Dom z drukarki 3D
Dzięki drukarkom 3D można postawić dom w kilka-, kilkanaście godzin. Największy dom z drukarki 3D stoi w Dubaju, ale i w Polsce możemy oglądać bryłę powstałą w tej technologii. Zdaniem ekspertów, drukowanie to przyszłość budownictwa.
Drukarki 3D przestały być technologią przyszłości, są coraz powszechniejsze. Dawniej służyły do tworzenia niewielkich trójwymiarowych elementów, dziś można już drukować pełnoformatowe budynki o różnorodnym metrażu.
Dom z drukarki 3D
Pierwsi byli Chińczycy. W 2015 r. firma Winsun wydrukowała dwupiętrową willę oraz kilkupiętrowy budynek mieszkalny. Willa miała 1100 m. kw. powierzchni użytkowej, a koszt jej wzniesienia wyniósł ok. miliona juanów (ok. 561 tys. zł). Do produkcji użyto betonu i odpadów przemysłowych, które nałożono na dyszę drukarki 3D. Niedługo potem Chińczycy wydrukowali 10 domów w niespełna dobę. Użyli surowca uzyskanego z odpadów budowlanych, co przyczyniło się do znacznego obniżenia kosztów budowy.
W marcu 2017 roku amerykańska firma Apis Cor zaprezentowała dom mieszkalny, który powstał w 24 godziny. Budynek stanął w Stupinie (w pobliżu Moskwy), a drukarka 3D pracowała na miejscu budowy. Dom miał 38 m. kw., a całkowity koszt budowy wyniósł 10 tysięcy dolarów (ok. 40 tys. zł). Drukowane domy powstały też w USA, są Francji i na Ukrainie. Także i my mamy dom z drukarki.
Zobacz także: Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową>>
Dom z drukarki 3D – Polska
Pierwszy w Polsce budynek wykonany drukarką 3D można oglądać w Otrębusach koło Pruszkowa (woj. mazowieckie). Powstał w 2019 roku, z mieszanki betonowej. Maszynę (drukarkę 3DCP, czyli 3D Construction/Concrete Printing) wyprodukowała firma REbuild, ona też dom drukowała. Wydrukowanie budynku o powierzchni 7 m. kw. zajęło 13 godzin. Zużyto 6 ton betonu. Inżynierowie REbuild obliczają, że dzięki drukarce koszty postawienia domu, zmniejszą się nawet do 80 proc. ceny budowy.
Przeczytaj więcej o pierwszym w Polsce domu z drukarki 3D>>
Technologia drukowania domów, tzw. contour crafting, polega na szybkim nakładaniu przez drukarkę kolejnych warstw betonu. Budowa rozpoczyna się od położenia na placu szyn, po których porusza się specjalnie do tego skonstruowana drukarka 3D. Urządzenie wylewa beton za pomocą dyszy, a poszczególne warstwy nakładane są na siebie zgodnie z komputerowym wzorem.
Dom z drukarki 3D – Dubaj
Największy na świecie budynek z drukarki 3D, dwupiętrowy biurowiec, powstał miejscowości Al Warsan w okolicach Dubaju pod koniec 2019 r. Budynek ma 9,5 m. wysokości i całkowitą powierzchnię 640 m.kw. Przy jego budowie pracowało zaledwie 15 osób, a koszt wyniósł milion dirhamów (ponad milion złotych). Budowa tradycyjnymi metodami kosztowałaby ponad dwa razy drożej i trwałaby dłużej. Drukarkę dostarczyła firma Apis Cor (ta sama, która drukowała dom pod Moskwą). Do budowy użyto specjalnej szybkoschnącej mieszanki pochodzących z recyklingu odpadów budowlanych: głównie cementu i gipsu. Całość została wzniesiona na betonowym fundamencie, nad którym drukarka nadbudowywała ściany. Prace trwały dwa tygodnie. Budynek trafił do Księgi Rekordów Guinnessa (za największą powierzchnię powstałą z wykorzystaniem technologii 3D).
Ale pierwszy dom z drukarki w Dubaju stanął już w marcu 2016 r. Jego powierzchnia użytkowa wyniosła 250 m.kw. Tworzono go przez 17 dni, we współpracy z chińską firmą Winsun. Do wydrukowania budynku wykorzystano mieszaninę betonu, plastiku oraz gipsu wzmocnionego włóknem szklanym. Koszt realizacji oszacowano na 140 tysięcy dolarów.
Władze Dubaju chcą, aby w 2030 r. 25 proc. budynków stawianych w mieście była wykonywana z użyciem technologii druku 3D. Domy o powierzchni niecałych 50 m.kw. mogłyby zostać wzniesione w ciągu zaledwie 24 godzin.
Dom z drukarki 3D – cena
Drukowanie domów jest dużo tańsze niż wznoszenie obiektów metodą tradycyjną. Oszczędności mogą sięgnąć nawet 80 proc. Przy szacowaniu kosztów wzięto pod uwagę nie tylko cenę użytego materiały, ale też fakt, że podczas wznoszenia inwestycji nawet 60 proc. jest mniej odpadów, do pracy potrzeba też połowę mniej pracowników. Drukowanie domów jest szybsze, a także zdrowsze dla ludzi i środowiska. Według obliczeń firmy Apis Cor cena wykonania 1 m. kw. domu z drukarki może wynieść ok. 900 zł.
Domy z drukarki są w fazie testowania, ale jak na razie wyniki budzą nadzieję. Może więc wkrótce się okazać, że na obrzeżach miast wyrosną drukowane domki, bo będzie nas na nie stać!
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja