Metamorfoza domu kostki. Skromny budynek z PRL-u zamienili w willę [ZDJĘCIA]

Typowy domek z PRL-u gruntownie przebudowano powiększając go o nową, biurową przestrzeń i klatkę schodową

Pochodzącą z 1979 r. willę na Wilanowie gruntownie wyremontowano w 2012 r. W latach 70. w Polsce Ludowej obowiązywało prawo, które ograniczało powierzchnię użytkową domów jednorodzinnych. By ominąć te przepisy, willę zbudowano stosując nietypowe rozwiązania. Każda kondygnacja budynku została przesunięta o 150 cm i zamiast trzech poziomów uzyskano aż sześć.

Projekt przebudowy willi opracował architekt Paweł Lis. Zadanie polegało na powiększeniu i przystosowania domu do funkcji biurowej przy jednoczesnym zachowaniu jego mieszkalnego przeznaczenia. Architekt musiał zmierzyć się z zastanym, nietypowym układem wnętrza i w efekcie powiększył powierzchnię budynku do 300 m kw.

Elewacja frontowa została wyburzona i w całości przeszklona. Z trzech półpięter usunięto wszystkie ściany działowe i częściowo zastąpiono je taflami szkła. Dzięki różnicy poziomów udało się zachować wyraźny podział funkcji a uwolniona kubatura zaczęła się swobodnie przenikać tworząc w całym domu wrażenie jednej otwartej przestrzeni. Efekt potęguje ogromna ilość światła, która dostaje się do wnętrza przez okna frontowe i częściowo przeszklony dach.

W środku domu wymurowano ścianę kominową i następnie wsparto o nią nową klatkę schodową. Do dwóch poziomów z pokojami dodano podwieszone balkony.

 

TAK ZMIENIŁO SIĘ WNĘTRZE>>

 

h

 

Wnętrza zdobią spokojne kolory. Białym ścianom towarzyszą użyte dębowe deski. Z kolei modernistyczny i nowoczesny wygląd zewnętrznej części potęguje wysunięta i ścięta pod kątem nadbudowa fasady oraz dobudowane wejście z wiatą garażową.

Więcej o:
Komentarze (18)
Metamorfoza domu kostki. Skromny budynek z PRL-u zamienili w willę [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: cece

  Oceniono 28 razy 18

  piekne wnętrza, prostota, jednorodność materiałów, super

 • Alina Limańska

  Oceniono 16 razy 14

  jak metamorfoza, to może chociaż warto pokazać jedno zdjęcie "przed"?

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 12 razy 6

  dla mnie trochę za proste, wręcz biurowe, ale wygląda dobrze. Konsekwencja kształtów, materiałów, kolorów. Dobrze wygląda.

 • Gość: igor

  Oceniono 10 razy 4

  na zewnątrz nic ciekawego ale w srodku troche jak w japonskich realizacjach z ostatniego dziesięciolecia, prosto, konsekwentnie

 • wujek1953

  Oceniono 3 razy 3

  Zazwyczaj z przyjemnością oglądam projekty i realizacje prezentowane w tej serii, którą można określić mianem "architektoniczne rewolucje". Najczęściej pierwsza reakcja jest pozytywna, ale po chwili stwierdzam, że jednak jest tam jakiś błąd, Najczęściej jest to zbyt duży chłód i zbyt wręcz ostentacyjny, kontrast z
  otoczeniem. Tu jest inaczej. Ten budynek mi się bardzo podoba. Sam jednak poszukiwałem (i zrealizowałem) dom zupełnie inny: poza miastem, niski i na dużej działce. To jednak wynik zapewne wynik innego etapu życia.

 • Gość: meblosz

  0

  przykład że są klienci co szanują architekta.

 • panzwarszawy

  0

  Piękny domek, duże okna - tylko wnętrze mogłoby być trochę cieplejsze.

 • Gość: gość

  Oceniono 2 razy 0

  Jak dobrze, że choć jeden nie za murem

 • Gość: ww

  Oceniono 26 razy 0

  Wypadało pokazać ten "skromny budynek z PRL"...
  A co do obecnego stanu, to chyba projektował go ktoś, co na co dzień projektuje biurowce...
  Całość przeszklona na ulicę, co jest kompletnie bez sensu, a i wnętrze też biurowe.
  Wracając po pracy mieszkańcy czują się jakby szli do roboty na drugi etat ...:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX