Trendy w przęsłach ogrodzeniowych: nowoczesne rozwiązania dla każdego
Solidne ogrodzenie zapewnia nie tylko prywatność i ochronę posesji przed niechcianymi gośćmi. To także wizytówka domu i pierwsza rzecz, którą widać z zewnątrz. Dlatego decydując się na montaż płotu, warto wybrać panele, które posłużą przez wiele lat i będą ozdobą działki. Jakie rodzaje przęseł ogrodzeniowych są obecnie na topie? Warto przeczytać!
Czym są przęsła ogrodzeniowe?
Przęsła ogrodzeniowe to konstrukcje wykorzystywane do budowy ogrodzeń, w których połączone segmenty tworzą solidne, trwałe i efektywne zabezpieczenie posesji.
Głównym zadaniem płotu panelowego jest oczywiście oddzielenie przestrzeni prywatnej od publicznej. Jednak ozdobne panele mogą również stać się atrakcyjnym elementem architektury, który wpisze się w estetykę budynku i ogrodu.
Płoty panelowe sprawdzają się zarówno do ogrodzenia posesji prywatnych, jak i komercyjnych. Jakie są ich główne zalety? Prosty i szybki montaż, atrakcyjna cena, trwałość, duży wybór pod względem wzorów i stylów.
Co wziąć pod uwagę, wybierając ogrodzenie?
Przed podjęciem decyzji o designie paneli, warto w pierwszej kolejności skupić się na parametrach technicznych produktu. Poniżej najważniejsze z nich.
- Materiał – najpopularniejszy wariant to przęsła metalowe. Oprócz tego do wyboru są panele wykonane z betonu i drewna. Jednak w przypadku tego ostatniego surowca trzeba pamiętać o regularnej impregnacji płotu.
- Zabezpieczenie przed korozją – elementy ogrodzenia powinny być odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Dlatego w przypadku metalowych przęseł warto zdecydować się na wariant cynkowany lub zabezpieczony poprzez malowanie proszkowe, któremu niestraszna będzie rdza.
- Wysokość – zgodnie z prawem budowlanym płoty do 220 cm wysokości nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Warto o tym pamiętać, rozpoczynając montaż ogrodzenia. W większości przypadków optymalnym wyborem będą jednak panele w wysokości ok. 150-180 cm, które w zupełności wystarczą do zapewnienia prywatności.
- Układ profili – płoty są dostępne w wersji pionowej lub poziomej. Jeżeli na posesji dominują linie horyzontalne, wówczas warto wybrać przęsło poziome. Jeśli natomiast w otoczeniu przeważają linie pionowe, wtedy lepszą opcją będzie ogrodzenie pionowe.
- Wypełnienie – panele występują w wersji pełnej, ażurowej lub półpełnej. Ten parametr decyduje m.in. o stopniu widoczności i poziomie odizolowania posesji od otoczenia.
Jak dopasować styl ogrodzenia do budynku i jego otoczenia?
Jedną z głównych zalet nowoczesnych ogrodzeń jest ich uniwersalność. Jednak czy przęsła ogrodzeniowe pasują zarówno do zabudowy w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnej willi? Oczywiście!
Ważne, aby w pierwszej kolejności wybrać produkt o odpowiednich parametrach, a następnie skupić się na kwestiach estetycznych. Tutaj najważniejszy jest rodzaj, sposób wykończenia oraz kolor paneli.
Typ ogrodzenia
Dwa najpopularniejsze rodzaje przęseł występują w wersji 2D lub 3D. Co to dokładnie znaczy?
Panele typu 2D są wykonane ze sztywnych, metalowych drutów. Tworzą siatkę, w której pionowe pręty przecinają się z grubszymi i rzadziej osadzonymi prętami poziomymi.
Płot wyróżnia się raczej surową estetyką, dlatego najlepiej sprawdza się do ogrodzenia sklepów czy budynków użyteczności publicznej. Nie oznacza to jednak, że nie można go wykorzystać na prywatnych posesjach.
Przęsła 2D dobrze komponują się z nowoczesnym budownictwem, w którym dominują proste bryły. Pasują do stylu modernistycznego i industrialnego.
Kolejną opcją są panele 3D, których konstrukcja jest podobna do wariantu 2D. Jednak w tym przypadku przęsła są wykonane z cieńszych drutów i mają charakterystyczne przetłoczenia w kształcie litery „V”. Dzięki temu płot jest „lżejszy” i zyskuje trójwymiarową formę. Oryginalna i estetyczna budowa paneli sprawia, że pasują one do budynków w różnych stylach.
Sposób wykończenia
Jeśli chodzi o sposób wykończenia, panele ogrodowe mogą być proste lub łukowe.
Najbardziej uniwersalne są dekoracyjne przęsła łukowe, ponieważ pasują do każdego typu zabudowania. Sprawdzą się też w przypadku nierównego terenu, szczególnie jeśli przytwierdzi się je skokowo, czyli na różnych wysokościach.
Kolor paneli
Na końcu można się skupić na kolorze ogrodzenia. Przyjmuje się, że panele powinny być dopasowane do elewacji budynku, z którą będą tworzyły spójną całość.
Najpopularniejszym wyborem są przęsła w kolorze zieleni, antracytu czy srebra. W nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie można natomiast postawić na odcienie szarości, a w przypadku drewnianych domów – na klasyczną czerń.
Bezpiecznie i estetycznie
Montaż przęseł ogrodzeniowych to popularny i skuteczny sposób na zabezpieczenie i oddzielenie swojej posesji od wzroku sąsiadów. W jaki sposób wybrać ogrodzenie, które jednocześnie zapewni prywatność i będzie się dobrze komponowało z resztą otoczenia?
Z pewnością warto zdecydować się na solidny produkt, który wpisze się w charakter budynku i ogrodu. Trzeba też zwrócić uwagę na typ paneli, sposób ich wykończenia oraz kolor. Odpowiednio dopasowane przęsła z pewnością będą estetyczną wizytówką domu.
- Więcej o:
Pościel świąteczna – modele i motywy popularne tej zimy!
Drzwi zewnętrzne nowoczesne - jakie powinny mieć cechy?
Przyszłość inteligentnych domów, czyli jak technologia zmienia sposób, w jaki mieszkamy?
Zapięcie do pościeli dziecięcej – czy ma znaczenie?
Trendy w przęsłach ogrodzeniowych: nowoczesne rozwiązania dla każdego
Zestawienie blachodachówki z blachą trapezową
Jakie słuchawki Apple z ANC wybrać i czy warto postawić na AirPods 4?
Jak uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?