Zespół domów jednorodzinnych Park Hill na Mokotowie od Z3Z ARCHITEKCI. "Podmiejskie" życie w mieście
Zespół domów jednorodzinnych Park Hill na Mokotowie, znajduje się zaledwie 7 min od metra Wilanowska. Pracownia Z3Z ARCHITEKCI zaprojektowała wygodny dom „podmiejski” w centralnej miejskiej lokalizacji. Projekt osiedla otrzymał niedawno nagrodę European Property Awards 2024-2025.
To właśnie chęć stworzenia komfortowych rezydencji, których charakter odzwierciedla podmiejskie życie, skłonił inwestorów do wyboru pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Pracownia wyspecjalizowała się w projektowaniu domów na indywidualne zamówienie, za które niejednokrotnie otrzymywała nagrody i wyróżnienia, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej, a projekty domów pracowni były publikowane w różnych zakątkach świata.
Nazwa dzielnicy "Mokotów" wywodzi się od francuskich słów "Mon Coteau", czyli "Moje Wzgórze". Wzgórzem tym jest teren Skarpy Warszawskiej - zielonego pasa ciągnącego się wzdłuż dzielnicy. To właśnie tutaj, gdzie ogród splata się z tętniącym życiem miasta, powstaje Park Hill, swoją nazwą nawiązując w nowoczesny sposób do rzeźby terenu Skarpy. Obszar ten wchodzi w skład osiedla i na jego terenie zlokalizowany zostanie park dla Mieszkańców. Park Hill, projektu Z3Z ARCHITEKCI, to osiedle przestronnych domów jednorodzinnych wolnostojących.
Park Hill: architektura miejska w otoczeniu natury
Celem projektu było oddanie atmosfery podmiejskiego życia, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich udogodnień śródmiejskiej lokalizacji w pobliżu centrum. Architektura inwestycji z jednej strony komplementuje modernistyczny sznyt, charakterystyczny dla zabudowy Mokotowa, z drugiej natomiast, dzięki materiałom wybranym do wykończenia oraz funkcjonalnym rozwiązaniom, pozwala odtworzyć doświadczenie życia poza miastem wśród natury.
Jedną z głównych zalet mieszkania poza miastem jest niewątpliwie bliskość przyrody, w jej najbardziej naturalnej formie. Mając to na uwadze już na etapie projektu dołożono wszelkich starań, aby zieleń stała się jedną z najważniejszych części osiedla. W pobliżu każdej z willi planuje się posadzenie 3-4 wysokich drzew, co pomoże stworzyć wrażenie "mieszkania w lesie". Zabieg ten służy także zapewnieniu większej prywatności mieszkańcom, korzystającym z przywilejów spokojnej enklawy, zlokalizowanej w pobliżu centrum stolicy. Przy ulicach wewnętrznych, w przedogrodach domów, planowane są magnolie, wiśnie oraz bzy.
Prywatności mieszkańców ma także sprzyjać układ rzutów budynków, które starają się zamykać od strony dróg, a otwierać na ogrody. Dzięki temu główne okna budynków nie wychodzą bezpośrednio na sąsiadujące rezydencje.
Wyjątkowy Miejscowy Plan „Pod Skocznią”
Teren osiedla objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) "Pod Skocznią". Plan nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu, która zakłada ponad 21 ha ogólnodostępnych parków, w tym pas zieleni z układem oczek i cieków wodnych, wkomponowany w plan zabudowy.
W bezpośrednim otoczeniu osiedla, od południa i zachodu, znajdują się tereny zielone. Oznacza to, że wyjątkowe okoliczności przyrody, oferujące mieszkańcom doświadczenie "mieszkania za miastem" nie zostaną naruszone wraz z kolejnymi inwestycjami. Warto zauważyć, że planiści, tworząc miejscowe prawo, przewidzieli właśnie taką formę przestrzeni dla tej części miasta.
Okolica inwestycji została przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną ekstensywną - niską, z przestronnymi działkami. W zachodniej części zespołu budynków uwzględniono park o powierzchni około 4000 m². To doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, przy jednoczesnej bliskości swojego domu. Na terenie rekreacyjnym został zaplanowany częściowo otwarty pawilon sportowo-rekreacyjny, przeszklona altana z miejscem na ognisko, a także przestrzeń do zabaw dla dzieci.
Struktura bryły budynku
Bryła budynku odnosi się do natury i koncepcyjnie nawiązuje do budowy drzewa. Założeniem projektu było zachowanie zewnętrznej powłoki budynku – niczym kory – tam, gdzie bryła pozostaje nienaruszona. Natomiast w miejscach, gdzie wnikamy w jej wnętrze, odsłania się struktura przypominająca miąższ owocu lub żywe drewno wewnątrz pnia. Założenie to porządkuje schemat tworzenia płaszczyzn elewacji a także detalu architektonicznego
Projekt osiedla Park Hill otrzymał niedawno nagrodę European Property Awards 2024-2025.
- Więcej o:
Rezydencja tarasowa. Luksusowa willa w Wilanowie
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
Zatopiona w lesie willa w Radości. To projekt pracowni Exterio
Dom Uniesiony Ponad Drogą w Gdańsku. Nowy projekt Z3Z ARCHITEKCI
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami