Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród Krasińskich w Warszawie

AI

Ogród Krasińskich to malowniczy park miejski w Warszawie. Ogród przy Pałacu Krasińskich skrywa piękne tereny zielone, nowoczesny plac zabaw, a także wiele zabytkowych budowli.

Ogród Krasińskich w Warszawie
Ogród Krasińskich i Pałac Krasińskich w Warszawie
suronin/Shutterstock

Zabytek w centrum Warszawy

Park urządzony jest w stylu barokowym. Już od bramy prowadzi sieć zadbanych ścieżek spacerowych, które przecinają się w różnych częściach ogrodu. W Ogrodzie Krasińskich oprócz zachwycającej zieleni zobaczyć można pomniki (m.in. pomnik granic getta czy pomnik bohaterów Monte Casino), kamień upamiętniający jedną z bitew Powstania Listopadowego, a w pobliżu budynek Arsenału Królewskiego z Państwowym Muzeum Archeologicznym - i oczywiście sam pałac.

Zabytkiem jest sam Ogród Krasińskich. Na terenie parku zachowała się XVIII-wieczna brama wejściowa. Sam park jest jeszcze starszy niż brama. Dawny ogród pałacu został założony w 1676 roku dla wojewody płockiego Jana Krasińskiego (sto lat później udostępniono go zwiedzającym). Niedaleko znajduje się budynek Arsenału Królewskiego z Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Ogród Krasińskich w Warszawie
Ogród Krasińskich w Warszawie
LIDERO/Shutterstock
Ogród Krasińskich w Warszawie
Ogród Krasińskich w Warszawie
piotrbb/Shutterstock

Historia ogrodu

Pałac Krasińskich znajduje się na Nowym Mieście, przy Placu Krasińskich 5. Pałac wzniesiono w latach 1677-1682 według projektu Tylmana z Gameren dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Uważany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury w Polsce. Park Krasińskich położony jest zaledwie około 600 metrów od Ogrodu Saskiego i Starego Miasta. Na jego tyłach znajduje się Ogród Krasińskich - park miejski o powierzchni 11,8 ha. Interesujący nie tylko pod względem projektowym, ale też z racji roślin, które znajdują się na terenie ogrodu. Gatunki w Ogrodzie Krasińskich zostały odtworzone na bazie planów słynnego warszawskiego ogrodnika. W części historycznej ogrodu zachowano tradycyjne ścieżki, przywrócono historyczne ogrodzenie ogrodu, a przy budowie placu zabaw pamiętano o zachowaniu proporcji wyznaczonych w XVIII wieku przez głównego ogrodnika Warszawy.

Mając bogatą historię, park był świadkiem ciężkich bitew podczas II Wojny Światowej. Większość budynków otaczających ogród została doszczętnie spalona i nigdy nie została odbudowana. W ten sposób park rozszerzył swoje terytorium. Na obszarze dawnego ogrodu zachowało się właściwie tylko historyczne ogrodzenie ogrodu wraz z bramą. Ten ogród jest szczególnie popularny wśród mieszkańców, ponieważ nie jest tak zatłoczony, jak inne parki w centralnej części Warszawy. Znajdziesz tu mnóstwo kolorowych kwiatów, ławeczki i małe jeziorko.

Ogród Krasińskich w Warszawie
Ogród Krasińskich w Warszawie
reuerendo/Shutterstock

Pałac Krasińskich

Pałac został wybudowany dla rodziny Krasińskich w latach 1677-1700. Od 1764 r. należy do Państwa Polskiego, a obecnie mieści Polską Bibliotekę Narodową. Obecnie w pałacu znajdują się zbiory specjalne, tj. starodruki, rękopisy, grafiki, kartografia i instrumenty muzyczne będące własnością Biblioteki Narodowej. Wnętrza pałacowe na co dzień nie są udostępniane do zwiedzania. Mieszczą się w nich magazyny i pracownie konserwatorskie zbiorów historycznych. Zwiedzanie organizowane jest tylko od czasu do czasu. Co roku organizowane są oprowadzania z przewodnikiem z okazji imienin Jana Kochanowskiego. Możemy natomiast zwiedzić budynek Arsenału Królewskiego, znajdujący się w pobliżu.

Budynek jest przykładem barokowego pałacu entre cour et jardin. Zbudowany w latach 1688-99, przez współczesnych uważany był za jeden z najpiękniejszych pałaców magnackich Warszawy. W ostatnich latach powstało wiele projektów zakładających zmianę aranżacji przestrzeni funkcjonalnej i użytkowej w pałacu.

Pałac został przywrócony do dawnej świetności, a jego unikatowe zbiory historyczne i kulturowe będą wkrótce udostępnione zwiedzającym. Projekt wzmocni również społeczną i kulturalną funkcję budynku dla mieszkańców Warszawy, województwa mazowieckiego, innych części Polski oraz gości z zagranicy.

Powstaje też interaktywna przestrzeń ekspozycyjna prezentująca unikatowe zbiory Biblioteki Narodowej: obiekty historyczne, czasowe wystawy tematyczne, dzieje Biblioteki Narodowej i Pałacu Rzeczypospolitej, książki i druki, europejskie dziedzictwo literackie oraz czytelnictwo dziś i w historii.

Pałac Krasińskich
Pałac Krasińskich
S.Tatiana/Shutterstock
Ogród Krasińskich w Warszawie
Pomnik Bitwy o Monte Cassino
MoLarjung/Shutterstock
Ogród Krasińskich w Warszawie
Ogród Krasińskich w Warszawie
k h o n n o h k/Shutterstock

Skomentuj:

Ogród Krasińskich w Warszawie