Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamki w Polsce

C.

Zamki i pałace to obowiązkowe punkty turystyczne dla krajów takich jak Anglia, Niemcy czy Francja. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce istnieje długa lista zamków i pałaców, które przetrwały do dziś. Na mapie Polski można znaleźć ponad sto różnych pałaców, zamków i małych posiadłości. Oto najpiękniejsze z nich, które polecamy odwiedzić.

zamki w Polsce
Zamek Królewski w Warszawie
reuerendo/Shutterstock

Zamek w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku, zwany kiedyś Marienburgiem, jest najstarszą stolicą Zakonu Krzyżackiego. Z powierzchnią ponad dwudziestu hektarów jest to najpopularniejsza i najbardziej rozbudowana budowla w stylu gotyckim na całym świecie, która została stworzona ludzką ręką z cegły. W 1997 roku Zamek w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś znajduje się tu kompleks muzealny. Zwiedzanie zamku trwa prawie cały dzień.

zamki w Polsce
Zamek w Malborku
Mike Mareen/Shutterstock

Zamek Czocha

Zamek ten znajduje się w województwie dolnośląskim. Jego historia sięga XIII wieku. Przez cały ten czas w zamek Czocha zmieniał swoich właścicieli. Były to dynastie niemieckiej, czeskiej i oczywiście polskiej szlachty. Podczas II wojny światowej naziści zdobyli zamek i wykorzystali go do własnych celów. Mieszkał tu więc Wernher von Braun – słynna postać nazistowskich Niemiec, „ojciec” pierwszej rakiety stworzonej w tym kraju.

zamki w Polsce
Zamek Czocha
Mike Mareen/Shutterstock

Zamek Książ

Jeśli chodzi o najpiękniejsze zamki w Polsce, zdecydowanie wyróżnia się tu zamek Książ. Średniowieczna warownia położona jest w malowniczym miejscu, na skalistym wzniesieniu. Zamek najprawdopodobniej został wybudowany w XIII wieku. Pierwsi właściciele tego potężnego zamku to dynastia Piastów. Potem w zamieszkiwało go wiele postaci historycznych.

zamki w Polsce
Zamek Książ
Sirio Carnevalino/Shutterstock

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek królewski znajduje się w samym sercu stolicy Polski. Zamek Królewski jest ważnym zabytkiem zarówno dla miasta, jak i całego kraju. Historia jego budowy jest ściśle związana z powstaniem i rozwojem samej stolicy Polski. Na Zamku Królewskim mieszkali kolejny królowie Polski. Wielokrotnie odnawiany, przebudowywany i rozbudowywany. W 1944 roku naziści zrównali budynek z ziemią, a pozostałe ruiny zamku zniszczyli materiałami wybuchowymi. Zamek został ostatecznie odbudowany w 1988 roku. Obecnie Zamek Królewski jest otwarty dla wszystkich turystów przyjeżdżających do Polski.

zamki w Polsce
Zamek Królewski w Warszawie
RossHelen/Shutterstock

Zamek w Mosznej

W Mosznej turyści mogą zobaczyć ciekawy zamek, który wydaje się żywcem przywieziony z Disneylandu. Został zbudowany w XVII wieku (II poł.), ale współczesny wygląd nadał mu, żyjący pod koniec XIX wieku pruski magnat Hubert von Thiele-Winkler. Zamek w Mosznej został zbudowany według własnego projektu, w którym przemyślany został każdy szczegół budowli. W dawnych czasach w okolicach zamku często odbywały się zawody myśliwskie, a dziś mieści się tu teatr muzyczny „Castello”. Ponadto w Mosznej hodowane są konie pełnej krwi angielskiej.

zamki w Polsce
Zamek w Mosznej
Doin/Shutterstock

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Jeśli chodzi o najpiękniejsze zamki w Polsce, murowany zamek króla Kazimierza Wielkiego jest w samej czołówce. Uważany jest za drugi co do wielkości zamek w Polsce po tym w Malborku, ale pod względem ważności można go nazwać pierwszym. Zamek na Wawelu został zbudowany ponad tysiąc lat temu. W skład zespołu zamkowego wchodzą: sam zamek królewski, katedra oraz system fortyfikacji zamkowych. W XI wieku zamek na Wawelu był rezydencją królów polskich, a w XV wieku, kiedy miasto było stolicą Polski, stał się najważniejszą budowlą państwa. Znaczenie Wawelu zmalało, kiedy przeniesiono stolicę do Warszawy. Ale jako zabytek architektury zamek jest nadal wyjątkowo popularny. Leży na słynnym Szlaku Orlich Gniazd.

zamki w Polsce
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
Daniel Turbasa/Shutterstock

Zamek Krasickich w Krasiczynie

Ten piękny obiekt położony jest w pobliżu skrzyżowania rzeki San i traktu Przemyśl-Sanok. Zamek Krasickich to jeden z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Znajduje się w odległości dziesięciu kilometrów od Przemyśla. Zamek ten był wielokrotnie niszczony w wyniku częstych pożarów oraz działań wojennych. Niemniej jednak obecnie prezentuje się atrakcyjnie. Na terenie zamku Krasickich znajdują się: sala konferencyjna, restauracja, w której można smacznie zjeść, a także hotel.

zamki w Polsce
Zamek Krasickich w Krasiczynie
PhotopankPL/Shutterstock

Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek Dunajec położony jest na górze o wysokości 566 metrów, a pierwsza wzmianka o nim w kronikach historycznych pochodzi z 1325 roku. Badacze uważają, że został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku na miejscu dawnych fortyfikacji jako ważny ośrodek handlu między Polską a Węgrami.

Na przestrzeni lat zamek w Niedzicy zmieniał właścicieli, aż w 1858 roku przeszedł w posiadanie węgierskiej szlacheckiej rodziny Salamon. Po zakończeniu II wojny światowej otwarto tu muzeum, a w 1960 roku w jej wieży stworzono stację sejsmologiczną należącą do Polskiej Akademii Nauk.

zamki w Polsce
Zamek Dunajec w Niedzicy
Nahlik/Shutterstock

Zamek w Rożnowie

Gotycki zamek w Rożnowie nie zachował się w całości, ale jest ciekawym obiektem historycznym i architektonicznym. Głównie zachowały się ruiny zamku górnego rycerskiego z XIV wieku, a także renesansowe fortyfikacje z XVI wieku (tzw. Zamek Dolny).

Na szlaku handlowym na Węgry, na cyplu w zakolu Dunaju w XIII wieku powstała pierwsza placówka rodziny Griffithów. W latach 1336-1370 rycerze z herbu Gryf zbudowali niewielki kamienny zamek rycerski w stylu gotyckim, który składał się z budynku mieszkalnego i dziedzińca otoczonego murami obronnymi. W 1409 r. przeszedł on w posiadanie Piotra Kurowskiego, od 1426 r. należał do Zawiszy Czarnego z Garbowa, powiernika króla Władysława II Jagiełły, bohatera bitwy pod Grunwaldem z 1410 r. - a później jego potomków.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zamki w Polsce