Projekt siedziby CD PROJEKT na warszawskim Żeraniu
Grupa CD PROJEKT rozbudowuje swój warszawski kampus o nowe budynki. Projekt pracowni Medusa Group spełnia wymagania inwestorów, dla których najważniejsze są elastyczność i gotowość do zmiany.
Nowo powstający kompleks będzie charakteryzować się nowoczesną i elastyczną przestrzenią, co pozwoli na łatwe dostosowanie funkcji budynku do zmieniających się potrzeb w przyszłości. Możliwe będzie łatwe przekształcenie przestrzeni biurowej.
Projekt pracowni Medusa Group został zainspirowany "przemysłowym genem", który architekci dostrzegli zarówno w lokalizacji, jak i w działalności inwestora. Studio CD PROJEKT RED specjalizuje się w tworzeniu i publikowaniu gier wideo na komputery osobiste oraz najnowsze konsole. Studio jest światowej klasy producentem gier, znanym z serii Wiedźmin, popularnej gry karcianej GWINTA oraz gry Cyberpunk 2077. Celem Medusa Group było stworzenie miejsca pracy, które w pełni oddawałoby kreatywność i ducha innowacyjności studia.
Na terenie kampusu, który znajduje się na terenach dawnych zakładów FSO Żerań, zostanie zbudowany kompleks składający się z budynku biurowego i wielofunkcyjnego garażu z obszarem rekreacyjnym na dachu.
W miejscu, gdzie powstaje obecnie biurowiec, była przestrzeń parkingowa, służąca pracownikom CD PROJEKT. Firma adaptuje tę postindustrialną tkankę już od kilkunastu lat. Teraz również my dołączamy do tej opowieści, pisząc jej nowy rozdział. Zaczęliśmy od wzniesienia wielopoziomowego garażu, który służyć będzie pracownikom również jako miejsce plenerowego wypoczynku i rekreacji.
Aby spełnić oczekiwania użytkowników budynków biurowych, którzy poszukują przyjemnych miejsc do integracji, otwarta przestrzeń na szczycie została przystosowana do organizowania spotkań przy kawie. Dodatkowo znajduje się tam strefa crossfitu oraz boisko do koszykówki. Połączenie z głównym budynkiem biurowym zapewnia nadwieszony łącznik.
Ta strefa to znak czasów, w jakich żyjemy, gdy miejscu pracy towarzyszy zielona przestrzeń relaksu, organicznie przenikająca do strefy formalnej.
Sam budynek garażu odzwierciedla podejście projektantów do industrialnego otoczenia. Blaszany pancerz wykonany z giętej i polerowanej blachy maskuje samochody, nadając budynkowi charakteru przyszłej zabudowy. Na powierzchni można dostrzec liczne zniekształcone i nietypowe odbicia. Konstrukcja ze stalowych profili służy jako podpora dla roślin, które z czasem pokryją budynek, tworząc przytulną strefę rekreacji. Zielone elementy wyrosną z donic umieszczonych na bocznych ścianach budynku. Otwartość i swoboda projektowa są również widoczne w projekcie biurowca.
Jednym z kluczowych aspektów, na których skupiliśmy się w pracy projektowej, jest elastyczność zagospodarowania przestrzeni biurowej. Tradycyjne biurowce często narzucają sztywne układy pomieszczeń. Tymczasem my staraliśmy się zaprojektować uniwersalną przestrzeń na otwartym planie, bardzo łatwą w organizacji i efektywnym przearanżowaniu w przyszłości.
Zastosowanie stalowej konstrukcji stropów zostało wymuszone przez potrzebę elastyczności wnętrz. Aby umożliwić łatwiejsze dostosowywanie poszczególnych kondygnacji do zmieniających się potrzeb użytkowników i odbiorców, zrezygnowano z wewnętrznych słupów oraz ścian nośnych i działowych.
Sektor gamingowy tworzy i zmienia swoje multidyscyplinarne zespoły, które dzięki tak zaprojektowanej przestrzeni będą mogły dostosować się do zmian w przyszłości.
Taki sposób projektowania przestrzeni biurowych odzwierciedla wymagania dzisiejszego świata. Świadome firmy zdają sobie sprawę, że trzeba tworzyć budynki, które można łatwo dostosować do zmieniającej się dynamiki pracy, struktur zespołów i postępującej technologii, przy jednoczesnym minimalnym nakładzie. Poprzez tworzenie otwartych układów przestrzennych i wykorzystywanie modułowych elementów łatwo będzie można dostosować miejsce pracy do nowych realiów.
Projekt będzie wzbogacony o zieleń. Architekci zaplanowali zielone tarasy wzdłuż wszystkich przeszklonych ścian biurowca. Tarasy będą dostępne ze wszystkich pomieszczeń i przestrzeni biurowych. Duże, rozsuwane okna zapewnią dużą ilość naturalnego światła, a bezpośredni dostęp do świeżego powietrza umożliwi naturalne wentylowanie wnętrz. Balkony zostaną umieszczone z dala od fasady, co zapobiegnie nadmiernemu nasłonecznieniu i nagrzewaniu się pomieszczeń.
Nowy kompleks budynków powstający w Żeraniu ma ożywić poprzemysłową dzielnicę oraz skupić się na innowacyjnych i ekologicznych rozwiązaniach o niskiej emisji. To dowód na przyszłościowe podejście zarówno Grupy CD PROJEKT, jak i Medusa Group, do tworzenia miejsc pracy, które nie tylko zachwycają estetyką, ale również są wysoko funkcjonalne i elastyczne, dostosowujące się do zmieniających się potrzeb.
Budynek biurowo-administracyjny z garażem podziemnym i zagospodarowaniem terenu
- Lokalizacja: Warszawa, Żerań
- Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
- Współpraca autorska: Wojciech Funkiewicz, Magdalena Kołłątaj, Jan Wichrowski, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Michał Sokołowski, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur
- Inwestor: CD PROJEKT S.A.
- Architektura krajobrazu: Florabo, KASS
- Konstrukcja i instalacje: WSP Polska
- Projekt fasady: Studio Profil
- Drogi: Civil Transport Designers s.c.
- Ochrona p.poż.: PROTECT
- Powierzchnia użytkowa: budynek: 5611,12 m2
- Projekt: 2020-2022
- Realizacja: 2022-2024
- Więcej o:
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie
W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?
Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować. Zapotrzebowanie na biura wzrasta tylko w Warszawie
Żyrandol Odyssey 12 od Schwung. Łączy przeszłość z teraźniejszością