Bydgoska kamienica po remoncie

Spod kurzu i brudu wyłoniło się piękno secesyjnej kamienicy. Na razie odnowiono tylko jedną część elewacji, na remont kolejnej mieszkańcy będą musieli poczekać

Początki Placu Wolności w Bydgoszczy sięgają XIX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym przestrzeń ta uchodziła za najpiękniejszy i najbardziej zadbany zakątek miasta. Spora część zabudowy z tamtego okresu przetrwała do dziś. Jedną z ładniejszych kamienic jest stojąca na rogu pl. Wolności i ul. Gdańskiej.

Budynek zaprojektował bydgoski budowniczy Józef Święcicki. Budowa kamienicy trwała dwa lata i zakończyła się w 1898 r. Święcicki nadał jej wielkomiejski, komercyjny klimat. Niedawno obiekt odnowiono. Jednak kiedy zdjęto rusztowania okazało się, że prace remontowe ograniczyły się tylko do połowy kamienicy.

Odnawianie połowy elewacji rozpoczęło się we wrześniu tego roku. Robotnicy musieli zmierzyć się z ciężkim zadaniem, ponieważ na elewacji kamienicy jest wiele zdobień.

03.12.2013 Bydgoszcz . Elewacja kamienica na placu Wolnosci . Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta

Na remont drugiej połowy budynku mieszkańcy Bydgoszczy będą musieli jeszcze poczekać. Całkowity koszt renowacji szacowany jest na 278 tys. zł. jednak właściciel budynku uzyskał 111 tys. zł od miejskiego ratusza. Właśnie ta kwota wystarczyła jedynie na częściowy remont.

czytaj więcej: bydgoszcz.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (16)
Bydgoska kamienica po remoncie
Zaloguj się
 • Gość: Śwaitosław

  Oceniono 18 razy 18

  To jedna z najpiękniejszych kamienic Bydgoszczy.

 • Gość: żadna secesja

  Oceniono 15 razy 15

  NABOGA redakcjo jaka secesja? Przecież to neobarok!
  Wy chyba rzeczywiście chcecie uznawać za architektonicznego pudelka...

 • Gość: krakus

  Oceniono 9 razy 9

  Prześliczna kamienica! Jak marzenie :)

  Szkoda tylko, że miasto pozwoliło McDonaldowi zapaskudzić część parteru na zielono. Obrzydlistwo. Nie pasuje do reszty i psuje efekt. Dobrze, gdyby to poprawiono.

 • honzikwro

  Oceniono 5 razy 3

  a gdzie jest ta secesja?

 • Gość: a

  Oceniono 3 razy 3

  teraz bedzie chcial wyludzic drugie tyle na dokonczenie. to ze dostal dotacje z miasta jest obwarowane tym ze reszte wklada sie samemu a widac tutaj miasto tego nie dopilnowalo. Sprawa ucichnie i szntazem wyciagnie reszte. Cieszyc sie mozna ze cos sie dzieje ale jakim kosztem..

 • Gość: xx

  Oceniono 1 raz 1

  Coś pięknego :O I co władze Warszawy ? Nie można zamiast tych brzydkich szklanych kwadratów odbudowywać kamienic i takich budowli ?? Przecież to jest coś przepięknego!

 • Gość: a

  Oceniono 7 razy 1

  Z czego sie cieszyc, ze za wspolne pieniadze ktos odnawia swoja kamienice.. Warunkiem takiej dotacji od miasta jest to ze reszte wlasciciel doklada z wlasnej kieszeni a tutaj za to co wyciagnal odnowil a reszta stoi stara. Sprawa ucichnie i szantazem wyludzi reszte. Dobrze ze cos sie dzieje ale jakim kosztem..

 • Gość: KochamPolske

  0

  I jak to jest możliwe, że już wiszą talerze satelitarne na niej?!!! Czemu Polska sobie nie radzi z tym syfem estetycznym?!! Jest to możliwe, tylko trzeba ludzi zmusić do częścia i zabronić je i kropka.

 • honzikwro

  Oceniono 2 razy 0

  A gdzie jest ta secesja?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX