19 Dzielnica w Warszawie
Warszawa wzbogaciła się o kolejną dzielnicę. Jednak nie w sensie administracyjnym. 19 Dzielnica to najnowsze osiedle mieszkalne zaprojektowane przez pracownię JEMS Architekci. Ma być zupełnie niezależne i samowystarczalne.








Zespół mieszkaniowy 19 Dzielnica zaprojektowany został przez warszawską pracownię JEMS Architekci w 2008 roku. Założenie o niebagatelnej powierzchni użytkowej wynoszącej blisko 20 tys mkw zostało zlokalizowane przy ul. Siennej w Warszawie.
Koncepcja nowej dzielnicy została oparta na tradycyjnym układzie funkcjonalnym i urbanistycznym przestrzeni miejskiej. Architekci zadbali, aby wyraźnie wyodrębniona została przestrzeń publiczna- z ogólnodostępnymi placami i ulicami, półprywatne wewnętrzne dziedzińce oraz wnętrze będące do wyłącznej dyspozycji mieszkańców.
Kompozycja urbanistyczna zespołu zorganizowana została wokół dwóch placów miejskich połączonych ze sobą pasażem oraz wzdłuż ortogonalnej siatki komunikacyjnej. W interesujący i dość nietypowy sposób ukształtowano wysokość zabudowy. Najwyższe obiekty (7 i 8 kondygnacji) znalazły się w skrajnych partiach osiedla, podczas gdy w centrum zlokalizowano obiekty stosunkowo niskie. Dzięki temu nie tylko nadano mu kameralny i przyjazny charakter, ale także, podwyższając lokalnie zabudowę do 10 kondygnacji, podkreślono miejsca ważne dla przestrzeni dzielnicy takie jak zamknięcia osi widokowych ulic i placów.
Architektura poszczególnych budynków została stworzona w oparciu o jeden przyjęty schemat. Dzięki temu udało się zachować wrażenie spójności całej dzielnicy, a jednocześnie zróżnicować poszczególne obiekty. Żelbetowy szkielet konstrukcji wypełniony został modułami mieszkalnymi, które zostały połączone w różne układy- od jednopokojowych, poprzez narożne, dwustronne, aż do dwupoziomowych zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych i eksponowanych punktach. Z tych modułów została upleciona przestrzenna kompozycja, gdzie każda jednostka mieszkalna ma swoje niepowtarzalne miejsce. Ta niejednorodna struktura mieszkaniowa znalazła odzwierciedlenie na elewacji. Całość stanowi interesujące połączenie neo-modernistycznej architektury i estetyki opartej na użyciu prostych geometrycznych brył oraz tradycyjnej urbanistyki- z pieszymi pasażami, placami i uliczkami, sklepami i lokalami usługowymi w przyziemiu.
Odwiedź stronę pracowni www.jems.pl
- Więcej o:
Dom w Michałowicach – dialog klasyki z naturą
Unismo - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi
Browary Wrocławskie z nagrodami CEEQA 2025
Dom Biały projektu UCEES. Biała bryła w zielonej otulinie Woli Justowskiej
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu powstał w 1932 roku. To perła Bauhausu!
Paweł Grobelny z prestiżową międzynarodową nagrodą "CITY'SCAPE" za projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego
Noli Gdansk Old Town - nowa inwestycja co-living w w zabytkowych murach Czerwonych Koszar
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego