Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwsza szkoła wydrukwana na drukarce 3D powstanie na Madagaskarze

WG

W Fianarantsoa na Madagaskarze powstanie pierwsza na świecie szkoła wydrukowana w 3D. Autorem koncepcji jest Studio Mortazavi z San Francisco.

Szkoła wydrukowana na drukarce 3D na Madagaskarze. Proj. Studio Mortazavi
Szkoła wydrukowana na drukarce 3D na Madagaskarze. Proj. Studio Mortazavi
Wiz. Studio Mortazavi

Szkoła w Fianarantsoa na Madagaskarze, powstanie na terenie miejscowego kampusu uniwersyteckiego Ecole de Management et d'Innovation Technologique (EMIT). Została zaprojektowana dla organizacji non-profit Thinking Huts, której misją jest zwiększenie globalnego dostępu do edukacji. Ściany będą wykonane z betonu, przy wykorzystaniu technologii druku 3D, opracowanej przez fińską firmę Hyperion Robotics, a dach, okna, drzwi i meble powstaną z lokalnych materiałów.

Przeczytaj także: Dom z drukarki 3D>>

Budowle wydrukowane w 3D są tańsze, co nie pozostaje bez znaczenie w wielu biedniejszych krajach, bo zużywają mniej betonu niż inne metody. Poza tym mieszanka cementu wykorzystywana do druku 3D emituje mniej dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnym betonem, co z kolei jest szalenie ważne dla ochrony środowiska. 

Przeczytaj więcej o pierwszym polskim domu wydrukowanym w technologii 3D>>

Szkołę zasilaną energią słoneczną stworzą kapsuły, które mogą pełnić różne funkcje - sal lekcyjnych, laboratoriów naukowych czy np. studia tańca. Obiekt w każdej chwili można rozbudować, poprzez dostawienie kolejnych kapsuł.

Każda kapsuła powstanie z kruszywa betonowego wydrukowanego w 3D, pochodzącego z recyklingu. Bryły przykryje dach z ocynkowanego metalu pokryty rodzimą trawą. Ściany, zarówno zewnętrze, jak i wewnętrzne ozdobi reliefowy wzór – odzwierciedlający tradycyjny malgaski nadruk, niegdyś używany na tekstyliach. 

Na fasadzie znajdzie się również ścianka wspinaczkowa, a szerokie poziome faliste pasy stworzą "kieszenie", w których dzieci będą mogły hodować rośliny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pierwsza szkoła wydrukwana na drukarce 3D powstanie na Madagaskarze