Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Parking w Billund. Fasadę pokryto panelami inspirowanymi ulicami z Lego City

Redakcja Pressland/WG
Parking w Billund. Proj. fasady - CEBRA - Fot.  Adam Mørk

Duńska miejscowość Billund znana jest przede wszystkim z firmy Lego. Nic dziwnego, że parking dla pracowników biura wykorzystuje elementy zestawów tych najbardziej znanych na świecie klocków.

Z pięciopiętrowego parkingu w Billund korzystają nie tylko osoby pracujące w biurach Lego, ale też odwiedzające pobliski Legoland. Parking jest dziełem pracowni Ravn Arkitektur. Z kolei jego fasady zaprojektowało duńskie studio architektoniczne CEBRA. Powielają one wzór tablic drogowych z zestawów "City".

Nazwę Lego przedsiębiorstwo przyjęło w 1934 r. Jest to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „leg godt”, czyli „baw się dobrze”. Ale nie jest to jedyne tłumaczenie „lego”, bowiem po łacinie słowo to znaczy składam. Klocki to cegiełki, które składa się za pomocą wypustek wkładanych w tzw. gniazda (dziurki), pozwalają na uzyskiwanie wielu możliwych kombinacji połączeń. Sposób ich łączenia został opatentowany w 1958. W latach 60. XX w., pojawiły się zestawy umożliwiające budowę miast. Były w ich domy, samochody, figurki mieszkańców. Dopiero jednak w 1977 roku na rynek wypuszczono charakterystyczne biało-szare płyty drogowe: ulice, skrzyżowania, autostrady, po których mogły poruszać się pojazdy lego, i wokół których można zbudować miasto. Są one do dziś sprzedawane w zestawach „City”.

Parking w Billund. Proj. fasady - CEBRA - Fot. Adam Mørk
Parking w Billund. Proj. fasady - CEBRA - Fot. Adam Mørk
Parking w Billund. Proj. fasady - CEBRA - Fot. Adam Mørk

Fasada parkingu w Billund jest właśnie pokryta powiększonymi płytami z tego zestawu. Są one aluminiowe, a perforacje dokładnie odpowiadają dziurkom z płytach bazowych- być może w przyszłości posłużą do przymocowania do nich klocka-giganta? Jest to jak najbardziej możliwe. Tym bardziej, że parking stoi bezpośrednio obok biur zaprojektowanych przez CF Møller Architekci, które na elewacjach już mają gigantyczne klocki, oraz w pobliżu zaprojektowanego przez BIG Domu Lego.

 

Kolorowe klocki w wersji BIG. Dom Lego nie mógł wyglądać inaczej

Centrum rozrywki poświęcone klockom Lego zostało otwarte 28 września 2017 roku w duńskim mieście Billund. Nietypowa forma budynku wygląda tak, jakby sama była wzniesiona z klocków. Za projekt odpowiada biuro Bjarke Ingelsa.

Czytaj więcej >>

Na fasadzie parkingu znalazło się dziewięć różnych wzorów dróg. Taka fasada ma tworzyć tożsamość wizualną, która jest powiązana z produktem Lego. Została wybrana z blisko 40 pomysłów.

---

Fot.  Adam Mørk

Udostępnij

Przeczytaj także

W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
Maszt w Konstatynowie przez 17 lat był najwyższym obiektem na świecie. Runął w 1991 roku
Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…

Polecane

Już można zbudować Muzeum Guggenheima z klocków Lego
Dom na miarę nowych czasów. Metamorfoza kostki z lat 70. [DOM KOSTKA]
Lego House - architektura z klocków

Skomentuj:

Parking w Billund. Fasadę pokryto panelami inspirowanymi ulicami z Lego City

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej