19 Dzielnica w Warszawie

Warszawa wzbogaciła się o kolejną dzielnicę. Jednak nie w sensie administracyjnym. 19 Dzielnica to najnowsze osiedle mieszkalne zaprojektowane przez pracownię JEMS Architekci. Ma być zupełnie niezależne i samowystarczalne.

Zespół mieszkaniowy 19 Dzielnica zaprojektowany został przez warszawską pracownię JEMS Architekci w 2008 roku. Założenie o niebagatelnej powierzchni użytkowej wynoszącej blisko 20 tys mkw zostało zlokalizowane przy ul. Siennej w Warszawie.

Koncepcja nowej dzielnicy została oparta na tradycyjnym układzie funkcjonalnym i urbanistycznym przestrzeni miejskiej. Architekci zadbali, aby wyraźnie wyodrębniona została przestrzeń publiczna- z ogólnodostępnymi placami i ulicami, półprywatne wewnętrzne dziedzińce oraz wnętrze będące do wyłącznej dyspozycji mieszkańców.

kliknij, aby powiększyć

Kompozycja urbanistyczna zespołu zorganizowana została wokół dwóch placów miejskich połączonych ze sobą pasażem oraz wzdłuż ortogonalnej siatki komunikacyjnej. W interesujący i dość nietypowy sposób ukształtowano wysokość zabudowy. Najwyższe obiekty (7 i 8 kondygnacji) znalazły się w skrajnych partiach osiedla, podczas gdy w centrum zlokalizowano obiekty stosunkowo niskie. Dzięki temu nie tylko nadano mu kameralny i przyjazny charakter, ale także, podwyższając lokalnie zabudowę do 10 kondygnacji, podkreślono miejsca ważne dla przestrzeni dzielnicy takie jak zamknięcia osi widokowych ulic i placów.

19 Dzielnica- zespół zabudowy mieszkaniowej przy ul. Siennej w Warszawie autorstwa pracowni JEMS Architekci.

Architektura poszczególnych budynków została stworzona w oparciu o jeden przyjęty schemat. Dzięki temu udało się zachować wrażenie spójności całej dzielnicy, a jednocześnie zróżnicować poszczególne obiekty. Żelbetowy szkielet konstrukcji wypełniony został modułami mieszkalnymi, które zostały połączone w różne układy- od jednopokojowych, poprzez narożne, dwustronne, aż do dwupoziomowych zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych i eksponowanych punktach. Z tych modułów została upleciona przestrzenna kompozycja, gdzie każda jednostka mieszkalna ma swoje niepowtarzalne miejsce. Ta niejednorodna struktura mieszkaniowa znalazła odzwierciedlenie na elewacji. Całość stanowi interesujące połączenie neo-modernistycznej architektury i estetyki opartej na użyciu prostych geometrycznych brył oraz tradycyjnej urbanistyki- z pieszymi pasażami, placami i uliczkami, sklepami i lokalami usługowymi w przyziemiu.

Odwiedź stronę pracowni www.jems.pl

Więcej o:
Komentarze (7)
19 Dzielnica w Warszawie
Zaloguj się
 • Gość: z warszawy

  Oceniono 2 razy 2

  nie, jest to nawiązanie do warszawskich 18 dzielnic. inwestor kreuje kwartal jako 19stą 'dzielnicę' mającą być 'niezależną i samowystarczalną'. emigracja czy ignorancja?

 • Gość: Errata

  Oceniono 1 raz 1

  Zdaje się że zespół ma mieć 100.000 m2 i być częścią większej całości a nie "samowystarczalną wyspą". Coś tam dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele :)

 • Gość: lol

  Oceniono 3 razy 1

  gdzie ja to już widziałem....a wiem italy! ;)

 • Gość: Delikatesy Organic

  Oceniono 2 razy 0

  Już 12.09 podczas dni otwartych Event w 19. Dzielnicy, z okazji zbliżającego się otwarcia Delikatesów Organic w 19 wspólnie z Developerem :) Dużo poczęstunków i atrakcji zapraszamy na Kolejową przy biurze Developera 12.09 sob 11-16 :)

 • kultowy_grzech

  Oceniono 2 razy 0

  na szkicu sytuacyjnym zapomniano o Warszawie Głównej i Muzeum Kolejnictwa; ponadto miedzy ul. Kolejową a al. Jerozolimskimi wyrosły jakieś budynki, które nie istnieją (jak dziś jechałem - 24 kwietnia 2012) to jeszcze ich nie było.
  osiedle ładne, ciekawa architektura, po jaką więc cholerę takie tanie chwyty?

 • Gość: kasztan

  Oceniono 6 razy 0

  JEMSi zawsze zachwycali dobrą i nieskomplikowaną architekturą, za to ich uwielbiam!

 • Gość: z paryża

  Oceniono 6 razy -2

  Nazwa ma być chyba nawiązaniem do paryskiej 19 dzielnicy? Jeżeli tak to nie dość, że marne naśladownictwo to jeszcze całkowite ośmieszenie bo akurat 18 i 19 dzielnica uchodzą za najgorsze dzielnice Paryża częściowo wyglądające jak po wojnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX