Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najwyższe atrium na świecie w wieżowcu Leeza Soho w Pekinie. Budynek zaprojektowała pracownia Zaha Hadid Architects

Redakcja Pressland/WG

W Pekinie otwarto właśnie 45-piętrowy wieżowiec Leeza Soho (znany również jako Li Ze Tower) z najwyższym na świecie atrium. Projekt stworzyli Zaha Hadid i Patrik Schumacher.

Wieżowiec Leeza Soho w Pekinie. Proj. Zaha Hadid Architects - Fot. Hufton + Crow

19 listopada 2019 roku, po prawie 4 latach budowy, oddano do użytku wieżowiec Leeza Soho. 45-piętrowy budynek stanął w biznesowej dzielnicy Pekinu - Fengtai, w niedalekim sąsiedztwie Lizie Road, będącej jedną z głównych ulic zachodniego miasta.

Leeza Soho - 45-metrowy wieżowiec w biznesowej dzielnicy Pekinu

Deweloper SOHO China kupił tę działkę w 2013 roku. Projekt architektoniczny przygotowała zmarła w 2016 roku Zaha Hadid we współpracy z Patrikiem Schumacherem. Budowa ruszyła w 2015 roku. Leeza Soho ma 172 800 metrów kwadratowych powierzchni. W tej 45-piętrowej wieży znajdują się biura małych i średnich firm. Budynek ma 4 kondygnacje podziemne.

Elegancki wieżowiec stoi na terenie przylegającej do stacji metra. Działkę przecinał podziemny tunel prowadzący do stacji. Właśnie to położenie sprawiło, że architekci postanowili "podzielić" budynek na dwie połowy i w jego wnętrzu stworzyć gigantyczne atrium.

Leeza Soho z najwyższym atrium na świecie. Jest wyższe od atrium w Burdż al-Arab w Dubaju

Atrium "biegnie" przez całą wysokość obiektu. Jest wysokie na 194,15 m, co czyni je najwyższym atrium na świecie. Do tej pory najwyższą tego typu konstrukcją mógł pochwalić się słynny hotel Burdż al-Arab w Dubaju. Dwie części wieżowca skręcają się pod kątem 45 stopni, dzięki czemu atrium nabrało oryginalnego, dynamicznego kształtu. Obie części budynku łączą 4 mostki. Przeszklenia po obu stronach atrium wpuszczają do środka budynku mnóstwo światła dziennego. Na najniższym poziomie atrium stworzono nowy plac publiczny bezpośrednio połączony z wejściem do metra.

Wieżowiec Leeza Soho jest jednym z czterech projektów, zaprojektowanych przez pracownię Zaha Hadid Architects dla SOHO China. Dwa z nich stoją w Pekinie - to kompleksy Galaxy Soho i Wangjing Soho.

----

Fot. Hufton + Crow

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dworzec kolejowy w Talinnie od Zaha Hadid Architects. Będze to stacja Rail Baltica
Centralny Port Komunikacyjny - tak może wyglądać. Koncepcje zaprezentowali m.in Zaha Hadid Architects i Foster+Partners
Zaha Hadid w Moskwie. Smart City Rubliowo-Archangielskoje

Skomentuj:

Najwyższe atrium na świecie w wieżowcu Leeza Soho w Pekinie. Budynek zaprojektowała pracownia Zaha Hadid Architects

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej