W pożarze w Los Angeles spłonęły ikony modernistycznej architektury. Projektował je Richard Neutra
W pożarze w Los Angeles spłonęły ikony modernizmu - dom Benedicta i Nancy Freedmanów, dom Kesslerów i dom rodziny Hees. Domy projektu Richarda Neutry, były kwintesencją modernistycznej architektury mieszkaniowej Kalifornii.

Richard Neutra pochodził z Austrii. W czasie studiów fascynował się architekturą Adolfa Loosa i Franka Lloyda Wrighta. W 1923 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Od 1925 roku prowadził własną pracownię i realizował samodzielne projekty domów jednorodzinnych, przykładając dużą uwagę do indywidualnych życzeń i potrzeb prywatnych inwestorów. Jednocześnie prowadził prace badawcze nad nowymi materiałami i technologiami. Swój dom własny wybudował jako obiekt eksperymentalny.
Projekty Neutry pozbawione ozdobników, są lekkie i abstrakcyjne, mocno wpisane w krajobraz. Charakterystycznym detalem jest tzw. pajęcza noga (ang. spider leg), czyli podparcie przedłużonej płaszczyzny dachu na wybiegającej belce, spoczywającej na słupie.
W 1947 roku powstało najsłynniejsze dzieło Neutry – dom letni Kaufmannów z szeroko rozpostartymi szklano-aluminiowymi traktami, altaną-belwederem na dachu i basenem, w którego tafli odbija się budynek.
Przeczytaj także: Richard Neutra. Nie tylko domy z pajęczymi nogami [ZNANI ARCHITEKCI]>>

Neutra choć tworzył także zagranicą, jest kojarzony przede wszystkim z zachodnim wybrzeżem USA - wniósł znaczący wkład w projekt, serii modelowych domów dla różnorodnych odbiorców.
I właśnie kilka takich domów m.in. dom Freedmanów (z 1949 roku), Kesslerów (z 1950 roku) i dom rodziny Hees (z 1950 roku) spłonęło podczas szalejących na obrzeżach Los Angeles pożarów. Szacuje się że zniszczonych zostało ok. 15 000 domów. Kilka z nich (jak domy Neutry, czy 708 House projektu Erica Owena Mossa) było ikonami architektury.
- Więcej o:
Rekonstrukcja domu projektu Richarda Neutry
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Mies van der Rohe. Zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur
Mies van der Rohe w USA - najsłynniejsze realizacje. Amerykański sen mistrza modernizmu
Łódzka Fuzja z nagrodami MIPIM Awards 2025 w Cannes. To najlepszy projekt rewitalizacji miejskiej!
Kielce 2.0. Znamy nowe symbole miasta [RAPORT]
Liu Jiakun zdobywcą Nagrody Prizkera 2025!
Willa komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hoessa w Oświęcimiu będzie centrum walki z hejtem. Zaprojektuje je Daniel Libeskind