje życzyć najmłodszemu portowi zadowolonych pasażerów i coraz większej siatki połączeń, choć to, czy młode polskie lotniska mają szansę zaistnieć jako konkurencja dla największych portów lotniczych oferujących połączenia do dziesiątek miejsc na świecie, to już zupełnie inna i szersza dyskusja. Podzielcie się w komentarzach swoimi opiniami na temat architektury warmińsko-mazurskiego lotniska.

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: www.makowski.co, w poszukiwaniu informacji o lotnisku zapraszamy też na oficjalną stronę portu: mazuryairport.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najmłodsze polskie lotnisko. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach [ZDJĘCIA]