Plac miejski w Łobzie - rewitalizacja wg BIASTUDIO
W centrum niewielkiego miasta Łobez, w województwie zachodniopomorskim, znajduje się teren, który jeszcze kilka lat temu był asfaltową pustynią, służącą jako miejsce do nauki jazdy samochodem. Teraz przestrzeń ta stała się przyjazna i funkcjonalna, a nowe rozwiązania zachęcają, by spędzać tu wolny czas. Nad projektem rewitalizacji, którą ukończono w 2021 roku, pracował zespół architektów ze szczecińskiej pracowni BIASTUDIO.

Rewitalizacja obszaru obejmowała stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni i zagospodarowanie nabrzeża rzeki Regi. Dzięki przemyślanej koncepcji udało się stworzyć miejsce różnorodne i ciekawe, przeznaczone do codziennego relaksu, a także organizacji różnego rodzaju wydarzeń.
Pomysłodawca projektu, arch. Gaweł Biedunkiewicz podkreśla: „Naszym zadaniem było stworzenie projektu rewitalizacji placu miejskiego i nadanie mu szeregu praktycznych funkcji. W ramach inwestycji zaplanowano stworzenie na terenie tego miejsca amfiteatru, strefy relaksu dla mieszkańców Łobza, a także połączenie obszaru z nabrzeżem rzeki Regi.”
Teren otaczają drzewa. Nie zabrakło ich również w centralnej części – na dużym trawniku. Na placu można teraz bez trudu ukryć się przed słońcem i deszczem dzięki rozłożystym wiatom, które dodatkowo wyposażono w drewniane ławki. Całość posiada przemyślane oświetlenie, gwarantujące mieszkańcom bezpieczeństwo.
Duży amfiteatr otrzymał minimalistyczną formę, która jest spójna z projektem całej przestrzeni. Obiekt umieszczono tak, aby występy można było oglądać praktycznie z każdego miejsca. Przed amfiteatrem umieszczono także rzędy ławek. Niezwykle efektownym elementem placu jest podświetlana fontanna. Strumienie wody wytryskują wprost z podłoża, co pozwala dzieciom na bezpieczną zabawę w letnie dni. Fontanna dostarcza nie tylko wrażeń estetycznych, ale również chłodu w czasie upałów. Otaczają ją zadaszone wiaty z ławkami. Trafnie przemyślano także potrzeby młodzieży, wydzielając przestrzeń na niewielki skatepark. Całość kompozycji oparto o charakterystyczną dla pracowni BIASTUDIO grę kątami, ukosami i różnorodnością faktur.
Więcej na: www.biastudio.pl.












- Więcej o:
Apartamenty Kino Ina w Stargardzie
Neuroróżnorodność w miejscu pracy
Osiedla mieszkaniowe zaprojektowane przez Medusa Group
Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej otworzy się już 28 września!
„Szaszłykarnia HolyWood" w Zielonej Górze projektu Mindful Architekci
Domki w Wetlinie - projekt pracowni Z3Z ARCHITEKCI
Osiedle Leśna w Otwocku - projekt pracowni 77 Studio architektury
Projekt Centrum Kultury w Tartu - wyróżnienie dla polskiej pracowni Unism Studio