Dom z pracownią architekta

Kolejna efektowna willa wyrosła w spokojnej krakowskiej dzielnicy Wola Justowska. Dom został połączony z siedzibą pracowni architektonicznej SAO Investments. Jak wam się podoba?

W Krakowie, na Woli Justowskiej, dzielnicy wypełnionej willami w stylu neopalladiańskich dworków z arystokratycznym blichtrem powstał dom-pracownia, który nawiązując do tradycyjnej formy, odznacza się elegancką prostotą. Największe zainteresowanie wzbudza przeszklona część obiektu. Jak tłumaczy Filip Adamczak, szef firmy SAO Investments, która zaprojektowała budynek, a jednocześnie swoją siedzibę: "U nas nic się nie ukryje. Działamy transparentnie i to ma o nas mówić nasza nowa siedziba. Jednych budynek może drażnić, innych zachwyca, ale nie sposób przejść obok niego obojętnie".

Budynek podzielono krzyżowo i tak w części wschód - zachód został w całości przeszklony. Z ulicy widać, co dzieje się w środku. Można dostrzec architektów rozmawiających z klientami, przestrzenne makiety i... olbrzymie lampy w formie nabrzmiałych żarówek. Warto dodać, że na działce wcześniej stał dom z dwuspadowym dachem. Nowy zachował kształt starego, ale zgodnie z koncepcją architektów został powiększony.

Nowa siedziba pracowni SAO Investments jest jednym z kandydatów do nagrody im. prof. Janusza Bogdanowskiego, której celem jest wyróżnienie najlepszego obiektu architektonicznego (nowej realizacji lub adaptacji starego obiektu) w Krakowie.

31.08.2012 KRAKOW , SAO INVESTMENTS . BUDYNEK FIRMY ARCHITEKTONICZNEJ . ULICA KROLOWEJ JADWIGI . FOT. JAKUB OCIEPA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:KONKURS BOGDANOWSKIEGO ARCHITEKTURA RANKING FASADA NAGRODA PLEBISCYT PLEBISCYT CZYTELNIKOW 31.08.2012 KRAKOW , SAO INVESTMENTS . BUDYNEK FIRMY ARCHITEKTONICZNEJ . ULICA KROLOWEJ JADWIGI . FOT. JAKUB OCIEPA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:KONKURS BOGDANOWSKIEGO ARCHITEKTURA RANKING FASADA NAGRODA PLEBISCYT PLEBISCYT CZYTELNIKOW 31.08.2012 KRAKOW , SAO INVESTMENTS . BUDYNEK FIRMY ARCHITEKTONICZNEJ . ULICA KROLOWEJ JADWIGI . FOT. JAKUB OCIEPA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:KONKURS BOGDANOWSKIEGO ARCHITEKTURA RANKING FASADA NAGRODA PLEBISCYT PLEBISCYT CZYTELNIKOW

więcej na krakow.gazeta.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:


Przegorzały: trzy niezwykłe budynki na wzgórzu

Dom na krawędzi

Przewodnik architektoniczny TOP 10 Kraków

Więcej o:
Komentarze (23)
Dom z pracownią architekta
Zaloguj się
 • Gość: emerytowany architekt_uk

  Oceniono 9 razy 7

  Calkiem ok chociaz nie ma takiego szalu jak na vizce na zdjeciu #6. To jest wlasnie zgubne zludzenie wizualizacji ktore z realem nie maja zazwyczaj nic wspolnego. Ogolnie ciekawy budynek - nie mniej preferuje tradycyjne materialy budowlane (drewno, kamien, cegla, tynki) dzieki ktorym wiecej pracy zostaje w Polsce. Wszystkie te wspolczesne 'produkty' katalogowe daja prace robotnikom chinskich fabryk oraz krociowe zyski ich niemieckim wlascicielom. A to na koniec skutkuje bezrobociem w Polsce. Tak ze mlodym adeptom architektury zwracam uwage na ten aspekt projektowy. Wasze decyzje projektowe moga miec potem bezposrednio wplyw na rynek pracy no i posrednio na cala ekonomie (a wiec i to jak duzo klientow sie do was zglosi). Tzw. 'trendy' i 'postep techniczy' najczesciej podcinaja galaz na ktorej wszyscy razem siedzimy...

 • Gość: h_factory

  Oceniono 4 razy 4

  te schody z tyłu to tragedia!

 • Gość: gosc

  Oceniono 6 razy 4

  Za dużo się dzieje. Mniej znaczy więcej zostało zapomniane

 • zumtor

  Oceniono 13 razy 3

  Architektura w duchu najświeższych światowych trendów - to się chwali. Osobiście wyartykułowałbym w jakiś sposób strefę cokołową od strony widocznej na pierwszym zdjęciu - proporcje bryły obłożonej drewnem wydają mi się tu nie najlepiej dobrane. Ale ogólnie rzecz ujmując chapeau bas, bardzo udany budynek.

 • konrad_myslik

  Oceniono 2 razy 2

  Za rozbudowane oszustwo lokowania na "Woli Justowskiej" wszystkiego - od Norbertanek do lotniska - zapłaciła stanowiskiem szefowa krakowskiego stowarzyszenia pośredników nieruchomości. Ten dom, nawet jeśli jest przepiękny, leży w katastralnej/historycznej dzielnicy ZWIERZYNIEC. Wola Justowska zaczyna się za austriacką strzelnicą wojskową. Skoro pośrednicy opowiadają swoim klientom bajki o położeniu nieruchomości, to może lepiej, by Gazeta w tym nie uczestniczyła ?

 • bubazero

  Oceniono 2 razy 2

  Jeden z przykładów naśladownictwa i zasady "ktoś, gdzieś słyszał, że w jakimś kościele, tylko nie bardzo wiadomo jakim i gdzie...".
  W sumie ciekawie zapowiadający sie projekt (nic nie wiadomo o wnętrzach!), ale "puszczony" z braku wiatru w żaglach chyba...
  Do tego beznadziejne otoczenie i kiepskawe fotki.
  Szkoda.

 • Gość: małgorzata

  Oceniono 6 razy 2

  Mnie się nie podoba. Wygląda jak zaniedbane zabudowania fabryczne.

 • 123jna

  Oceniono 5 razy 1

  Piekny, skromny, inny niz wszystkie dotad. Przypomina mi moj obsmiewany "drewniak" domek finski przy ul. Wawelskiej. Wlasciwie szwedzki, produkcja byla szwedzka - kultowe domki socjaldemokratyczne ze Sztokholmu. Brawo - cos nowego i jednoczesnie ukazujacego cala okropnosc gargameli

 • Gość: małgorzata

  Oceniono 3 razy 1

  Oj ,wy biedne "architektki ". Wasi "szacowni koledzy" , JAK ZWYKLE, jeżdżą po was jak po łysej kobyle :-)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX