Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy

Tekst i zdjęcia: Michał Turek

Twierdza Kłodzko jest jednym z tych miejsc na turystycznej mapie Polski, które trzeba odwiedzić.

twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy
Fot. Michał Turek

Twierdza Kłodzko: położenie

Zwiedzając malowniczy i pełen różnych atrakcji turystycznych Dolny Śląsk, warto poświęcić co najmniej jeden dzień na odwiedzenie Kłodzka. Główną atrakcją miasta jest usytuowana na górze zamkowej Twierdza. Początki grodu w tym miejscu sięgają roku 981, natomiast twierdza w obecnym kształcie swoje początki ma w roku 1557, gdy Książę Ernest Bawarski zlecił budowę na stoku Góry Zamkowej Zamku, razem z wieńcem szańców obronnych o zarysie bastionowym. Do roku 1622 twierdza składała się już z Zamku Górnego, Zamku Niższego i całego systemów szańców. W następnych latach twierdza była dalej rozbudowywana (m.in. z powodu zagrożenia ze strony wojsk szwedzkich w latach 1640-1670). W roku 1792 twierdza przechodzi w ręce wojsk pruskich i już w rok później rozpoczęła się kolejna rozbudowa – budowały się kolejne fortyfikacje po drugiej stronie rzeki Nysy oraz chodniki minerskie.

Twierdza Kłodzko: historia

W latach 1806-1808, w obawie przed wojskami Napoleona, rozbudowano sieć chodników minerskich oraz dodano kolejny „wieniec” szańców i redut. W roku 1887 Twierdza Kłodzko straciła swój status i od tego czasu zaczęła się przekształcać w magazyny i więzienie. W czasie II Wojny Światowej w twierdzy więziono jeńców wojennych i politycznych, działała tu również fabryka produkująca części do pocisków V-1 oraz części elektryczne do U-bootów. Po wojnie władze PRL wykorzystywały twierdzę jako magazyn wojskowy, trwało to do 1958, a już 2 lata później Twierdza Kłodzko została uznana za zabytek i udostępniona turystom. To oczywiście duży skrót z długiej historii Twierdzy, która nigdy nie była oblegana, a mimo to ma bogatą historię.

Twierdza Kłodzko: zwiedzanie

Zwiedzanie Twierdzy Kłodzko warto zacząć od zobaczenia podziemi Twierdzy. Sieć podziemnych korytarzy minerskich ma około 7 kilometrów długości. Korytarze te mają szerokość około 125 cm i wysokość od 90 do 180 cm, a czasami nawet 60 cm. Ich głównym zadaniem było wykrywanie i powstrzymanie podkopów i chodników minowych, wykonywanych przez atakującego Twierdzę Kłodzko wroga.

twierdza kłodzko
Twierdza Kłodzko: podziemny korytarz
Fot. Michał Turek

Dla turystów udostępniono jedynie 1 kilometr z tych tuneli, ale to wystarczająco dużo, aby poznać panujący tu klimat - jest tu chłodno, mokro i ciemno. Warto się ubrać w coś ciepłego (nawet w sezonach letnich). Jednak największa trudność to wysokość stropu - osoby o wzroście powyżej 180 cm całą trasę zwiedzania spędzą w pozycji pochylonej, z możliwością wyprostowania się na chwilę jedynie w dwóch większych komorach.

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko: podziemny korytarz
Fot. Michał Turek

Twierdza Kłodzko: podziemne korytarze

Dla prawdziwych ekstremalistów, ale chyba głównie dla dzieci, ciekawą atrakcją w Twierdzy Kłodzko jest przejście krótkim korytarzem o wysokości jedynie 60 cm. Korytarzy jest tyle, że co chwila występują rozgałęzienia z innymi korytarzami, turysta w takiej sytuacji oczywiście zgubił by się dość szybko dlatego zwiedzanie odbywa się jedynie z przewodnikiem. Pruscy minerzy natomiast nie mieli możliwości skorzystania z wykwalifikowanego przewodnika, w związku z czym wprowadzili system oznaczeń dla wszystkich korytarzy, tworząc w ten sposób prawdziwe podziemne miasto pod Twierdzą Kłodzko.

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko: tabliczka z nazwą korytarza
Fot. Michał Turek

Po takiej „przechadzce” zwiedzanie naziemnych elementów twierdzy może wydawać się nudne, ale jest jednak warte zobaczenia. Twierdza Kłodzko jest zachowana w dobrym stanie, była wielokrotnie modernizowana i ma bogatą historię. Zwiedzając kazamaty i inne pomieszczenia służące jej mieszkańcom przez tyle lat historii, przewodnik opowiada nam najciekawsze i najważniejsze wydarzenia z historii twierdzy.

twierdza Kłodzko
Plac główny Twierdzy Kłodzko
Fot. Michał Turek
twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko - elementy fortyfikacji
Fot. Michał Turek

Na samej górze Twierdzy Kłodzko natomiast mamy malowniczy widok na miasto i kotlinę Kłodzką.

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko: panorama miasta
Fot. Michał Turek

Skomentuj:

Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy