Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa: Fabryka Norblina z wiechą [WIEŚCI Z BUDOWY]

Mat. prasowe/red. WG

Fabryka Norblina, przy ul. Żelaznej w Warszawie, osiągnęła docelową wysokość - na najwyższym punkcie konstrukcyjnym inwestycji pojawiła się symboliczna wiecha. Zaglądamy na plac budowy.

Fabryka Norblina - październik 2020
Fabryka Norblina - październik 2020
Fot. mat. prasowe

Fabryka Norblina

W rewitalizowanym przez Grupę Capital Park zabytkowym kompleksie Fabryki Norblina, końca dobiegły prace konstrukcyjne przy naziemnej części inwestycji. Osiągnięcie docelowych 44 metrów wysokości, na które składa się osiem pięter, zwieńczone zostało tradycyjną wiechą. Głównym wykonawcą inwestycji jest firma WARBUD.

Obecnie na placu budowy przy ulicy Żelaznej trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz budynków, gdzie wykonywane są m. in. ścianki wydzielające poszczególne docelowe pomieszczenia. Z kolei na fasadach budynków prowadzone są intensywne roboty elewacyjne. Zakończono też budowę ścian działowych we wszystkich czterech kondygnacjach podziemnych inwestycji, gdzie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe.

Wiecha na Fabrce Norblina
Wiecha na Fabrce Norblina
Fot. mat. prasowe

Konstrukcję nośną zyskał także nowo zaprojektowany budynek Fabryki Norblina, zlokalizowany od strony ul. Prostej, gdzie wkrótce rozpocznie się montaż elewacji. To właśnie w tym obiekcie znajdują się odrestaurowane i przetransportowane do Fabryki Norblina zabytkowe maszyny stanowiące część ciągu technologicznego Walcowni Metali Warszawa. Obecnie do kompleksu powróciło 9 z 50 historycznych maszyn, w tym największa ważąca ok. 50 ton prasa 1000-tonowa wraz z dwiema pompami hydraulicznymi.

Fabryka Norblina
Fabryka Norblina
Fot. mat. prasowe

Zabytkowe budynki w Fabryce Norblina

Zaawansowane są prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach kompleksu. W części z nich znajdującej się pod nowoczesną konstrukcją zamontowane zostały dźwigary dachowe, na których w ciągu najbliższych miesięcy pojawi się poszycie dachowe. A w dwóch obiektach zlokalizowanych od strony ul. Żelaznej prace nad docelowymi dachami są na ukończeniu. W obiektach ceglanych wykonano niezbędne naprawy konstrukcyjne, przemurowania oraz większość wymian i uzupełnień spoin. Trwają roboty związane z nadaniem budynkom ich ostatecznego wyglądu estetycznego. Ich celem jest doprowadzenie murów ceglanych do stanu możliwie najbliższego oryginalnemu wraz z licznymi śladami ich historii w postaci drobnych ubytków oraz uszkodzeń wynikających z funkcjonowania fabryki, czy przestrzelin z czasów II wojny. Toczą się także prace konserwatorskie przy budynkach tynkowanych, w tym rekonstrukcja ich detalu sztukatorskiego.

Co znajdzie się w Fabryce Norblina?

Fabryka Norblina zaoferuje ponad 65 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego 41 tys. mkw. będą stanowiły biura. Pozostałe ponad 24 tys. mkw. będzie mieszanką kilku funkcji: rozrywkowej, gastronomicznej, usługowej, handlowej, kulturalnej oraz wellness. Dla użytkowników kompleksu został przewidziany 3-poziomowy, podziemny parking na 720 miejsc parkingowych. Ponadto w części podziemnej znajdzie się pierwszy w Polsce automatyczny parking dla rowerzystów z 95 miejscami, a użytkownicy części biurowej będą mieć do dyspozycji dodatkowe 200 miejsc dla miłośników jednośladów wraz z szatniami. Budynki będą wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań - w fazie projektowej otrzymały precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good.

Dla upamiętnienia historii zakładów przy ulicy Żelaznej, inwestor tworzy Muzeum Fabryki Norblina. Eksponatami będą tu przede wszystkim zabytki dawnej fabryki - zarówno poprzemysłowe hale, jak też zachowany ciąg technologiczny. Zwiedzanie muzeum będzie zorganizowane przez cztery multimedialne ścieżki: Ludzie, Architektura i Budynki, Maszyny i Urządzenia oraz Wyroby.

Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service.

Zakończenie wszystkich prac jest planowane na II kwartał 2021 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawa: Fabryka Norblina z wiechą [WIEŚCI Z BUDOWY]