Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom nad jeziorem - RE: LAKESIDE HOUSE projektu REFORM Architekt

mat. architektów/red. WG

RE: LAKESIDE HOUSE to kolejna realizacja pracowni REFORM Architekt. Duży dom, o powierzchni ok. 600 m kw. stanął nad jednym z polskich jezior. Z pozoru dom składający się z dwóch pięter, w rzeczywistości posiada aż trzy kondygnacje, w zależności, z której strony patrzymy na bryłę.

Dom nad jeziorem - RE: LAKESIDE HOUSE. Proj. REFORM Architekt
Dom nad jeziorem - RE: LAKESIDE HOUSE. Proj. REFORM Architekt
Fot. Marcin Tomaszewski REFORM Architekt

Wszystko zaczęło się od działki z pięknym widokiem na jezioro. Teren jest spadzisty i pochyły - od północy do południa to aż cztery metry spadku. Dodatkowo działkę z dwóch stron otacza droga. Projektowanie rozpoczęto od zaplanowania komunikacji i połączenia tych dwóch dróg dojazdowych. Architektowi zależało, aby z poziomu parteru i garażu można było wjechać do budynku.

Dzięki wyjątkowemu układowi terenu wjazd na działkę znajduje się z dwóch stron i wspólnie tworzy tzw. przelot przez posesję - od południa, ze strony plaży oraz od północy. Sam dom składa się z trzech kondygnacji: bryły piwnicznej, stanowiącej część techniczną, bryły parteru, w którym zaprojektowałem open space i sypialnie dla dziecka, a także gości oraz z piętra przeznaczonego na sypialnie właścicieli, garderobę i łazienkę. Każda z części jest jedną, zwartą bryłą, wyglądającą jak pudełka ponakładane jedno na drugim. Zależało mi, aby utrzymać wrażenie nieprzenikania się brył. Jednym, wzajemnym spięciem jest czarny, wejściowy dach

opisuje swój projekt Marcin Tomaszewski, architekt z pracowni REFORM Architekt.

Klientom zależało na ciemnej elewacji domu. Chcieli aby z wszystkich pomieszczeń roztaczał się widok na jezioro. Te wytyczne stanowiły główny punkt wyjścia do inspiracji dla architekta. Także kierunki świata oraz skierowanie wszystkich pomieszczeń domu w stronę jeziora. Zasadniczo, bryła powstała na skutek połączenia funkcji, które miał posiadać budynek. Doświetlenie tarasu oraz basenu to dodatkowe założenia, które wzbogaciły projekt.

Zobacz także: Dom na trudnej działce nad jeziorem>>

Najważniejsze w tym przypadku są funkcje, wytyczne kondygnacji. Architektura budynku stała się dopełnieniem całości. Obostrzenia i wytyczne tworzą architekturę. Reszta wiąże się z moim stylem projektowania, upodobaniami do prostopadłościanów, pociągłych ruchów i wielu innych

zdradza architekt Marcin Tomaszewski.

Użyte w projekcie materiały to czarny na połysk Alucobond, tynk betonowy oraz szkło. Zastosowano tradycyjną technologię – żelbetowe ściany i słupy oraz wypełnienie Porothermem – czyli pustakami ceramicznymi, które odznaczają się doskonałymi parametrami technicznymi, ułatwiającymi dość szybką metodę wznoszenia konstrukcji.

Projekt RE: LAKESIDE HOUSE autorstwa pracowni REFORM Architekt został zrealizowany w 2019 roku.

Skomentuj:

Dom nad jeziorem - RE: LAKESIDE HOUSE projektu REFORM Architekt