Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

New Iron - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi projektu REFORM Architekt. Budowa ruszy już wkrótce

Mat. prasowe/red. WG

Za kilka miesięcy ruszy budowa oryginalnego apartamentowca New Iron, na trójkątnej, wąskiej działce w centrum Łodzi. Projekt przypominającego kształtem żelazko budynku przygotował Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.

New Iron w Łodzi. Proj. REFORM Architekt
New Iron w Łodzi. Proj. REFORM Architekt
Wiz. mat. REFORM Architekt

Na wąskiej, trójkątnej działce, wzdłuż ulicy Struga 22, róg Wólczańskiej w Łodzi, już niedługo ruszy budowa nowoczesnego apartamentowca New Iron.

Kształt działki, przypominający żelazko, poniekąd wymusił formę obiektu. Zaprojektowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt budynek będzie składał się z 5 - 6 kondygnacji oraz trzech różnych wysokości: 26, 22 i 18 metrów. Takie zróżnicowanie wysokości wynika z konieczności zastosowania się do zapisu planu miejscowego. Poprzez zrównanie się z sąsiadującym budynkiem, architekt nawiązuje również do okolicznej architektury.

Budynek tworzą tylko dwie elewacje połączone zaobleniem. Architekt chciał stworzyć bryłę, która będzie ważnym punktem na mapie miasta, chciał również nawiązać do wielkomiejskiego stylu, tworząc formę nieoczywistą przez swój kształt.

Zobacz także: Hi Piotrkowska z pozwoleniem na użytkowanie. Inwestycja przy Piotrkowskiej z najwyższym budynkiem w mieście>>

Zaokrąglony narożnik budynku przy skrzyżowaniu z ulicą Wólczańską zaprojektowałem jako szklaną bryłę biegnącą od 2 do 6 kondygnacji budynku. Na parterze kontynuacją szklanej tuby jest okrągły słup podtrzymujący nadwieszenie. Ostatnia, najwyższa kondygnacja budynku jest przeszklona i tworzy ze szklanym narożnikiem jedną bryłę. Zabieg ten ma na celu podkreślenie kształtu działki i zaakcentowanie strefy zwiększonej wysokości

wyjaśnia architekt Marcin Tomaszewski.

Poza wymagającym kształtem działki, przed architektem Marcinem Tomaszewskim stało kolejne wyzwanie. Budynek zaprojektowany przy ulicy Struga znajduje się w strefie konserwatorskiej, konieczne było zatem uwzględnienie historycznego podziału działki na elewacji budynku.

Zgodnie z wytycznymi konserwatora, historyczny podział działki został odzwierciedlony w konstrukcji bryły poprzez wprowadzenie dylatacji konstrukcyjnej w miejscu podziału, a także w elewacji przez podzielenie jej na dwie części. Obie utrzymane zostały w tej samej stylistyce i konwencji, tworząc spójną całość

mówi Tomaszewski.

Ramy dzielące elewacje budynku na mniejsze przestrzenie oraz elementy dekoracyjne w postaci pionowych pilastrów wystających przed elewację budynku wykończone zostaną kamieniem w kolorze grafitowym. W przestrzeniach pomiędzy oknami zaprojektowano elementy dekoracyjne wykonane z metalu. Płaszczyzny pomiędzy kamiennymi ramami wykończone będą tynkiem lub okładziną elewacyjną alucobond.

Wewnątrz budynku zostanie zlokalizowanych 37 apartamentów o łącznej pow. 2963,15 m. Powstaną apartamenty 1-pokojowe mierzące od 26 do 35 m2, 2-pokojowe od 40 do 51 m2 i 3 pokojowe od 75 m2. Architekt zaprojektował również ekskluzywne penthousy o powierzchniach 124 m2 z prywatnym wyjściem na taras. Apartamentowiec wzbogacą efektowne foyer, lokale usługowe zlokalizowane na parterze oraz parking na dwóch kondygnacjach.

Prace nad projektem trwały ponad rok. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na przełom kwietnia i maja 2021 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

New Iron - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi projektu REFORM Architekt. Budowa ruszy już wkrótce